Trouweloosheid. Een vraagske. Ypres Attraction Benoeming, Examen. Rijschool Moordenaarspartij Wij hebben verteld, en al de liberale gazetten met ons, hoe de zeuraarsparlij te werke is gegaan om de zegepraal te beko men in de kiezing van 14 Juni 1.1. Wij hebben op de stelligste wijze bewezen dat de kaloten \oor niets hebben achteruilge- wcken zelfs niet voor den moord, om de liberalen te beletten hunnen plicht van kiezer uil te oefenen. De moord van den heer Alfons Rau van Oostende is er het klaarste bewijs van. Welnu,wil men weten hoe het Nieuws blad, dit schaamteloos orgaantje der moordenaarsparlij, zich poogt uit den slag te trekken en zijne partij tracht wit te wasschen van de beschuldiging die op haar weegt? Volgens 't schijnheilig leugenaarsblad zou het de heer Rau zijn die de uitdager is; hij zou eenen katholiek, Gombert ge naamd, bediende bij het Staatszeewezen, geslagen hebben. M. Rau ontving eene messteek, maar niemand weet van wie, geen enkele ge tuige zou kunnen zeggen dat de katholieke Gombert de plichlige is. De heer Rau is overleden, doch niet ten gevolgde der wonde die hij bekomen had, want daags na de schermutseling is hij gaan kiezen en hij heeft met de libe ralen feest gevierd, en het zijn de ontroe ringen van dal feest die zijne dood veroor zaakt hebben. Moot men niet met do grootste U'OUWC- loosheid bezield zijn om alzoo de waarheid te durven vervalschen Wij wisten wel dat de gazetten der moordenaarsparlij alles gingen beproeven om hunne partijgenooten wit te wasschen, maar gelukkiglijk, hunne woorden zullen hier noch elders geloofd worden, want 't is algemeen gekend dat slaan en moorden aan de dagorde der kalotepartij is. Indien het anders ware, waarom zouden Ben Fmet casse-têlcs en revol vers in hunnen zak loopcn, waarom zou den zij zich er op beroemen nooit zonder deze wapens te willen uitgaan en er het gebruik van algemeen te' maken onder al hunne vrienden? Wij hebben 't gezegd en wij herhalen hel: De partij van omkooping, bedrog en broodrooverij, is eene moordenaarspartij geworden, die niet meer zoekt hare heer schappij te vestigen door de wettige mid delen der kiezing, maar die niet aarzelt de tegenstrevers aan te vallen en te vermoor den die zij niet heeft kunnen overhalen en omkoopen met geld en beloften. Dat 't Nieuwsblad en al de kalotega zetten van geheel :t land nu liegen dat zij zweeten, dat zij de waarheid vervalschen zooveel zij kunnen, dat zij hel onmogelijke beproeven om hunne lichlgeloovige lezers te verblinden, nooit zullen zij de schan delijke feiten van Oostende, Baslogne en en andere plaatsen kunnen van hunnen rug schudden en steeds zal hunne partij den welverdienden naam blijven behouden van Zou het waar zijn dat de Vikke Nuylten, die, over eenige dagen, zoo onbeschoft een eerlijken werkman beleedigde, en door het Journal d'Ypres op eene zoo stichtende wijze verdedigd werd, Zondag morgend bij de statie een onzer achtbaar- ste sladsgenooten.den heer Jul. Kilsdonck, een mensch van 62 jaar oud,die van ieder een geacht en bemind is, zou uitgeschol den en beteedigd hebben? Wij kunnen bijna aan zulkdanige lafhcrligheid geen geloof luchten en wij vragen dat het Nieuicsblad of hel Journal d"Ypres ons desaangaande eenige inlichtingen zouden willen geven. Ge lacht? 