Grande Fête Gymnastique In de Kamer. Geteekende stembriefjes. Te dier gelegenheid heeft het muziek Reusje aangeheven en daarna eenige deun tjes gespeeld; levendigheid was alweer te vinden in den Saumon en in den omtrek. Men is volop bezig met te werken aan het gebouw en met October naast, verze kert men,zullen d'eerste feesten beginnen. BURGERSTAND van den 9" tot den 16a Juni 1893. Geboorten: Mannelijk geslacht, 2; Vrouwelijk id., 6. Huwelijken: Fertinel, Arthur, wever, en Percque. Helena, kantwerkster. De Ridder, Frede ric, koopman en Butaye,Maria,zonderbei'oep. Sterfgevallen Missy, Amelia, 82 jaren, zonder beroep, weduwe van Karei Deturck, Tempelstraat. Brulez, Amand, 77 jaren, zonder beroep, weduwe van Fidelia Clinckemaille, Rijsel- straat. Dekneuvel, Rosalia, 69 jaren, zonder beroep, echtgenoote vau Karei Van Cappel, St. Jansstraat.Verdoene, Euphra sia, 73 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Korte Meerschstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 1; vrouwelijk id., 1. VILLE DE MESS1NES. organisée par Ia Société PROGRÊS par leTRAVAIL, a Vee le biemeillant concours des Soeiétés de Gymnastique d'ARMEN- TIÈRES, d'HOUPLINES et d'YPRES. du Corps des Sapeurs-Pompiers et de la Société des Fanfares de MESS1NES. A 3heures et demie, CORTÉGE. A 4 heures EXERCICES GYMNASTIQUES. sur Ia Grand'Place. PROGRAMME: 1Entree des Gymnastes. 2. Legons d'ensemble a Mains lib res, par Ia Société Progrèspar le Travail. 3. Exercices A Ensemble, par La Fron- tière, d'Houplines. 4. Legons au Baton, par les Gymnastes Messinois. 5. Travail aux Appareils, par les Gym nastes de Messines et d' Ypres. G. Lemons d'Escrime a la Baionnette, par les Pompiers de Messines. 7. Exercices A Ensemble, par 1 Armen- tiöroise et les Compatriotes Ilou- plinois. 8. Legons d'ensemble a Ia Canne Gym - nasiiquepar la Société Progrèspar le Travail. 9. Exercises a la Canne Royalepar Les lnfutigables d'Ypres. 10. Legons de Boxe, par les Gymnastes Messinois. 11. Travail aux Appareils, par les Gym nastes d' A rmentièreset d 'IIo uplines. 12. Finale. Entrée libre dans Venceinte pour les Families des membres protecleurs hono rair es et actifs de la Société. Ch. Joye-Tibaux, A. De Lannoy, F.I.Deleu, J.Rommens. H. Vancrayelynglie, J. Bondue, J. Liefooghe, G. Tahon, L. Victoor, C. Bonte. In de Kamer wordt de bespreking voortgezet over de samenstelling van den Senaat, waarvan men eene vesting wil maken der millioennairs. Onder andere houden die volkshaters aan den ouderdom van 35 jaar om het kiesrecht te mogen uitoefenen. M. Lemonnier, de radikale afgevaar digde van Brussel, heeft in de Kamerzit ting van Dinsdag deze domme, reaclion- naire bepaling goed afgedroogd. Op 21 jaar is men meerderjarig en kan men substituut zijn van den procureur des konings, aldus de vrijheid, de eer en de goederen zijner medeburgers in handen hebbende. Op 25 jarigen leeftijd mag men de be diening vervullen van vrederechter, rech ter in eersten aanleg, van de handelsrecht bank, procureur des konings, gemeente raadslid, schepen, burgemeester, Kamerlid en minister. Op 27 jarigen leeftijd kan men voorzit ter zijn van hét tribunal, raadsheer bij het beroepshof of advokaat generaal. Op 30 jarigen leeftijd is het toegelaten het beroepshof voor te zitten, procureur generaal te zijn, raadsheer bij het verbre kingshof, enz. M. Lemonnier voegde