Groot VELÜ-CONCERT, Cibel-Schieting, Van alles wal. MAANDAG, 4n JULI, DiKSDAGTon JULI, VOLKS-CONCERT. Wij lezen in het Volksrecht van Meenen: De moordpoging door een paap op een liberaal te Oostende gepleegd, doet onze aandacht vallen op het dragen van verbodene wapens door verscheidene haan- tjes vooruit der Ypersche papenwereld, en wij roepen er de aandacht van het gerecht op. Wij zijn te weten gekomen dat de fana- tieke paap B(wij zullen namen noemen zoo het noodig is), in eene katholieke her- berg op de Groote Markt een dier ijzeren knotsen, waarmede men de politie van Brussel heeft willen wapenen, en waarte- gen de pers opgestaan is, rond gezwaaid heeft, zeggende: dat ze nu eens afkomen de geuzen, wij hebben er alzoo drie, en om de proef te doen ervan, hebben zij het stootijzer er mede krom geslagen. Een ander, een der 21 redacteurs van het Journal cl'Ypres (wij zeggen 21 geen 20) kreeg bij toeval van een vriend eenen stoot op de borst, de vriend voelde dat hij tegen iets botste die zoo hard was, en maakte de opmerking ervan, waarop den redacteur antwoorde dat het een revolver was, die hij altijd op zich droeg. Zal de politie haar plicht doen, of moe rt ten wij ons ook wapenen Daags na de kiezing van Roubaix hoor- den wij de papen schreeuwen: is het werk- i) volk wel bekwaam eene stad te besturen Hebben zij verstand genoeg om openbare werken te doen uitvoeren? Wij antwoor- den dat zelfs den eersten koeiwachter den i) besten er meer verstand zoude van hebben dan onzen Schepen J. Bergman. Wie zou het gelooven dat dien onbekwa- men, onze schoone Halle, door eenieder be rt, wonderd. geheel heeft doen schenden. Uit reden dat er eenige ornementen in slechten staat waren heeft dien vandaal niet beter gevonden dan allea maar te doou afkappen en den muur te doen sclirepen, er was reeds een groot gedeelte gedaan wanneer de commissie van monumenten liet werk heeft doen staken, maar ongelukkig- lijk is het gepleegd vandalisme onherstel- i) baar, dit prachtig gebouw is nu een echt schandaal. En zulk een kerel laat men Schepen van openbare werken. Onze voorvaders zouden zulks zoo koel- bloedig niet laten gebeuren hebben, en ook vragen wij niet dat men hem door de ven- sters van het Stadhuis smijte zoo als zij deden, maar wij vragen dat men zoo een kerel van zijn ambt wegschuppe. Allons M. Justin, plaats voor een be rt kwaam man indien er nog onder uwe partij zijn. i) MAATSCHAPPIJ Burgerwacht van Yperen. SCHIETING van Maandag 27 Juni 1892. Bogaert Alphonse, 8 7 5 10 5 35 Boedt Léon, 10 5 7 7 0 29 Vantholl Henri, 6 1 5 10 6 28 Legon Emile, 5 3 1 8 4 21 Ligy Albert, 2 3 7 6 3 21 BURGERSTAND van den 24" Juni tot den 1" Juli 1892. Geboorten: Mannelijk geslacht, 7; Vrouwelijk id., 5. Huwelijken Casier, Gustaaf, sleenkapper, en Calmeyn, Victorina, kleermaakster. Vroome, Léon, luitenant der zeevaart van den Staat, en Van Daele, Mathilda, zonder beroep. Cnudde, Leonardus, metser, en Hauspie, Hortensia, dagloonster. Liegeois, Eduardus, kleerma ker, en Gouwy, Louisa, dienstmeid. Sterfgevallen Ramoen, Maria, 89 jaren, zonder beroep, weduwe van Ludovicus Vandenbroele, Dixmu- destraat. Dendecker, Petrus, 65 jaren, land bouwer, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Vanoverschelde, Rosalia, 74 jaren, zonder be roep, weduwe van Josephus Vanheyghem, Bol- lingstraat.—Debandt, Maria, 80 jaren, zonder beroep, weduwe van Josephus Bolle, Gonde Poortstraat. Van Loo, Joanna, 77 jaren, huishoudster,echtgenoote van Hendrik LeBrun, St-Niklaas-buiten. Bossens, Alfonsius, 24 j., soldaat bij het 1° regiment gidsen, ongehuwd, Vleeschhouwerstraat.Duprez,Maria,17 jaar, schoolierster, Arme Meisjesstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1; vrouwelijk id., 0. STAD POPERINGHE. MAATSCHAPPIJ PHILHARMONIE gegeven ter gelegenheid der Kermis, om 6 ure 's avonds, in den Iiof dei* Maatschappij. FlQSt AIS2A l T DEEL. 1. Marelie de la Pliilliarmonie avec Trompelles el Tambours. 2. La Muelle de Porlici, ouverture. Acber. 3. Rigoletlo, opéra de Verdi. M. Krein. 4. Le Reridez-vous de Cliasse. Rossini. 2e DEEL. 1Jubel, ouverture. Carl Maria von Weber. 