'g hebt ongelijk en dit nog zelfs a iinstar de Bruxelles,en't is zelfs maar eene kwestie van korten tijd meer, 'l staat geschreven in het kristelijk lasters- blad, het orgaan van liet stadhuis Le Jour nal d'Ypres. Ah Yperen zou in een kerkhof her schapen zijn met een katholiek bestier mis jongens, Yperen zal herleven en dit dank aan onze kaloten-meesters. Er zal niets gespaard worden om Yperen zoo attraction mogelijk le maken, de vreemdelingen zullen er bij massa toe ge stroomd komen, om onze prachtige gebou wen le bewonderen en de feesten bij te wonen. Nu verwondert het ons niet meer dat M. Justin onze prachtige II alle met zooveel talent doet in 't nieuwe zetten, men zegt dat hij ook voornemens is de standbeelden welke in de nissen staan, te doen was schen, die menschen moeten toch ook eens gewasschen worden. De prachtige zaal Pauwels,eenig in haar genre, hebben zij ook nog attraclionner welen te maken; zij hebben cr verleden winter eene exercitiezaal van gemaakt voor de pompiers, die heel voorzichtig met de kolf van 't geweer den schoonen vloer, be schadigd hebben, en hem met chieken ta bak hebben bestrooid, waarover men nu nog zou de beenen breken. Wij vernemen nu dat men dezelfde zaal uit reden van attraction, in eene publieke werk plaats heeft herschapen, reeds hebben er de schilders van den heer Fraeys zijne vensterluiken gaan schilderen; want wij gelooven toch niet dat men zulks aan Fraeys zal toestaan en aan een ander niet 't zou er maar dit meer aan ontbreken; hij heeft daar niet meer recht op dan een an der Yperling, en wanneer hij zijn schil derwerk mag doen verrichten-, moeten wij dan ook mogen onze waschte gaan droo- gen, of zoo iels anders, het zou eene at traction zijn zoowel als een ander en iets geheel origineel zelfs. Nog eene attraction zijn de processiën, welke nu zoo prachtig zijn en die vele vreemdelingen naar de stad zullen trekken; h el is loch on tegensprek el ij k dat h et schoon aandoenend groolsch is, den gemeenteraad het heilig Sakrament (maakt eene buiging) te zien volgen, en vooral het schepen col- legie met zijne prachtige kostumen welke het met zooveel smaak weet te dragen. M. Justin was waarlijk aantrekkelijk met zij nen paraplu in de eene hand en eene kaars in de andere, (fin de siècle). Zoo men ziet zal er niets ontbreken voor deattraclion want dit zijn nogmaareenige staaltjes uit honderden, en dit alles dank aan onze papen-meesters. A propos van de processie lezen wij dat het liberaal? raadslid den wel edelen heer ridder G. d. S....zich verontschuldigd heeft in de processie niet te kunnen meê gaan, en aan zulke ekels geven de cijns kiezers hunne slem. Die edelman heeft de specialiteit van zulke dommigheden. Hel is dezelfde die zeide in den gemeen teraad dat de pompiers van Yperen in ge heel België, Europa en zelfs tot in het Noorden van Frankrijk door vermaard waren. IJij deed eene redevoering op het graf van kanofinik Dehaerne en wist te zegden dathij le Yperen geboren was, dat hij nog laatst in het huis dat hij bewoond had was geweest en dathij erschoon uitgesne den houtwerk gezien had, dat was volgens hem hulde brengen aan den overledene. Yoonvaar niet geheel moeilijk. Met het Algemeen Stemrecht vliegen zulke leeuwen van het stadhuis. (flet Eolksrecht). De heer A. Bogaert, ontvanger der Registratie en Domeinen le Yperen, is ontvanger benoemd der registratie van de burgerlijke acten enz. te Brussel (center). Wij vernemen met groot genoegen dat de heer Leopold MERGHELYNCK, zoon van onzen achtbaren arrondissementscom missaris, oud-lcerling van ons stads-kol- legie, met goeden uitslag de eerste proef van zijn examen van kandidatuur in wijs begeerte en letteren voor de jury van Brussel heeft afgelegd. Onze beste gelükwenschen aan den jongen student. Maandag namiddag had er op 't Pohj- goneveldeen paardenloopstrijd plaats, in gericht door de officieren der Rijschool. Er was heel veel volk. Een drietal rui ters echter tuimelden hals over kop in't zand. Een onder hen viel met het onge lukkig gevolg dat zijn paard over hem rol de. Hij bleef voordood liggen en, spijts al de zorgen door de geneesheeren toege diend, duurde het een geruimen tijd voor- «gin—

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2