Beloften en rotte appels. en openbare markten, voor liet onderhoud der buurtwegen, zonder dat het Collegie ooit aan den Gemeenteraad de redens de zer verhoogingen of verminderingen gege ven hebbe. Onder de nieuwe lasten in het gewone budget ingeschreven, vindt men een cre- diet van 4.800 fr. voor de muziekschool. Dit is eene uitgave, zegtM. Brunfaut, die voor liet oogenblik zou moeten inge trokken worden, omdat zij niet volstrekt noodzakelijk is en den goeden uilslag niet zal opleveren dien men er van verwacht. Overigens er zijn dringerder zaken te ver richten die veel geld zullen eischen en van het grootste belang zijn. Het crediet voor vergoeding aan de pompiers is van 2.600 fr. op 3.000 fr. gebracht, na in 1891 van 2.200 tot 2.500 fr. te zijn gebracht geweest en in -1892 van 2.500 tot 2.600 fr. Hel gewone crediet is dus van 800 fr. verhoogd in 3 jaar. Wij zeggen het gewone crediet want in het tegen woordig ontwerp vindt men nog in het buitengewone, onder de verschillende credi;ten, eene som van 850 fr. met de bijzondere melding: toegevoegd crediet voor 1892, art. 44. Ziedaar eene som die verteerd is zonder de bemachliging van den Gemeenteraad en spijts de stellige voorschriften der gemeen tewet. De heer Brunfaut bekent volgaarne dat de herinrichting van het pompierskorps meer geld geëischt heeft. Het opnemen der wapens, de oefeningen hebben noodzake lijk moeten vermenigvuldigd worden en hij zou over deze zaak niet spreken, ware 't niet dat het Collegie, insgelijks zonder toestemming van den Gemeenteraad het getal mannen, tamboers en hoornblazers vermeerderd heeft en alzoo de rechten van den Gemeenteraad heeft miskend. Daarbij heeft men twee nieuwe pompen aangekocht voor de som van 4.000 fr. en de Gemeenteraad werd over dien aankoop nooit geraadpleegd. Voor wat de buitengewone uitgaven aangaat, het budget gelijkt meer aan eene rekening dan aan eene begrooting. Want de uitgaven die er aangeteekend staan, zijn reeds gedaan. Tegenover die gegronde beschuldigin gen weet burgemeester Surmont niet wat antwoorden, hij stottert dat M. Brunfaut niets kent van bestuurzaken en hij draait rond den pot, zonder iets te kunnen be wijzen. Schepen Colaert wil zijnen vriend Sur mont ter hulpe komen, hij zegt dat M. Brunfaut de schuld is dat het pom pierskorps ontredderd is geweest maar hij vergeet er bij te voegen dat hij met voor bedachtheid gehandeld heeft als hij, door zijne valsche aantijgingen, den heer Brun faut en zijne kollega's verplicht heeft hun ontslag te nemen. Iladde schepen Colaert maar geweten dat de officieren zouden gevolgd worden van het meerendeel hunner mannen, hij zou zoo lichtzinnig niet gehandeld hebben en nu zou hij niet verplicht zijn te spar telen gelijk een duivel in een wijwater vat om hem en den burgemeester wit te wasschen. Dit bewijst dat de mannen van 1 Fe bruari niet wel welen wat zij doen en sedert twee jaar geld breken met hamers, 't Nieuwsblad en het Journal d'Ypres noemen zulks wijselijk en onpartijdig be sturen, wij, integendeel, wij noemen dit Yperen ruïneeren. Hog zullen onze lezers het verstaan Iedereen weet dat, wanneer het er op aankomt iets te bekomen, de rechtzinnige kaloten hunnen toevlucht nemen tot be loften, welke meesttijds nooit vervuld worden.Er zijn en er zullen altijd eerlijke lieden zijn die zich aan valsche beloften laten beet nemen en het helaaste laat beklagen zoo Jichtgeloovig te zijn geweest. Ziehier nog een voorbeeld, onder me nigvuldige andere: Overeenige maanden vormden sommige katholieken met veel ophef en grooten tralala eene maatschappij van handelsrei zigers, welke zij betitelden met den naam van Cercle des Voyageurs catlioliqiies. Deze maatschappij nam haren intrek in het Café du Nord, Vleeschhouwerstraat, waar de inrichters alles beloofden te doen ten voordeele van den baas die hun het lokaal afstond. Dit genootschap groeide spoedig aan, hel getal leden nam toe en alles deed den baas hopen dat hij eerlang profijt zou trekken uit den Cercle des oyageursdien hij het geluk had te herbergen; maar hij rekende mis en zijne teleurstelling liet zich niet lang wachten. Een banket moest plaats hebben en niemand lwi,felde er aan of het zou in het Café du Nord gehouden worden. Maar het bestuur der maatschappij had er anders over4 beschikt. Zonder iemand te verwittigen besloot het al de benoodighe- den voor het banket te laten leveren door den heer Beke van Haver, en het maal te doen bereiden door den katholieken baas van den Cercle, uit de Meenenstraat. On der voorwendsel dat hun lokaal niet groot genoeg was, besloten de heeren bestuur ders het banket den 26 dezer in de foo- neelzaal te geven, ten prijze van 3 fr. 50 per hoofd, er in begrepen eene halve flesch wijn. De spijskaart belooft over heerlijk te zullen wezen maar de profijten zullen onbeduidend zijn, ten ware de St- Pieterspenning of een ander kristelijk werk er zijne schouders onder slak voor het welzijn van 't geloof en tot meerdere eere en glorie der goedkoope patatten. ls één. De kommandant der nieuwe pompiers had aan den patroon van het Café du Nord ook beloofd hem den voorkeur te geven van het banket der onder-otïicieren van het pompierskorps. Doch deze belofte werd ook niet gehouden,want al met eens, zonder boe of ba te zeggen had het banket plaats in de Maan, op de Markt, en daar de patroon der Maan verhuist naar den Bock,zal het feest in 't toekomende in den Bock gegeven worden. Is twee. Moet men zich niet verhaasten crehoor te geven aan mannen die het voorbeeld hunner meesters volgen met gedurig te beloven om hun doel te bereiken en na dien hunne beloften vergeten en doen alsof zij van niets wisten Sluiksche en huichelachtige handelwijze vindt men altijd bij de kaloten en die kortgerokte en langgebroekte jezuieten volgen steeds de lessen der navolgelingen van Loyola, die zeggen Het einde wet tigt de middels. Het comiteitder VereenigdeVolks maatschappijen heeft den volgenden brief aan den gemeenteraad gezonden Een referendum over de stemrecht kwestie is door elkeen gewenscht en, daar er een senator en twee represen tanten in den gemeenteraad zetelen, zullen deze voorzeker het voorstel ondersteunen, ze zullen op die wijze juist kunnen weten wat de Ieperlm- gen verlangen. Indien ze het niet deden, zouden ze bewijzen dat zij van Ieperen niets meer vertegenwoordigen en schrik hebben van den wil van het volk. Yperen, -14 Februari 1893. «Aan de heeren BurgemeesterSchepe- nen en Raadsleden der stad Ieperen WAARDE HEEREN, Hel is nu algemeen erkent dat het lijd is dat het art. 25 der grondwet welk zegt«Alle macht, komt uit hel volk geen ijdei woord meer weze. De openbare machten hebben zulks ook erkent en eenparig de herziening uitgeroepen. Eene openbare meeting den 22" Janua- ri 1.1. te Ieperen builen allen partijgeest bijeengeroepen, heeft met eenparigheid dan wensch uitgedrukt dat het algemeen stemrecht zoude aangenomen worden. c>

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2