1000 MENGELINGEN. Een Broodroover In de onzijdige wijk IV 361. Zondag, 27n November 1892. Zondagsblad der Stad en bet, Arrondissement YPEKEN. BERICHT. 31 Juitr, Men schrijft in: te YperenDiscmudeslraat18,en op al de postbureelen. Alle affichenbij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. ,en wordtverzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdagnamiddag,vrachtvrij en ouderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij i Agence /Tauas,32,Magdeleinestr., of te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 2-50 fr. 'sjaars voor dc stad; 3 fi'.voor België. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN EB ET MIINEK. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. De personen die een abonnement nemen op de TOEKOMST voor 1893, zullen, van heden af tot 31" Decem ber, ons blad kosteloos ontvangen. Inhoud der 19e aflevering. 427. Zeer beleefd onthaald. 428. Zomer en winter. 429. Zij zag geern binders. 430. Errare humanum est. 431. De warme landen. 432. Goed leder voor schoên. 433. De trio van Guillaume-Tell. 434. Niet hemelzot. 435. IDc droom van een dronkaard. 436. Een zacht en teederman. 437. Opletten m 't lezen. 438. De begravingen zijn kostelijk. 439. Een kaartje voor gaan en keeren. 440. Eene prijskaarting. 441Van de kompagnie van Jesus. 442. De zelfsmoord bij middel van bosch kolen. 443. Qeen valsch hair. 444. Eene nieuwe soort van lanteerns. 445. Hij ging het biechten. 440. De verbodene vrucht. 447. Melk en wateb. 448. Een kus aan Marie. 449. Vergeven en niet vergeven. 450. Geen wijn met water. 451. Nooit schieten op het volk. 452. Als men bij dage nooit te huis is! 453. Een kerkgezang. 454. Oordeel over een capucien. 455. Eiers en zijn geen vleesch. 456. Een exaam. 457. Hij kon tegen den reuk der varve niet! 458. Tevrede in zijn lot. 459. De haver. 460. De ziekte van de schoonmoeder. 461. Een nieuw Lourdes mirakel. ONTMASKERD Het proces ingespannen door de dompers, voor de gebeurtenissen in Valentino in den afgelcopen zomer, bij de inhuldiging van hun vaandel, heeft den chef der dompers in zijn waar daglicht gesteld. Het was iedereen in 't oog gevallen, dat alles zonderling toeging bij "t instellen van dit proces. De meeste gedagvaarden waren werklie den uit 't arsenaal van den Staat te Gent- brugge. Op een honderdtal socialisten die in Valen- ffnoaanwezig waren bij den aanval der dom pers mocht dit aardig worden gevonden. Het was immers niet natuurlijk, dat de werklieden uit liet Arsenaal, wanneer er ge vochten werd, buitengewone belden waren die geheel alleen sloegen terwijl al de ande ren met de armen gekruist stonden. Nochtans waren zij het die bij voorkeur vervolgd werden. Van Beveren, Hardyus, Temmerman wer den zwaar beschuldigd, ten onrechte natuur lijk en de onderzoeksrechter zag van de ver volging af. De werklieden uit het arsenaal bleven, al hoewel even valsch en laffelijk beschuldigd, vervolgd. Aanniemana zijn deze feiten ontgaan,zelfs niet aan de doctrinaire Flandre en den ka tholieken Bien Publio-die beiden schreven: Zonderlinge zaak, de aanklachten aan het parket, wezen op 5 werklieden van het arsenaal van Gentbrugge. Nu echter komt er klaarte in de zaak. Het Laatste nieuws schreef in zijn num mer van gister: Er is iets dat onze aandacht trok, name lijk de verklaring van den verdediger Mr De Bruyne, toet Ai-fiiett* Vcrhaeghc Is, «lii-, ecnige (iagca na «lat toonecl in «Valentin» lieeft plaats gehad, eene klacht bij den jieoknreurdesknnings heeft ingediend. De personen die werden aangeduid, meest allen in het arsenaal van den Staat, te Gentbrugge werkzaam zijnde, waardoor, zegde de advokaat, die personen aan den minister wei-den aangewezen om in geval van veroordeeling te worden weggezonden, en hij schandvlekte die handelwijze, Ha, ziedaar de oplossing van jt raadsel. Eenige dagen na de gebeurtenissen in Va lentino, ontmaskerde Vooruit reeds den verklikker, die lafweg loochende invloed te hebben uitgeoefend in het arsenaal, om de werklieden te doen vervolgen. Het blijkt dat de kerel dit wel gedaan beeft. Wanneer M. De Bruyne deze formeele be schuldiging uit in zijn pleidooi, moeten er daarvan bewijzen bestaan in het dossier van 't tribunaal, die verpletterend zijn voor den mouchard. Die bewijzen willen wij kennen. Het schandaal zit niet in het feit een proces te hebben ingesteld, maar wel hierin, opzet telijk werklieden nit het Arsenaal te hebben betrokken en doen straffen oui ze broodeloos te kleunen stellen. Hierin zijn de lafhartige dompers gedeel telijk gelukt wel te verstaan dat de ver oordeelden in beroep gaanmaar deze lage mouchardsstreek zal dit goed hebben, eens en vooral de deugnieten te ontmaskeren, die niet te vreden zijn met de werklieden tever- deelen, daarenboven nog bunnen haat koelen door huisvaders, 't werk en 't brcod te ont nemen. En de propaganda, dier mannen is gesteund op godienst en familie!!! Wat huichelaars! Het Volk bekent onbeschaamd de mou chardsstreek ^an M. Verhaeghen. 't Orgaan van den verklikker voegt er bij dat er wel 50 werklieden van 't arsenaal in Valentino waren op 200 socialisten. De verraders leveren nieuwe slachtoffers aan 't papenministerie. De kwestie is gejugeerd! TE BRUSSEL. (1) Gister werd de Wetstraat, gewoonlijk zoo vreedzaam, ineens in opschudding gebracht, Eene deur werd met geweld opengerukt en een man wierp zijne vrouw op de straatstee- nen, haar een arm brekend. Geroep, geween, samenscholing. De policie! de policie! roept men van alle kanton. Maar de policie gebaart niets te hooren. De samenscholling gaat uiteen. Houdt den dief! Houdt den dief! roept opeens een heer, wien men zijn uurwerk ge stolen heeft. De policie! de policie! roepen de omstan ders. Vruchteloos, men bemerkt zelfs de scha duw met van eenen agent. Meenende den pick-pocket ontdekt te heb ben, springt de heer op een persoon toe en trapt ongelukkiglijk een andere op de tee- nen. Neemt acht, lomperik! schreeuwt deze. Een lomperik zijt gij zelve, antwoordt de bestolene. En het begint van weerszijden kloppen te regeDen om een os neer te vellen. Moord De policie roepen honderde stemmen te gelijk; maar de policie kwam niet opdagen. Een omstander, slimmer dan de anderen, kreeg dan een lumineus gedachtmet de twee banden aan den mond, roept bij met DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 1