Ware het mogelijk 1" Mei. Sterfgeval. gezamenllijk met de werklieden partij de herziening van hat artikel 47 der grond wet hebben gevraagd, 't Is omdat de werkman als vrije en ontvoogde burger zou behandeld worden dat zij het alge meen stemrecht hebben geëischt, iets waartegen Seys, gelijk overigens al de dompers, met handen en voelen gewrocht heeft, uit vrees dal de werkman zijne stem zou verheffen en van zijn recht zou ge bruik maken om al die valsche volksvrien den, die den werkman willen blijven on der den voet houden naar de maan te zen den, en mannen te kiezen die de werkende klas waarlijk genegen is, niet met woor den, maar met werken. Alsdan begint die ootmoedige volksman de lofspraak van zijnen vader (die, onder ons gezeid, een eerlijk en braaf man was) en zijne eigene lofspraak te doen. Hij zegt dat zijn vader over 67 jaren den zieken troost inrichtte en hij vergeet te zeggen dat het de voorzaat zijns vaders, M. Yan- dendriessclie, was die de eerste het ge dacht opvatte zijne werklieden met zulke nuttige instelling te begiftigen. Daarbij Siij liegt dat hij zweel als hij zegt dat dö huidige maatschappij van Onderlingen Bij stand niets dan liberalen in haar midden wil, want het is zoo klaar als de dag dat er onder de leden van die maatschappij mannen van beide politieke kleuren zijn. Heeft de huidige Seys in een katholieken Ziekentroost de instelling van M. Vanden- driesscbe en van zijnen vader veranderd, 't is ommeer leden in de katholieke wacht te lokken, want men weet dat Seys destijds voorzitter van die wacht was, er. onlangs eere voorzitter is gebombardeerd geweest om hem te paaien over zijne ongenade van -19 October 1890. Dus Seys is de IVacht en De IVacht is Seys, want bij dwingt al zijne linljewevers er deel van le maken en kan niet dulden dat iemand van zijn volk op eene vergadering te kort blij ve, vooral als li ij voornemens is het woord te voeren om de leden appels voor citroenen le verkoopen. Alsdan begint hij een armzaligen priet praat dien hij in het Nieuwsblad gelezen of misschien zelf geschreven beeft tegen al wat de liberalen gedurende hun vijftig jarig bestuur gedaan hebben, tegen het onderwijs, tegen eene menigte dingen die, moest hij in eene openbare vergadering sprekenhem zouden doen uitlachen, want de eenvoudigste, de ongeleerdste liberaal zou hem spoedig op zijne plaats zetten, maar in de wacht durft hij alles zeggen omdat hij weet dat niemand hem zal tegenspreken, omdat niemand daar het woord mag voeren. De derde vraag, waarvan hij in het begin sprak, laat hij onopgelost. Wij zul len dit in zijne plaats doen in een aan staande nummer, tijd en plaats ontbreken ons voor vandaag. Al de gazelten onzer stad, vele dagbla den van Brussel en sommige couranten van Holland hebben met veel lof gespro ken over den prijskamp in muzikale sa menstelling die te Brussel uitgeschreven werd door le Carillon, (waarvan Z.K.H. de Graaf van Vlaanderen voorzitter is), en waarin onze jonge stadsgenoot, de heer Ilenri Moerman zich zoo zeer heeft weten te onderscheiden. Niemand twijfelt aan de verdiensten van den Yperschen kun stenaar, ook hoorden wij laatstmaal door bevoegde mannen den wensch uitdrukken eene dezer bekroonde samenstellingen door een muziek van Yperen te hooren uitvoeren. Iemand nochtans deed opmer ken dat, om tot eene volmaakte vertol king van een dezer gewrochten le komen, de muzieken van Yperen, afzonderlijk ge nomen, hoe goed ook, niet talrijk genoeg zijn om er al de noodige elementen in te vinden; maar indien het mogelijk ware voor deze omstandigheid de politiek te doen