Vroeger en nn. Belangrijk bericht. Eerbied voor de leeuwen. STADSNIEUWS. Zondag, 31n Juli 1892. Zondagsblad der Stad en bet Arrondissement YPEREA. j\r 344. 31e Jaai'o Men schrijft in: te Yperen, Dixmiideslraat, iS.en op al de postbureelen. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag,vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten "West-Vlaandéren, zich te wenden te Brussel bij V Agence //at'öfs,52,Magdeleinestr., ofte Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3-50 fr. 's jaar» voor de stad; 3 fr.voor Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. Aankondigingen: SO centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id Akkoord per maand of per jaar. De herziening is wel bel moedwilligste zottenspel, dat ooit in een vrij en beschaafd land heeft plaats gehad. Het klerikaal gouvernement speelt in deze kwestie eenen uiterst schandaligen rol. Het is herzieningsgezind met de tong, slechts gedwongen en met het mes op de keel zal het eens de revisie bijtreden, 't Is ongelukkig zoo iets te moeten bestatigen, maar de stelselma tige tegenkanting, de moedwillige stok- in 't wiel-stekerij van onze klerikale meesters kan niet genoeg aan de kaak gesteld worden. Zij zijn de plichtigen aan hen dus alle vercmt-n-oordoiijkiioul voor hunne onvoor zichtige handelwijze. De menschen zijn den dag van vandaag veel slimmer en verstandiger dan over eeni- ge jaren; waar onze vaders weken en maan den aan arbeidden, daar willen wij slechts eenige uurtjes aan besteden, deze en andere spreuken hoort men nog al eens dikwijls aan halen. In zake van herziening zijn dat grove leugens Leest en oordeelt liever. Den 24 September 1830 brak de revo lutie in België los. Den 6 October benoemde het voorloopig bewind eene commissie om de Grondwet op te stellen, let wel op heel de Grondwet, en reeds den 28 der zelfde maand, dus na 22 dagen, werd het ontwerp van Constitutie afgekondigd! Den 10 November kwam het Nationaal Congres hijeen; den 19 begonnen de bespre kingen en den 20 Juli 1831, dus na zeven maandenging het Congres uiteen.Men had de omwenteling tot een goed einde gebracht, de rust hersteld, eene prachtige Grondwet opgemaakt en goedgekeurd, de kieswet ge stemd en ons nationaal stamhuis gesticht En nu, zestig jaar later, wat zien wij nu gebeuren? Nu hoeft er geene nieuwe Constitutie op gemaakt te worden, verre van daar: enkel eenige artikels te veranderen: streng geno men zelfs moet maar het éénige artikel 47 in een ander pak gestoken worden. En, om dat armzalig artikel te wijzigen of het door een splinternieuw te vervangen, voor dat herculeswerk beweren onze tegenwoordige meesters een half dozijn jaartjes minstens noodig te hebben Over zestig jaar 22 dagen om het ontwerp van de gansche Grondwet op te maken en nu zes jaar om één enkel artikel te veranderen! Onnoodig dus met onze voorvaders den spot te drijven,want zij werkten per vitesse, terwijl onze honorabele lamzakken den siek- kengang volgen. Hebben wij geene commissie zien benoe men en eenen verslaggever weten aanstellen die 18 a 20 maanden noodig had om een rap port op te maken? En hebben wij de stem mingvan hetinaanmerkingnemen der Grond- wetsiiRi zieuh.g niet telken zSeïjpitcügïcw verschuiven tot in de maand Juni laatsleden? Eindelijk, de Constituante gekozen, wordt de opening der Kamer drie, vier weken ver traagd, en niet zocdra is de bespreking be gonnen of het Gouvernement komt bij monde van minister Beernaert verklaren, dat er loeder cm eene commissie zal benoemd wor den met weeral eenen verslaggever (genre De Smet-De Naeyeren dat de volgende herkiezing slechts in 1894 zal geschieden? Is dat klaar genoeg? M ogen we dan niet vooruitzetten, dat de herziening meer dan een half dozijn jaren zal gerokken en getrokken worden? En zouden we eene onwaarheid zeggen met te schrijven dat er op ons wereldrond ministers gevonden worden, die het geduld van het publiek op eene te harde proef stel len en het volk zijn geduld zal verliezen? Yperen, 30" Juli 1892. "Wij raden al onze vrienden aan hunne inschrijving op de kiezerslijsten te vragen. Dit bericht betreft bijzonderlijk: 1° De personen die lasten in andere gemeenten of steden betalen; 2° Deze die, ten gevolge van sterfge val, de zaken voortzetten of goederen hunner ouders bewonen; 3° De oudste zonen of schoonzonen der weduwen die den kiescijns betalen; 4° De burgers die, 't zij door hun ambt, hunne graden of hunne diploma's als be kwaamheidskiezers zouden kunnen inge schreven worden (wet van 24 Oogst 1883). Ingevolge de wet mag het gemeenlebe- sluur geen gevolg geven aan de inschrij- vingsvragen die NA DEN 30 OOGST zouden aangeboden worden. Wij verzoeken vuriglijk onze politieke vrienden niels le vcrwaarloozen, want het is meer dan waarschijnlijk dat de klerikalen de herziening der grondwet zullen slepende houden, en dat al de kie- iw 1893- zullen plaats hebben, zullen gedaan worden volgens de kiezers lijsten die dit jaar moeten opgemaakt worden. Men herinnert zich nog dat het liberale stadsbestuur eene overeenkomst gemaakt had met de provincie om haar het ge rechtshof over le laten voor eene som van 50 duizend frank. Deze scm was reeds aanzien als ontvangen, zoo zeker was het stadsbestuur de zaak le kunnen vereffenen. Maar de mannen van 1" Februari zijn aan 't bewind gekomen en, in plaats van te zorgen dat die 50,000 fr. in de stadskas zouden komen, hebben zij hemel en aarde doen beven om dit ontwerp te verijdelen en geld te kunnen breken met hamers. In eene onlangs gehoudene zitting van den provincieraad, werd er voörloopiglijk beslist te Yperen een nieuw gerechtshof te bouwen dat omtrent 300,000 fr. moet kosten, en de stad in plaats van 50,000fr. te ontvangen, zal 50,000 fr. betalen van de onkosten en nog den grond op den hoop toegeven. De raadsheeren Fraeysen Berghman, hebben dapper de belangen onzer stad 5 CENTIEMEN BET NUMMER. DE TOEKOM»

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 1