Wanneer zal het zijn STADSNIEUWS. Van alles waf. Maar 't was ook tegen de kiezing Alle middelen moesten in 't werk gesteld worden, om de clericale regeering op hel Stadhuis te behouden. Ook werd, ee*ige dagen tevoren, den volgenden brief aan de Heeren Voorzitters van de Grondwettelijke Con servatieve Vereeniging en den JVeder- duitschen Bond van Antwerpen open baar gemaakt. We schrijven het stuk af, zonder er eene letter aan te veranderen Antwerpen, 17 Juni 1872. MM. De Catholijke Werkmansbond op gericht tot verzedelijking, troost en onder steuning van vele jongelingen en werk lieden, heeft in den laatsten tijd onze gunstige medewerking genoten, slechts met het inzicht om dit schoone doel en deze prijsbare strekking zoo goed mogelijk te bereiken. Echter zijn er, door werkbazen en aannemers dezer stad, uit inzicht van ver moedelijke concurrentie, bezwaren tegen deze inrichting opgeworpen. Na eene kommissie van achtbare burgers dezer stad te hebben gehoord, hebben wij be reidwillig besloten de werking van al de ambachten hier ter stede in zwang, en in den Catholijhen IVerkmansbond uitge oefend, geheel en al af te schaffen. Het goede doel dat wij hiermede be oogden, brengen wij gaarne als offer ter bevrediging van alle belanghebbenden. Gelief, MM. zulks aan de leden uwer vereeniging mede te deelen. De Geestelijke Bestierder van den IVerkmansbond. r, J. Jaspers, onderp. in S. Joris. Ziedaar wal de troost, de verzedelij king, de ondersteuning der werklieden door de clericalen waard waren, vóór de arbeiders het stemrecht hadden. Men offerde het bereidwillig op, omdat men daardoor hoopte de stem te behouden van eenige clericale bazen en aannemers En zoo ging het altoos Altijd werden de belangen der arbei ders over het hoofd gezien, om die van de stemgerechtigden te bevoordeelen En diezelfde mannen, welke den werkman steeds achteruilstelden, komen nu kraaien dat zij altoos zijne, verdedigers waren Onbeschaamde kerels Yperen, 10" Juni 1893. Iedereen vraagt zich af wanneer het eindelijk zal zijn dat een greffier van den Werkrechtersraad van Yperen zal be noemd worden in vervanging van wijlen den heer Constant Vanden Bussche, over leden den 21 Februari 1893. Wij vernemen uit goede bron dat de Werkrechtersraad, ingevolge art. 71 der wel van Juli 1889,in zijne vergadering van 3 Maart 1893, eene keus gedaan heeft van twee kandidaten om die leemte aan te vullen; dat hij denzelfden dag nog de beslissing zijner vergadering naar den Minister van 't inwendige heeft gezonden en dat Gouverneur Ruzette hem den 8" Maart voorschreef aan het artikel 71 der wet te voldoen. Hierop antwoordde de Raad dat bij sedert 5 dagen reeds zijnen plicht vervuld had en dat hij de hoop koesterde dat het Staatsbestuur den zelfden ijver aan den dag zou leggen om een nieuwen titularis te benoemen. Drie maanden zijn sedert dien verloo- pen en nog is de nieuwe titularis niet be noemd. Noch Minister, noch Gouverneur geven teeken van leven en de openstaande plaats moet voort bediend worden door een lid van den Raad, dat niets beters vraagt dan van dit ambt ontslagen te worden. Zou onze burgervader, Burgcmeester- Senateur Surmont niet kunnen aandrin gen bij de hoogere overheid om deze benoeming te bespoedigen? Hij, die zooveel gezag heeft, die de belangen zijnen ingezetenen zoo zeer ter harte neemt, zou