Lage zielen. STADSNIEUWS. Vr 390. 32e Jaar. Zondag, 18n Jnni 1893. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREN. Men schrijft in: te Yperen,Dixmudeslraat, t8,en op al de postbureelen. Alle affichenbij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeldin hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agence Havas fiSL, Magdeleinestr., of te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 9-50 fr. 's jaar» v»or de stad; 3 fr.voor Belgie» Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. Yperen, 47" Juni 1893. Wij lezen in het Nieuwsblad van Za terdag II. het volgend artikel, dat niets dan eene aaneenschakeling schijnt te zijn van laster en leugens, ingegeven door den onverzoenlijken haat der pilaarbijters te gen alwie niet in hunne denkwijze deelt 't Eu is maar over eenige dagen dat wij i> den moordenaarstrek vernomen hebben, dietegen de Katholieke Fanfaren werd aan- geleid. De Katholieke Fanfaren moesten 's Zon- »dags speien op den Kiosk, die te midden de groote markt staat. Den Zaterdag avond, geheel en gansch bij gevalle, kwam een nstadsbediende voorbij den kiosk te gaan en bemerkte dat het lijnwaad van onder was ulosgeraakt. Niet wetende wat zulksbediedde «ging hij kijken onder den kiosk en, totzijne verbazing, bestatigdehij dat eene moordda- dige hand de steunstukken van den eenen kant van den kiosk hadlosgemaakt enweg- genomen. Had men de zaak niet ontdekt, 's «anderendaags waren er misschien schrome- lij ke ongelukken te betreuren geweest. Zijn dat waarlijk geen moordenaarstrek- ken En eene partij die zulke dingen te- gen medeburgers durft begaan, verdient zij niet van onderden hoon en de verontweer- diging der treffelijke lieden begraven te wor- »den WatZulk een laff'en aanslag plegen «tegen het leven van een tachentigtal men- schen Om zulke dingen te doen moet men nog lager zijn dan lage zielen. Zijn dat deze 1 fd e boo sNvich te n niet dieover «jaar op het einde van den zomer juist den- zelfden trek beproefden, die over tijd den kiosk op het koersenplein deden invallen, en misschien ook net vier staken in de Akademie Eikendeen peist daarvan wat »hij wil, maar 't is zeker dat er onder het volk geen ander gedacht en is. n Mocht er ooit iemand die zaken klaar trekken 1 Men moet de eerloosheid in persoon zijn om zulke beschuldiging te durven uitbrengen. Weihoe, een kwaadwillige hand zou gepoogd hebben den kiosk los te maken en de politie, die maar eenige stappen van daar is, zou niets gewaar zijn geweest. Is er een onderzoek ingesteld geweest om deze poging tc bestatigen en heeft men moeite gedaan om den of de daders te ontdekken En in de veronder stelling dat er iets van zij, wie geeft den schrijver van 't Nieuwsblad de verzeke ring dat die plichtige tot de liberale partij behoort of dat de liüeraien van den aanslag wisten, De eerlooze lasteraar van 't Nieuws blad toont genoeg dat de partijhaat hem verblindt, want hij aarzelt niet de libera len uit te maken voor moordenaars en brandstichters, iets dat men hem wel zou kunnen doen bewijzen. Wij aarzelen niet het te zeggen zijn vertelling van het losmaken van den kiosk is eene fabel, om te doen gelooven dat dc Katholieke Fanfaren, alias de Natte Ka zakken of Blauwe Kousen, hier door de liberalen vervolgd worden. Dat men zulks wijsmake aan eeneu boer of aan iemand die gansch vreemde is aan de stad, maar niet aan eenen Yperling die te wel weet hoeveel belang wij in die maatschappij stellen. Moet men niet lager gevallen zijn dan de laagste der zielen, om te durven zeg gen dat het de liberalen zijn die de oor zaak waren van het instorten van den kiosk tijdens de paardenkoersen le dereen weet en het is algemeen gekend dat die kiosk opgetimmerd werd door de werklieden van het stadsbestuur, voor de rekening van den ondernemer Burge meester Surmont heeft het Zaterdag 11. nog verklaard in de zitting van den Ge meenteraad, en waarom z«uden die werk lieden misbruik hebben gemaakt van het vertrouwen dat zij genieten Dus een hatelijke leugen om de liberalen te laste ren. Maar wat over zijn hout gaat, wat men den lasteraar zou moeten doen bewijzen is de beschuldiging van brandstichting in de Akademie. Moest men dien laffaard daarvoor vervolgen, hij zou uitroepen ik beschuldig niet, ik heb gezegd mis schien maar die misschien neemt niets weg van de gewichtigheid der beschuldi ging. Om eene gansche partij uit te ma ken voor moordenaars en brandstichters, moet men niet alleen een fanatieke laste raar, maar tevens een eerlooze kerel zijn, voor wien alle middels goed schijnen om eenen tegenstrever aan te vallen en hate lijk te maken, en zelf tot alle misdaden bekwaam is. Daarbij, dat de lasteraar van bet Nieuwsblad het wel wete, het is in het kamp der liberalen niet dat men mannen zondereer, oud-veroordeelden, discipli- nairen, enz. ontmoet; maar wel bij de ka- dodders die al zulke kerels opgevischt hebben om in hun zeuraarswerk van 1" Februari 1894 te gelukken, en nu ge dwongen zijn die te'behouden. Men moet de liberalen ook niet be schuldigen de Blauwe kousen, Natte ka zakken of Katholieke fanfaren te willen verdelgen, dit is een werkje, waarmede die belangwekkende mannen zich zelf ge lasten. Over 14 dagen, na dat de H. Sacra, ment processie binnen was, begaven zich vier blauwe kousen, naar het Café de Li union, en nauwelijks waren zij eenige minuten binnen of zij begonnen malkander uit te schelden en te verwijten voor al wat slecht en leelijk is, en het duurde niet lang E TOEKOMST ERLOOSHEID EN LASTER. •k -¥■

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1