Kapitalistische en paapsche inkwisitie Op geheel den doortocht, van aan de Mondslraat tot aan de Dixmudepoort was er veel volk te been om het vertrek der Oud-Pompiers te begroeten en, als het ware,hen eene goede en vermakelijke reis te wonschen. Ten 2 ure kwamen zij te Dixmude aan en werden er verwacht en verwelkomd door den (teer advokaat Nouvvynck, die de bediening van (commissaris aanvaard had, en door een groot getal Yperlingen die 's morgens vroeg reeds onze stad ver laten hadden. De muzikanten en eenige beschermende leden en eereleden stapten afin het ilölel de la Boucherié, bij .Mevrouw de weduwe Yandecasteele, in de Ooststraat. Om 2 -1/2 ure schaarde zich de Harmo nie nevens dc andere maatschappijen, die ten gctalle van 23 in de Lindendreef reeds vergaderd waren en van daar stelde de stoet zich in beweging ea, onder het spelen van vroolijke pas-redoublés, trok hij door de Oost- en Kiekenstraten, de Appelmarkt, den Grooten Dijk, de Noord straat, om aan te komen op de Grooie Markt, waar hij uiteenscheidde om de maatschappijen toe te laten naar het kiosk te gaan waar zij spelen moesten. Twee kiosken waren gemaakt geweest; eene op de Grooie Markt en eene in het Park Bortier, öp ffit der Grooie Markt speelden de muzieken van Dixmude, Lichtervelde, Rousselare, Fessen, Oudenburg, Zonne- beke, Reninghe, Veurne, Moere, Nieu- poort, Isenberghe, Keyem, Zarren, Beerst en Lcdeghem. Op dit van het Park Bortier, speelden de muzieken van Dixmude, Thourout, Clercken, Oostende, Oostvleteren, Middel- kerke, Loo, Rousbrugge en Yperen. Om 5 ure had de loting plaats der «premien door de stad Dixmude aangebo den. Yperen werd door bet lot niet bevoórdecligd. Om 6 ure bevonden zich de muzikanten en een groot getal bescherm- en eereleden in het Hótel de la Boucher ie waar het avondmaal opgediend was. Ten 7 4/2 ure begaf zich de maatschap pij naar de plaats die haar aangeduid was om tc 'spelen, naar het Park Bortier. Daar deden de Dixmudenaars haar het schoonste onthaal dat men in een muziek feest doen kan. De faam der Harmonie van de Oud Pompiers was reeds in de stad verspreid. Iedereen wilde en zou dit vermaard muziek hooreu. Duizenden men sehen verdrongen zich in het Park, dat drie maal zoo groot is als onzen publieken hof, en bekleedden de wegen, de gras perken, de boscbjcs. en niemand moest er aan denken in den hof rond te wandelen; waar men zich bevond moest men blijven. Onder de aanwezigen bemerkten wij eenige priesters, verscheidene der voornaamste ingezetenen \an Dixmude, Yeurne, Loo en omliggende plaatsen en alien, geeste lijken en wereldlijken, liberalen en katho- lijken, konden niet nalaten hunne bewon dering te betuigen voor het gespel der Oud-Pompiers. Twee muziekstukken wa ren op het programma aangekondigd maar de toejuichingen, het bravo- en bisgeroep dezer ontzaggelijke menigte waren zoo groot dat de heer muziekmees ter Deliège vijf stukken deed uitvoeren. En hij had gelijk, want de uitvoering was perfekt, iedereen was op de hoogte zijner taak en de muziekmeester zelf, ofschoon hij zeer moeilijk om bevredigen is, moest bekennen dat alles naar wensch was afge- loopen. Eene plechtige stilte heerschte in het Park gedurende de uitvoering der Oud- Pompiers, maar zoohaast zij, voor het laatste, het Ileusje lieten hooren, was bet een gejubbel zonder einde en een oorver- doovend bravogeroep dat de vreugde der omslaanders te kennen gaf. Na het Concert werd er den heer