erbij dat er in de Kamer elf leden waren die geen 35 jaar oud zijn en diensvolgens als wetgevers niet mochten mee kiezen voor den Se naat. Dit alles bewijst ten duidelijkste, dal men geene rekening houd van logiek of rechtvaardigheid in 't stemmen der wet ten, maar slechts zoekt om de werklieden buiten de wetgeving te houden en alle vredelievende oplossing der sociale kwes tie onmogelijk le maken. Nu men in de Kamer van Volksverte genwoordigers de verplichtende stemming en de stemming in dc gemeente heeft aan genomen, willen wij de aandacht op een zeer gewichtig punt inroepen, waarover nog geen enkel dag- of weekblad gespro ken heeft, namelijk de ongeldigheid der geteekemde stembriefjes. Met het vorige kiesstelsel werd elk briefje, dat behoorlijk gestempeld was, maar waaraan de minste smet of vlek kleefde, waar er papiertjes in staken of waarop men een gedienden postzegel, een emblême of 't is eender welk kenleeken plakte, als ongeldig aanzien. Het is algemeen en openlijk geweten dat de klerikalen van het bevlekken ei\ besmeuren der kiesbrieven ruim gebruik maakten en het is in meer dan ééne kie zing gebleken, dat zij, dank aan zaike po litieke oneerlijkheid, de meerderheid be haalden. Vele liberale winkeliers en beambten zagen zich veeltijds gedwongen, wilden zij niet ofwel sommige hunner klanten, ofwel hunne plaats verliezen, aan de be velen der klerikale kiesdravers en.omkoo- pers te voldoen en te gehoorzamen. Meestal werd hun een gedienden postzegel Ier hand gesteld, dien zij op den dag der verkiezing op het stembriefje moesten hechten. Bij de stemopneming was het bedrog gemakkelijk te bestatigen, en wee degene wiens postzegel of merk men niet vond. Ongenadig werd bij vervolgd, ge kweld, gebroodroofd en op alle manieren den duivel aangedaan. Tegen goesting en dank hebben de ka tholieke Kamerleden de verplichtende stemming aangenomen. Daardoor wordt hun in't vervolg dat ander machtig wapen ontnomen het tehuishouden der kiezers. Over de ongeldigheid der geteekende briefjes rept echter niemand een woord. Het ware nochtans te wenschen in het belang van alle deftige en eerlijke lieden dat voortaan alle briefjes toch geldig zou den zijn, al waren zij van onder tot bo ven, langs de voor- cn achterzijde met postzegels beplakt. Indien dat niet uitdrukkelijk in de nieuwe kieswet wordt gezegd, dan zal het er lief uilzien. Alle patroons zullen hunne werklieden, die eene andere politieke partij dan de hunne toegedaan zijn, er- plichten, op straf van afdanking, hun stembriefje derwijze le bevlekken of le beplakken dat het ongeldig zijn zal. In plaats van enkele tientallen zal men er met de toekomende verkiezingen honder den en honderden moeien vernietigen. Zoo men dus de ongeldigheid der geteekende briefjes niet afschaft, dan is de verplich tende stemming eene doodc letter en dan zal de klerikale partij nog slechts één doelwit hebben te trachten zooveel brief jes mogelijk nietig le doen verklaren of zij daarin zal slagen valt niet te betwijfe len. Daarom ook moet de gansche liberale- pers, moeten alle liberale dagbladen, moe ten alle hbi rale vereenigingen, bonden en associaties op alle lonen en op alle wijzen vragen, leervragen en blijven vragen, dei dc nieuwe kieswet in die leemte zou voor zien. LE OIMA.XCHE 13 JUJIN 1393. LA COMMISSION»

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 3