hij niet kunnen verkrij gen wat de Werkrechtersraad lot nu toe niet verkregen heeft en maken dat er niet langer eene leemte blijft bestaan in een bestuur dat onschatbare diensten bewijst in het arrondissement? Waarachtig! wij vinden de handelwijze onzer hoogere bestuurders te ongedwon gen en wij aarzelen niet de lusschenkomst in te roepen van onzen burgervader, die, wij twijfelen er niet aan, bereidwillig aan dezen wensch zal voldoen... Ten ware.... Eh ja, wie weet waarom het aansleept. BURGERSTAND van den 2n tot den 9n Juni 1893. Geboorten: Mannelijk geslacht, 1; Vrouwelijk id.2. Huwelijken: Debruyne, Alois, daglooner en Goethals Emma. Sterfgevallen: Dehollander, Edmond,68 jaren, kleerma ker, weduwaar van Karolina Nevejans, Meenenstraat. Devos, Jan, 76 jaren, zon der beroep, weduwaar van Amelia Vanme- chelen, Neêrstraat. Vermeersch, Louisa, 8 jaren, scholierster, St. Nicolaas-buiten. Gryffon, Maria, 49 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Cardi- nael, Philomena, 13 jaren, zonder beroep, Weninckstraat. Van Stredonck, Mathilda, 67 jaren, kloosterlinge, Justicie-paleisplaats. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 1; vrouwelijk id.,0. MAATSCHAPPIJ Burgerwacht van Yperen. SCHIETING van Maandag 5" Juni. Boedt Léon. 8 6 7 7 7 33 Vermeulen Henri. 8 6 7 7 4 32 Vandermeersch Eugène. 9 7 8 14 29 Masscheleyn Alphonse. 3 9 7 3 26 Te Leeuwaarden had eensckoolinspecteur aan het sckepencollegie de afzetting gevraagd van den onderwijzer Dijkstra,uit oorzaak van socialisme. De gemeenteraad heeft dien schoolinspec- teur... wandelen gezonden. o— Verschrikkelijke zclfoisord te Ter Efnipcn. Sinds Woensdag had de heer Jamry, ont vanger der rechtstreeksche belastingen, te Ter Hulpen, de tijding ontvangen, dat hij, gezien zijnen ouderdom, op pensioen zou ge steld worden. M. Jamry was door deze tij ding zeer ter neêrgedrukt en zegde aan zijne vrouw, dat hij uil zijn huis niet levend zou vertrekken. Vrijdag morgen rond 11 ure, kwam de nieuwe ontvanger om inzage te doen der boe ken. M. Jamry legde alles aan zijnen opvolger uit en stelde hem op de hoogte der zaak. Daarna richtte hij zich tot zijnen opvolger met de woorden: En nu gaat gij mijne woon betrekken., waar ik zoovele gelukkige dagen gesleten heb? Inderdaad... Dit kan ik niet overleven, zegde- M.. Jamry, en ditgezegd hebbende haalde hij een revolver uit deuzak, en achter een lessenaar vluchtende schoot hij zich twee kogels door het hoofd. De dood was oogenblikkelijk. M. Jamry werd door gansch het dorp zeer geacht en bemind. o Daar is nog hoop! Het aantal jongejuffrouwen, die in 1892 in ons land te- trouwen waren, was als volgt: Van 18 tot 20 jaar 109.018 'Van 20 tot 25 jaar 203,056 Van 23 tot 30 195,640 Van 30 tot 35 n 60.605 Van 35 tot 40 38,906 Van 40 tot 45 30,876 Van 45 tot 50 27,311 Zamen 573,522 Dus, jongmans en weduwenaars mogen nog niet wanhopen, er is nog ruim een half mit- lioen voorraad van kandidatinnen. Zou dit soms niet voortspruiten uit hei overgroot getal jongelingen die zich in kloos ters opsluiten en vaarwel aan den huwelijken, staat gezegd hebben? o De vlieren en de cholora.Het is naar het oordeel der meeste geleerden een bewezen feit dat dé cholera door de vliegen wordt voortgeplant. De amerikaansche geneesheer Sternberg

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2