De wensch Valsche j\'r 389. 32e Jaar. Zondag, 11« Juni 1893. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREA. van ftl§neur de Harlez,. Werkmansvrienden. Men schrijft in: te Yperen,Dixmudeslraat, 18,en op al de postbureelen. Alle affichenbij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeldin hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Mén wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag,vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaandeiym, zich te wenden te Brussel bij VAgence Havas,52, Magdeleinestr., of te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: *-50 fr. 's jaar» vaor de stad; 3 I>.voor Melgle, Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. Men mocht er zich aan verwachten dat, na eene merkelijke vermeerde ring van het kiezerskorps, de onder wijskwestie spoedig zou te berde ge bracht worden. De pijpekoppen laten reeds hooren, dat zij met de school wet Jacobs, die hun nochtans zooveel voordeelen aanbracht, geen vrede meer hebben. Zij willen dezelve ver anderen, niet in 't belang van 't on derwijs, evenmin om de talrijke slachtoffers, welke zij wetens en wil lens gemaakt hebben, in hunne rechten te herstellen, maar in 't be lang van den clericaleri winkel. Toen zoowat 140,000 cijnskiezers aan gansch het land hunnen wil opdron gen, werden zi] door de jappers ge koesterd en getroeteld. Ër waren ve len onder ben die hunne stem voor een paar vijffrankstukken verpand den. Watgaf het onzen tegenstrevers, die eene bodemlooze geldmijn bezit ten, eenige honderden personen om te koopen wanneer zij aan dien prijs de overwinning konden behalen Maar nu ongeveer 1,200,000 perso nen tot de stembus zullen toegelaten worden zal de omkoopeibj, gepleegd op grooteschaal zelfs, weinig invloed teweeg brengen. En daar de jappers nooit met open vizier durven strijden maar immer tot listen en lagen hun ne toevlucht nemen, moesten zij een ander middel uitvinden om hunne heerschappij te verzekeren. Dit middel heeft Mgr. de Harlez uitgedacht. Ziehier De hand op het kind leggen, het juist maar zooveel aanleeren als het 'noodig heeft om als geen afgrijselijk domkop door te gaan, er een onder worpeling der papen van maken, en het haat inpompen tegen onze moder ne vrijheden. Het kind derwijze op voeden dat het eenen ingewortelden afkeer gevoele voor degenen welke strijden voor 's werkmans stoffelijke en zedelijke verbetering. In één woord de kinderen in hunne jeugd zoodanig drillen, dat zij op rijperen leeftijd, wanneer zij mogen kiezen, dansen zooals de heeren paters fluiten Dat wil Mgr. de Harlez op dit oogenblik de gevolmachtigde woor denvoerder der domperskliek in Bel gië. Dit stelsel lacht onzen liberalen confrater Georges Lorancl, der Ré for me, toe en hij dweept er mede. Wij zouden te Brussel en in eenige an- dere groote centrums, zegt hij, vrij- denkersscholen kunnen tot stand brengen Dat ware misschien mogelijk. Maar in de talrijke buiten gemeenten en kleine steden, waar de menschen zwijgen, dat zij zweeten, willen zij niet op het'stroo gebracht worden, wat zal er daar gebeuren Daar zullen slechts clericale scho len zijn, bezoldigd met de duiten van al de burgers, waar slechts kiesma- chines doch geene ontwikkelde men schen, geene vaderlandslievende bur gers zouden gekweekt worden. Wel, antwoordt de hr. Lnrand, op het platteland zijn de jappers immers baas en schikken er alles naar hunnen zin. Alle officiesle scholen zijn er nagenoeg afge schaft Helaas ja Maar denkt de hr. Lorand, dat wij veroordeeld zijn om ten eeuwigen dage onder het jak der clericalen te zuchten Acht hij het niet meer mogelijk dat de libera len het bewind in handen zullen krij gen en alsdan, evenals in ieder be schaafd land, voor de verbetering en de verspreiding van een degelijk volksonderricht zullen zorgen Im mers hoe meer en hoe beter scholen er zijn, hoe minder gevangenhuizen moeten onderhouden worden. Waarom heeft onze confrater dan met voorbeeldigen iever en ontegen sprekelijk talent voor algemeen stem recht geijverd Deed hij 't niet omdat hij diep overtuigd is, dat het volk de groote waarde van het onderwijs be grijpt en voor degenen partij zal kie zen, welke op de meest rechtzinnige wijze voor het onderricht van het volkskind zullen bijdragen Ja, niet waar. De kring Diesterweg van Antwer pen andere onderwijzersvereni gingen zullen dit voorbeeld volgen heeft eene vergadering met vrij debat belegd waar de hr. Lorand zijne zienswijze zal verdedigen. Wij twijfelen er niet aan of spoedig zal zijne geestdrift voor het knoei werk van den weledelgeboren mon seigneur verkoelen, ja, totaal ver dwijnen. Het kolossale ei door Mgr. de Harlez gelegd moet nader bekeken, en stuk geslaan worden. Wie weet zit er niet, in plaats van eenen ge zonden dooier, eenen... lachenden jezuïet in, die er zich in verheugt eenige goedzakkige liberalen te heb ben beet genomen. Een jezuïet die lacht O jongens, dat is verschrik kelijk Dan wordt het u koud om 't harte. Dan moogt gij er zeker van zijn dat er tegen Vrijheid en Vooruitgang complot wordt gesmeed Onze confrater De Strijd vertelt de volgende wetenswaardige historie Ruim twintig jaar geleden bestond te Antwerpen de Katholieke Werkmans bond. Deze bond, arbeiders hadden toen nog geen stemrecht had voor doel den werklieden welke tijdelijk zonder bezig heid waren, wei-k te bezorgen en jonge lingen op te leiden in verschillige ambach ten. Het doel was goed, alhoewel men van de leden streng eischic, dat zij hunne christelijke plichten zouden vervul len. n Toch kon het niet behagen aan tal clericale-bazen, die ongaarne zagen dat de Bond hun concurrentie deed .zij maakten kabaal ende instelling viel. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1