Nog een voorbeeld. 't Slim Nieuwsbladje. Onze Leeuwkens. Een besluit. Eersten Steen, Wij vernemen dat de Koophandelskring beslo ten is een verhoor aan den Minister van Yzerenwe gen te vragen, indien het belachelijk ontwerp van den buurtspoorweg, dat in hetpROGREs verschenen heeft, gestemd wordt door de gehoorzame meerder heid vreemdelingen, die op het Stadhuis zetelt. eer zij malkaar bij de keel hadden, tot groote verergernis der aanwezige perso nen, die de eene na de andere het Café verlieten om de walgelijke verwijtsels, die zij malkander toewierpen, niet te hoo- ren en geen getuige te moeten zijn van eene vechtpartij. Wie waren hier de lage zielen? - Dinsdag, 1.1. werd een blauwe kouse door eenen gendarm bij de lurven geno men en buiten de verhoorzaal van de rechtbank gezet, omdat hij zich daar op eene onbetamelijke wijze gedroeg. Die kerel had zelfs geen eerbied voor het ge recht. Is dit geen lage ziel? Men verzekert ons dat een kalote van het roodste rood, een kerel, die alles be halve de achting van een eerlijk man ver dient, eenen brief zou gezonden hebben aaar den Procureur des konings in wel ken hij een eerlijken jongeling beschuldigde van moordpoging op zijnen vader. Om deze beschuldiging te staven had de lasteraar den naam opgegeven van 2 per sonen, die, volgens zijn zeggen de breed voerigste getuigenis zouden kunnen afleg gen. Een dier personen, A.V.d.B, werd naar het politiebureel geroepen om inlichtingen over deze zaak te geven, waarvan hij het eerste woord niet wist. Hij verklaarde, integendeel dat hij met den betichte en zijnen vader in gezelschap had geweest in eeneestaminet, dat beiden rond middernacht vertrokken waren en dat niets kon doen vermoeden dat er eenig geschil onder hun bestond, De tweede verklaarde insgelijks niets te weten. In tegenwoordigheid dezer verklaring, beweerde de lasteraar dat de persoon dien hij als eerste en bijzondere getuige aange geven had wel zou kunnen gelijk hebben en dat hij slecht ingelicht was geweest toen hij zijne klacht indiende. Eindelijk, en om kort te vertellen, hij smeekte den Commissaris geen gevolg aan zijne klacht te geven en de zaak in den doodboek te laten. Maar het gerecht, dat zich zoo gemakkelijk niet om den tuin laat leiden, zal het onderzoek voortzetten en willen weten wat er aanleiding tot deze be schuldiging gegeven heeft. Van eenen anderen kant, de heer H. C. en zijnzoon, die twee deftige en eerlijkelieden zijn, zul len niet gedoogen dat men straffeloos hun ne eer en goede faam aanrandt. Zij zullen den lafaard voor de rechtbank vervolgen voor laster. En de schrijver van het orgaan der par tij waartoe zulke mannen behooren, durft spreken van lage zielen! Hij durft de liberalen voor lage zielen uitmaken, als de kaloten onder hunne vrienden rakkers tel len die zich niet schaamden hunnen vader eenen frank toe te werpen en te roepen: Loop, koop eene koord en hang u op! Dit zijn ten minste geene ingebeelde fei ten die wij aanhalen, gelijk deze waar mede de lasteraar van 't Nieuwsblad, de liberalen beschuldigt, dit is authentie en er zijn weinig lieden in de stad die het niet weten. Aan zulke kerels zouden de liberalen den rug toekeeren, de kaloten, integendeel, ontvangen ben met opene a i-m en. Een godzalige papierkrabber vond er hier een tijdlang plezier in het onderwij zend personeel onzer stadsscholen af te breken. Volgens dat zagemanneke weten die heeren al bitter weinig, omdat zij maar drie jaren normale studiën deden en zij wonnen veel te veel. Hunne jaarwedde verandert van 1500 tot 1900 fr. Meteene volharding, die voor zijne lezers heel ze ker vervelend heeten mocht, zat hij we ken en weken achtereen te vitten en te zeeveren om die gewetensvolle en bekwame opvoeders het stukje brood te trachten uit den mond te trekken. Doch de kaarten zijn gekeerd. De on derwijzer, die maar 1400 tot 2000 fr. wint is voor dien afbreker nu al weer eens veel te weinig betaald. En hij, die weken lang voor een weet-niet uitgemaakt werd is nu een man, van wiener, naden pn'es- ?er??Ü den geneesheer, den advokaat het meest kennis gevergd wordt. Het hart van dien gebenedijden krabbelaar bonst op in zijnen boezem van verontwaardiging als hij denkt dat een rijksontvanger of een postmeester die toch maar over geld te waken hebben, veel hoogere wedde heeft dan een onderwijzer, die het heil der maatschappij in handen heeft. Gezonde koppen, deftige burgers, goede huisvaders, eerzame echtgenooten vormen moet, zwaarder wegen in de schaal, dan gelijk welken anderen dienst aan de sa menleving bewezen. Dat zegt nu terecht die vroegere ver- guizers van denvernuftigen opvoeder! Van waar die onverwachte kazakkeerderij? Zou dat ventje wel van* de japonderwijzers, die ook den weerklank van die gestadige af- brekerij moeten gevoeld hebben, eene duchtige oorrekking gekregen hebben. Wel mogelijk! In dat geval echter zullen zijne ooren nu nog wat langer hangen. En dit is 't raisonnement van Seys Waar is Seys? Wie hier op zonderlinge wijze de be langen behartigen van de neringdoeners, dat zijn de god-gewijde keersensnuiters, die ons stadhuis bezoedelen, dank aan ve lerhande loensche kiesmiddelen. Nauwe lijks hadden er zich een paar gevallen van pokziekte voorgedaan of die burgert-a ders!!?? deden aan de hoeken der straten uitplakken dat zij alle huizen in de straat jes en steegjes gingen van ambtswege wit ten en ontsmetten. Een heel goede maat regel, heel zeker, maar die men niet over alle daken uitbazuinen moest om aan pest te doen gelooven, en buitenlieden en vreemdelingen uit onze stad te doen vluch ten. De politie kon heel gemakkelijk de bewoners dier huisjes gaan verwittigen, zonder daarover zooveel lawaai temaken. Nu, die leeuwkens willen alles uitvin den en welwelen. Daar de pokjes hier heelemaal verdwe nen zijn, hebben zij over eenige dagen af- fichen aangeplakt waarop eene premie van 1-50 uitgeloofd was aan alwie met goe den uitslag zich de pokjes laat inententen stad huize. Nog al een heel goede maatregel, doch die niet moest aan het klokkenzeel gehan gen zijn. Waren de scholen, zoowel vrije, aangenomene en officieele niet daar om zonder kosten allen in te lichten? Maar neen, men moest alweer de vreemdelingen den schrik op 't lijf jagen tol groot nadeel onzer handelaars, en neringdoenders. Yperlingen wat zijt ge wel ingespannen met zulke schrandere bestuurders. Gij hebt u op ln Februari 1894 laten scheren zonder zeep. Moget gij eens voor goed geleerd zijn! Verleden Maandag is de eerste steen gemetst geweest, door den heer O. Pou- part, en vervolgens door do Commissie, voor het bouwen van het nieuw lokaal der maatschappij Oud-Pompiers.

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2