Ontbinding of Herziening Harde waarheden, STADSNIEUWS. II flr 373. 32e Jaar, Zondag, 19n Februari 1893. i Jsd. Zondagsblad der Stad eri het Arrondissement YPEREK. Krotte met striepeo. IJ Men schrijft in: te Ypeven,Dixmudestrait, 18,en op al de postbureelen. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeldin hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agence Havas,32, Magdeleinestr., of te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 2-50 fr. 'sjaars voor dc stad; 3 fr.voor België. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. Aankondigingen: Reklamen: Rechterlijke eerherstellingen 1 frank -10 centiemen ®Ssegel. 25 id. id. id. Akkoord per maand of per jaar.' y 1 In de laatste vergadering der beide rechterzijden van Kamers en Senaat, zou minister Beernaertop eene be paalde, uitdrukkelijke wijs gezegd hebben: Indien de omstandigheden mij dwingen het land te raadplegen, zal ik geen oogenblik aarzelen de ka- mers te ontbinden. Het schijnt ook dat de voornaamste leden der katholieke partij zich bij deze zienswijze hebben aangesloten. Welnu, zooveel te beter! Wij ievcn in de hoop dat de hutse potsherziening van Beernaertdoorde liberalen zal verworpen worden ener dus eerlangalgemeenekiezingen zul- lèn plaats hebben. Het kiezerskorps raadplegen, is het beste wat in den huidigen toestand, kan gedaan worden. Yperen, 18" Februari 1893. In de laatste zilting van den Gemeente raad heeft M. Brunfaut den burgemeester zulke harde waarheden gezeid, dat deze niet meer wist wat zeggen. Men herinnert zich nog dat de verstan dige burgervader, in een verslag dat hij met veel moeite aan een geflansd had, het liberale stadsbestuur beschuldigde niet wettelijk beschikt te hebben over de stads- gelden, op de eene artikels van 't budget te hebben ontleend om andere onkosten te betalen. Kortom nutlelooze onkosten te hebben gedaan die eene schuld uitmaakten van 75.000 fr. In dien tijd werd er bewezen dat dit verslag niets dan onwaarheden bevatte en dat de liberalen bij hun aftreden eene som van 50.000 fr. in de stadskas hadden gelaten, in plaats van de overgroote schuld door den burgemeester aangeduid. Het is nu nog maar twee jaren dat de mannen van 1" Februari op het sfldhuis zetelen, en reeds zijn de 50.000 fr. door de liberalen achtergelaten, verteerd; er is wel nog zoo veel schuld er bij gemaakt, en de kas is ijdel, de bedienden worden niet betaald iets wat onder het liberaal bestuur nog nooit gebeurd heeft en de ingebeelde boni's van den burgemeester beduiden niets anders dan M. Brunfaut hoeft bewezen dat burge meester Surmont niet verlegen is om bij gevoegde credieten in te schrijven daar waar hij te kort komt. De bureelkoslen der policie, b.v. belie pen lot de som van 800 fr. Men beweert dat die som onvoldoende is en de burge meester schrijft in liet budgetsontwerp van 1893 een aanvullend crediet bij van 200 fr. De bestuurkoslen van 1892 worden in 1893 verhoogd van 1000 fr. Het onderhoud der gemeenteeigen dommen was berekend op 10.000 fr. in 1892, maar voor 1893 kletst men er nog 1000 fr. bij. Leg ze mij daar. Men ontmoet dezelfde werking voor het onderhoud van den ijskelder en voor de openbare feesten. Uit dit alles moet men besluiten dat de burgemeester hetzelfde doet zoo niet slechter wat hij aan de liberalen ver weet, ofschoon hij stellig beloofde zulks niet te doen. M. Brunfaut zegt verder dat, in het bud get van 1893, de buitengewone ontvang sten beloopen lot de som van 162.000 fr. er in begrepen 50.000 fr. voor de ver kooping van het Justiciepaleis en 40.000 fr. voor verkooping van gronden. Men herinnert zich nog dat het liberale bestuur in 1891 ook die som van 50.000 fr. in de vermoedelijke ontvangsten ge schreven had, welke spruiten moest uit de verkooping van het gerechtshof. Men herinnert zich ook hoe zeer burgemeester Surmont die inschrijving hekelde. De 50.000 fr. van het gerechtshof werden vervangen door 50.000 fr. kasbons, die nooit het licht hebben gezien. Nu komen de 50.000 fr. van het gerechtshof nogmaals op het tapijt, ver gezeld van de 40.000 fr. der gronden. En het toekomende jaar zullen het nog- eens de kasbons zijn die weder zullen verschijnen. Thans komt M. Brunfaut op het kapit tel der gewone uitgaven. Het overschot der gewone ontvangsten op de gewone uitgaven is maar van om trent 5.000 fr., terwijl dit overschot, in het budget van 1890, door de libe ralen opgemaakt, beliep tol de som van 23.513 fr. 27 c. Het overschot der gewone ontvangsten van het budget van 1891, door burge meester Surmont en zijne vrienden opge maakt,was nog slechts van 10.977 fr.09c. In -1892 kwam het op 9.864 fr. 92 c. om in 1893 te vervallen op 5.000 fr. Dit maakt een verschil van 20.000 fr. na drie dienstjaren.En nochtans al de ont vangsten zijn dezelfde gebleven, uitgezon derd de opbrengst der slachtingsrechten, die omtrent van 3.000 fr. verminderd is. Eenige credieienzijn merkelijk vermeer derd. Onder andere deze der openbare bibliotheek, der volksbibliotheek, van liet onderhoud der wandelingen, tuinen en plantaadjenvoor vergoeding aan het pompierskorps en voor de bureelkosten der policie. Van eenen anderen kant zijn zekere credieten merkelijk verminderd, zooals: deze voor het onderhoud der stadseigen- dommen, voor het onderhoud der stralen 9 5 CENTIEMEN HET NOU DE TOEKOMST I

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1