Muziekmeester een prachligen bloemtuil aangeboden en eene herinneringsmedailje, in de naam der stad Dixmrde. De geest drift was zoo groot en zoo algemeen dat, wanneer het muziek zich naar zijn lokaal begaf, hel gevolgd werd van al het volk dat de uitvoering in 't Park had bijgewoond. Eindelijk sloeg'tuur van den terugtocht. De rijtuigen waren gereed, iedereen nam zijne plaats die hij 's morgens bekleed had en om 42 ure en half 's nachts waren de muzikanten en de eereleden terug in stad, verrukt over het uilstapje dat zij kwamen te doen. Woensdag 1.1. in de repetitie heeft de heer muziekmeester Deliè.;e zijne muzi kanten nogmaals geluk gevvenscht over de wijze opwelke zij hadden uitgevoerd. Hij moedigde hen aan om te volharden in hunne pogingen, en onophoudelijk te wer ken om zich meer en meer te volmaken en altijd en overal nieuwe lauweren te pluk ken. Hij bedankte ook de heer advokaat Nouwynck, voor de welwillendheid waar mede hij zich ter beschikking van het muziek had gesteld, hij bedankte den Voorzitter en al de leden der Commissie en eindigde zijne aanspraak met te vragen dal men als eerebevvijs de Bcahanpnnne zou spelen. Daarna werd de repetitie voortgezel en, volgens de spreuk van den muziek mees ter, was men op weg om nieuwe lauweren te plukken. Men zegt dat het Stadsbestuur van Dixmude de Maatschappij der Oud-Pom piers uitgenoodigd heeft om tijdens de aanstaande kermis tweeConcerts legeven. Dit ware een bewijs te meer dat men de verdiensten der Harmonie weet te vraar- deeren. BURGERSTAND van den 26" Mei tot den 2" Juni 1893. Geboorten: Mannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id.; 2, Huwelijken: Percque, Leon, klakkenmaker, en Faes, Maria, naaister. Vandenabeele, Pieter, hovenier, en Peperstraete, Zenobia, dienst meid. Sterfgevallen: Lignel, Jacobus, 77 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Cecilia, Vermeersch, S' Ja- kobstraat. Ravau, Pieter, 73 jaren, stoel draaier, echtgenoot van Rosalia, Packeu, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 0; vrouwelijk id., 1. Le Bien Public, katholiek dagblad, deelt in zijn nummer van Dinsdag, 3Övfreifcfê be sluiten mede, genomen te Parijs op de ver gadering der christelijke eigenaars en kapitalisten van Frankrijk. Deze herren hielden hun Congres den 14, 15 en 16 Mei. De aldaar gestelde vragen en de antwoor den er op gegeven door de vergadering, zijn zoo brutaal, zoo hatelijk, zoo slecht, dat e!ke werkman ze moet kennen, lezen en herlezen, ze aan zijne vrienden uitleggen, opdat elke werkman zou weten, waar de kapitalisten ons met behulp van den godsdienst heenvoe ren. Het is goed dal die zoogenaamde werkers vrienden, die schijnheilige inkwisiteurs ont maskerd worden, opdat de oogen geopend worden aan onze ongelukkige broeders, die hen volgen en tegen ons strijden, in plaats vaD tegen hen, die hun loon stelen, hun le ven vernietigen, hunne zonen en dochters rooven. En dit alles is nog niet voldoende, maar zooals blijkt uit hetgeen volgen zal, willen de rijken er ook het geweten, het laatste beetje vrijheid der armen bij. De eerste vraag aan 't Congres gesteld luidde als volgt Mag de meester des huizes aan de per sonen die van hem afhangen eischen dat ze des Zond: gs naar de mis gaan Heeft hij, hel r«>rle* deze verplichting aan zijn rjcht- strqeksf,b personeel op te 'e..gen? De vergadering verklaarde omtrent de eer .te v aag

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 3