Bekwaamheidskiezers. De pastoor der liberalen. Een uitstapje van Ardoye naar Yperen. TUINDAG-FEESTEN, Eerbied voor de leeuwen! 1832. verdedigd, zegt bet Nieuwsblad, zij zou den willen de bijdrage bepaald hebben op den grond alleen, maar't heeft niet gelukt. Welnu, indien die twee verdedigers onzer belangen zich aangesloten hadden bij den eisch van het liberalestadsbestuur, zij zouden een schoon werk verricht heb ben, maar zij hebben zich misrekend en, niettegenstaande al hunne pogingen, al hunne welsprekendheid zal de stad SO,000 fr. mogen strijken in plaats van er 50,000 te trekken en voor wie rekenen kan, dit maakt 100,000 fr. in de keering. Nu, het is bewezen dat de kaloten, die zoo luid riepen op icijs en zuinig beslier, de waarde van het geld niet kennen en het met ruifels door de vensters werpen. 50,000 fr. voor een gerechtshof is maar <le prijs van 50 concerts op de groote markt te Yperen door de gidsen gegeven, en daarom moet men niet verlegen zijn. Weldra zullen al de lastenbetalers gewaar worden hoe zuinig de katholieke leeuwen met hunne penningen omgaan en zij zul len de zoele voldoening hebben de opcen tiemen te zien rijzen en de lasten te zien aangroeien met eene wonderbare snel heid, Maatseba p p ij L b c ra ie Zondag, 31n Juli, 1892, om 7 1/2 u. 's avonds, algemeeno vergadering in het gewoon lokaal, Zilveren Hoofd, Rijsel- •straat. Voor de sullen die nog den moed heb ben de klerikale dagbladen te lezen, is het •vast en zeker dat onze pastoors zich nooit met politiek bezig houden en dat hunne eenige zending,zending van vrede en een dracht, zich bepaalt met de oefeningen van den godsdienst, de voortplanting des geloofs en de bekeering der onverschilli gen, der ketters en der vrijdenkers. Welaan dan, luistert naar deze geschie denis Eene onzer volkrijkste gemeenten der Borinage, op iets meer dan twee uren van Bergen afgelegen, had het geluk voor pas toor te hebben eenen man die zijne her senschimmen voor de wezentlijkheid ge nomen had, die buiten zijne kerk den meester en baas niet spelen wilde, en wiens eenige begeerte was in vrede te leven met al zijne parochianen. Bemerkt wel dat, indien hij zich in de politiek had geworpen, de uitslag maar zeer kaal zou geweest zijn; want de ge meente waarvan wij spreken bevatte maar juist kaloten genoeg om eenen staf van 4e klas en een half peloton politieke soldalen uit te maken. In de gemeente- en provinciale kiezin gen durfden de kaloten er nooit den strijd wagen bij gebrek aan kiezers. Niettemin, hel gedrag van den pastoor, een pastoor gelijk in de jaren '1830 (er beslaan er nog een half dozijn in Belgie) kon de twintig of dertig kaloten d, r paro chie,aan wier hoofd demoeder overste van het klooster zich bevond, niet bevallen. Nevens dien gerokten generaal bewo gen zich een gemiste kandidaat der kiezin gen van Bergen, rentenier van beroep, een zekere nijveraar, zoo licht als de voort brengselen die hij fabri keert, en een apo theker, wien het pillendraaien veel lijd overliet. Men begon met deii pastoor goeden raad te geven, maar deze verklaarde dat hij noch raad, noch raadsmannen noodig had. De oorlog werd oogenblikkelijk ver klaard en welhaast eindigden alle betrek kingen tusschen den pastoor en de kaloten en, wat nog ernstiger was, de priester staakte welhaast zijne bezoeken bij de eclitgenooten der kaloten. Hij werd: de pastoor der liberalen. Men nesibol zich te wreken, en zekeren dag verscheen eene lijst, of liever een smeekschrift, om aan den bisschop van Boornijk de verplaatsing te vragen van dien boer, dien schurftachtige, dien vrij denker. Socialisten en liberalen, die, ofschoon zij weinig in de kerk verkeerden, wel stonden met hunnen herder, antwoordden door een ander smeekschrift, dat door de negen tienden der bevolking geteekend werd. Men zond afgevaardigden naar Mon seigneur. Niels kon balen. De pastoor werd naar eene kleine ge meente gezonden van min dan tyvee dui zend zielen. Ilij heeft zijne afscheids bezoeken begonnen. De kaloten zegepralen, de moeder over ste juicht en de apotheker pillendraaier spreekt van licht te ontsteken bij de aan komst van den nieuwen pastoor. Wat de katholieke dames aangaat, zij hebben besloten hunnen nieuwen herder te gemoed te trekken te paard, voorafge gaan van een muziekkorps, en hem eene zoo schitterende eerewacht te verleenen als de ridderlijke tochten der middeneeu wen. Een rechtzinnige katholiek, die de zaak hoorde vertellen, kon niet nalaten te vra gen: Maar wat zal God en de godsdienst daarbij winnen Hij is waarachtig te begeerig, die ka tholiek God! godsdienst! dit zijn al bij- hoorigheden bij eene moeder overste en eenen apotheker zonder kalanten Reizen is geestig, wel te verstaan met een vélocipède. Sneller dan de wind bracht mijn rijtuig mij ter slede alwaar ik seffens eene halve dozijn flanellen hemden aankocht, om mij te verzekeren tegen koude en hitte. Maar welk eene aangena me verrassing, toen ik in de Dixmude- slraat op een uithangborgd las: Maria JVarlomonl, het was zoo Ik herkende daar eene landgenoote... Spoedig binnen geloopen en daar veel geld besleed, dewijl ik nergens zoo goedkoop ben bediend ge weest, en het bijzonderste van al is de overgroole keus die men er vindt, daarom kan men niet altijd oordeelen op het eerste zicht, neen, want hoe klein het ookschij- ne, het is eene kleine Louver. Een Ardoyenaar. BURGERSTAND van den 22" tot den 29" Juli 1892. Geboorten: Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id., 6. Sterfgevallen Logier, Lodewijk, 64 jaren, daglooner, echtgenoot van Rosalia Duprez, Neêrstraat. Beele, Maria, 73 iaren, zonder beroep, ongehuwd, St. Janshospitaalstraat. Obyn, Virginia, 58 jaren, zonder beroep, weduwe van Karei Nevejan, Cartonstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1; vrouwelijk id., 0. PROGRAMMA Zaterdag, f>» oogst. Ten 6 ure 's av.zal de Beiaard het gemeen tefeest aankondigen. Ten 8 ure, Concert op de Groote Markt. ZONDAG, 7» OOGST. Prijskamp voor Vinkengezang. Ten 9 ure, processie van O.L. V.van Tuine Ten 11 ure,opening der Tentoonstelling ingericht door de Maatschappij strijd naar Lauweren, (kring der oud-leerlingen van de Academie van schoone kunsten.) 's Middags, Concert op de Groote Markt. Ten 1 u., groote wederlandsche prijskamp in het schieten met den Kruisboog, ingericht door de Koninklijke maatschappij les Francs Arbalélriers, 500 fr. prijzen. Ten 1 ure, Groote wederlandsche schieting met den Handboog, ingericht door de maat schappij (i Den Rooden Hert. Ten 5 ure, Concert op de Groote Markt DEE

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2