zwijgen en de muziekanten der twee harmoniën te vereenigen om een dezer gewrochten aan le leeren en nadien uit tp voeren, 't zij op de Markt, 't zij op de Hallo, en dit ten voordeele van het eene of andere goed werk, men zou nog nooit schooner grootscher en wonderlijker concert gehoord hebben. Zeker, dit gedacht is uitmuntend, maar ware het mogelijk De werkliedenpartij in onze stad heeft haar werkersfeest van 1" Mei gevierd door een volksbanket,om 8 ure 's avonds, in het Zilveren Hoofd, waaraan een groot getal burgers en werklieden deel namen. Men kon op ieders gelaat de tevreden- beid lezen over het bekomen van hun burgerrecht. De koenste strijders hebben er het woord gevoerd. Zij hebben herinnerd hoe men heeft moeten strijden lot het bekomen van hetgeen er gewenscht was welke tevredenheid er heden is en hoeveel er nog moet gestreden worden tot het beko men van de volledige rechten. Zij werden dapper toegejuicht met herhaald handge klap. Hel was een mooi en onvergeetbaar feestje waarover eenieder zeer tevreden was. Niet de minste betooging heeft in stad; plaats gehad, alles was rustig.. Verleden Maandag heeft de begraving plaats gehad van den heer Jules Vuylsteke. In leven was hij Voorzitter-stichter der kunstmaatschappij Strijd naar Lauwe ren welke hij met veel talent bestierde. Op het begraafplaats heeft de beer Valère Tremery, lid, een lijkrede uitge sproken, in naam der gemelde maatschap pij, en welke wij hier laten volgen Messieurs, Avantdenous séparer pour toujours de notre bien-aimé et regretté Président, qu'il me soit permis, au nom de nous tous, de venir publiquement exprimer le regret que cause a notre société la perte d'un digne Président, d'un veritable ami. Jules Vuylsteke est né a Ypres, le 22 Juillet 1856. Depuis sa plus tendre enfance, il s'est distingué par les plus belles qualités. Bon fils et bon frère, Jules a toujours été la consolation des siens, pour lesquels il s est dévoué jusqu'a, la dernière heure. A 1'age de 12 ans, il est entré a l'Acadé- mie des Beaux-Arts de cette ville, ou il a remporté plusieurs médailles homme ca- pable, bon et sincere, nous Favocs élu Pré- sident de la société Strijd naar Lau- loerenFan 1889. Pour nous qui avons eu Ie bonheur de i> le posséder parmi nous, nous avons pu apprécier combien a été grand son dévoue- ment a la société dont il fut un des fon- dateurs. Bon gargon, charmant confrère, s'il en fut jamais il a su eaptiver toute notre affection et acquis tous les droits a notre reconnaissance. Aussi les nombreux amis qui le pleurent aujourd'hui et qui l'entourent en ce 1 eu, prouvent bien rnieux que les plus éloquen- tes parolee, qu'il jouissait de la sympathie et de Festime générale. Trop tót, hélas il a été enlevé a l'aflec- tion de sa mère, a l'estime de nous tous. La mort est venue briser cette jeune exis- tence au printemps de la vie, au milieu des plus brillants rêves d'avenir Ce cceur doux et sincère a cessé de battre. Pleurons Jules, et ne l'oublions jamais que son exemple trouve en nous tous les immitations. Adieu done, cher et regretté Président, cher Jules, vos confrères vous disent...... Adieu! Jules, Adieu!! BURGERSTAND van den 28n April tot den 5n Mei 1893. Geboorten: Mannelijk geslacht, 7Vrouwelijk id., 3. Huwelijken: Vanhaecke, Emiel, daglooner, en Kuoc- kaert, Emma kantwerkster. Mersy, Cy— riel, wever, en Wulleman, Mëlania dienst meid. Dölbrouck, Joseph, Commissaris-,, van Politie, en Devos, Felicia, zonder be roep. Sterfgevallen; Vuylsteke„Julién, 36 jaren, behanger., qui-

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 3