2. Solo pour flülo, Gobbaerls. par M. E. Van Elslande. Om 10 ure, BAL. om 5 ure 's avonds, ®p dc Staticplaais, om 6 1 /2 ure, De Thee St. Gluslain is de beste en de oudste zuiverste drank die het bloed reinigt. De doos fr. 1-25. De pillen met de thee fr. 1-50. o- Moordpoging. Op het gehucht Geit- hoek te Watou woont een werkman, Karei, Louis Peuzseele, vader van drie kinderen. In den nacht van Maandag 20 en Dinsdag 21 Juni heeft hij zijne vrouw willen verdrin ken. Als hij Maandag avond t'huis kwam zeg de hij aan zijne vrouw dat hij in den namid dag schoon gras had zien liggen bij den put van Frans Maartens, landbouwer, en hij vraagde haar te zamen een bundel te gaan halen. Het was reeds 11 ure 's nachts als zij zich naar den put begaven. Daar gekomen deed hij zijne vrouw naar een eierennest zoeken, dien hij beweerde insgelijks te heb ben bemerkt. Toen zijne wederhelft nabij den put was, duwde hij haar in het water. Het mensch heeft zich kunnen redden. De moordenaar is naar Frankrijk gevlucht. o Opstand te Iscghem. Gevecht met de politie en de gendarmen. De schoenmakers hadden Woensdag het St. Pietersfeest zeer luidruchtig gevierd, 's Nachts ontstond er twist tusschen hen en eindelijk begonnen zij te vechten. Een agent van politie maande hen aan tot kalmte. Onmiddellijk wierpen al de vechters zich op hem en mishandelden hem. Andere agenten schoten hunnen collega ter hulp en nu steeg de woede van Crispinus discipelen ten top. De hulp der gendarmerie werd ingeroepen. Een hunner werd bij de keel gegrepen en ge slagen. De neus van een politieagent werd bijna afgerukt. De zegepraal bleef ten slotte aan de open bare macht en de ergste vechters werden in den amigo opgesloten. Den volgenden morgen werden zij naar de gevangenis van Kortrijk overgebracht. Hel jubelfeest-Benoit. De grootsche Vlaamsche kunstbetooging ter eere van den stichter der Vlaamsche muziekschool, zal plaats hebben te Antwerpen, op Zondag, 24 Juli 1892, en zal bestaan in een plecbtigeu optocht, eene feestzitting en een feestmaal. Uit den omzendbrief van het feestcomiteit nemen wij het volgende over Grootsch, indrukwekkend moet de op tocht wezen. Het gansche kunstminnend Nederland moet zich dien dag binnen de muren der Scheldestad bevinden, om getui genis te geven van zijne gehechtheid aan eigen taal en kunst,en de welverdiende hulde te bewijzen aan den Vlaamschen meester, wiens gewrochten niet alleen de bewondering zijner landgenooten opwekken, maar ook in den vreemde den naam en de faam der Vlaamsche toonkunst hebben verspreid. Vertrouwende op uwe Vlaamscligezind- heid, durven wij op uwe deelneming reke nen. Wij verzoeken U, uwe bijtreding aan den heer secretaris, Willem Scliepinans, Offerandestraat, 21, te willen melden, vóór 10" Juli aanstaande. o Papieren, Inkt en Pennen, Royal Lyon, te verkoopen ten bureele van dit blad. o De heer Janson heeft de zaak der onge lukkige weduwe Rau in handen genomen en de heer De Poorter, van Brugge, zal zich als burgerlijke partij aanstellen voor het proces dat gaat ingespannen worden. Gombert is niet in vrijheid gesteld. Men is op het spoor der papen die hem voor den moord schijnen betaald te hebben. o EAU D'ANVERS. Voir annonce 6" page... o Eene ti-ou» vcemooed. Geheimzinnige zaak. Te Koekelberg op den steenweg van Jette wonen de echtge- nooten De Doncker,die sinds meer dan twin tig jaren getrouwd zijn. Dit huwelijk is niet gelukkig en geen enkel kind sproot er uit voort. Nooit heerschte er vrede in dit huisgezin. Dinsdag morgen kwam de echtgenoot bui ten geloopen en vertelde aan de geburen dat. hij bij zijn ontwaken zijne vrouw dood te bed had gevonden naast hem. Men kwam toegesneld en inderdaad het lijk van vrouw De Doncker lag' op het bed uitgestrekt en scheen bij den eersten aanblik rustig ontslapen te zijn. Doch men bemerkte spoedig' dat het gelaat sporen droeg van ge weld en dat namelijk de neus was misvormd. .Weldra was dit gerucht verspreid en de. openbare opinie betichtte den echtgenoot van den moord. (oud Muziek der Sapeurs-Pompiers.) FEESTEN 3. Signrt, opéra de E. Rcyer, Iraifscriplion pour Harmonic par M. E. Van Elslande. 4. Bolles de Nuit, valse. Lacöme.

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 3