AANSLAG tegen het volk van Yperen. Bravo De Pompiers te Londen, uitgestrooid en waaruit genoegzaam blijkt, nu zij inzien hoe de openbare denkwijze zich tegen hen keert, dat zij ons belaste- ren. Wij zullen, zeggen de liberalen, al de beambten van het stadhuis afstellen, al s de stadswerklieden wegzenden. Wij willen, beweren zij, indien wij aan het hooi'd der gemeente geraken, het Ge- meente Kollegie, de Middelbare school i> al de lagere scholen afschaffen en het onderwijzend personeel ontslaan. Welk cene ongerijmde dwaas- heid y> Welke gedachten hebben die mannen van hunne onderhooi igen, om zulke dom- heden uit te vinden teu einde in de aan- staande kiezingen te kunnen gelukken. Zijn de Yperlingen, na een vijftigjarig liberaal bestuur dan zoo onnoozel geble- ven, dat ze nog altijd gereed zijn de ver- dichtsels te slikken die hen door hunne heeren en meesters worden opgedischt. Wij zouden de beambten van het stad- d huis, de werklieden wegzenden!... Wij verklaren integendeel en onze te- genstrevers mogen het wel weten, dat i) voor ons, het de eerste plicht van een igoed bestuur is ambtenaren te bezitten die benevens bekwaamheid en verstand, ken- a nis van zaken en ondervinding hebben; dat bijaldien men het recht heeft van hen te i> verlangen dat zij getrouw, rechtschapen en eerlijk zijn, men evenwel het recht v niet heeft hunne persoonlijke of politie- i> ke denkwijze te onderzoeken. Onder dat opzicht moet de beambte A volkomen vrij zijn. ■i Dat anderen hunne onafhankelijkheid n aan banden leggen en van hen slaafsche onderdanigheid eische; wij laten hun dat voorrecht. Wij zullen nooit die onrechtvaardig- d heid begaan. De beambte is geen slaaf, het is een vrij man, het is een burger wiens vrijheid wij s willen eerbiedigen en wij zullen die eerbie- digen. Toejuiching En wat het gemeente-kollegie betreften de andere officiëele scholen, daarmede zul- len wij niet anders handelen. Er zijn on- i) getwijfeld misbruiken die moeten beteu- geld worden, maar ook wij moeten de i) denkwijze van onze tegenstrevers eer- bied.igen. Niemand van ons heeft evooitaan gedacht, ecu groot deel van onze medchnrgcrs (DE LIBERALEN), te ufllcn bcroovcn van de middels om hunne kinderen de opvoeding en het onderwijs te geven die met hnn- ii ue politieke zienswijze overceu- komen. 3 Wij hebben gestreden voor de onafhan- Lelijkheid der katholieke vaders van fami- liën, wij willen evenzoo de onafhankelijk- heid eerbiedigen der vaders van liberale familiën. Hen daarin aanranden ware verdruk- king en wij willen geene verdrukkers- zijn. Wij willen vrijheid voor ons, ook de vrijheid van onze tegenstrevers moet ons. heilig zijn! Wat dit laaLte betreft vergun mij de openhartige verklaring, dat ik mij persoon- lijk zal verzetten tejféneiken overdreven eisch die soms door al te' ijverige vrienden mocht gedaan worden. De vrijheid, mijne heeren, wij hebben er de waarde van leeren kennen. 't Is nu bijna 50 jaren dat de liberale meerderheid heerscht en regeert. We heb- ben onder hare verdrukking geleden. Wij zijn behandeld geworden als paria's even ii alsof wij geen burgers waren van de stad' Yperen. De vrijheid, wij zullen ze herove- ii ren om ze te schenken aan allen, aan onze vrienden en aan onze tegenstrevers. ii Wij zijn nog Vlaming genoeg, onze wil is nog krachtdadig genoeg en onze volhar- ding groot genoeg om de dwingelandij te overwinnen, Langdurige toejuiching). Zooals het had moeien zijn, is er geene kiezing met October. De volkshalers die ons stadhuis ingeno men hebben door bedrog en dwang heb ben lijd gewonnen. En dit is voor hen zeer veel. Zij maken er gebruik van om een schelmachtiger) aanslag op het slads- en officieel onderwijs te plegen. Zij die duizende en duizende franken mildelijk verteeren aan muziek, pompiers, coffres-forts, sloven en andere dingen meer, uil valsch voorwendsel van bespa ring, willen de oude goede onderwijs-in- stellingen, waarover Ypcr altijd lier was, afschaffen. De kosten dier scholen zijn afgedragen, voor de twee derden, door I'rovintië en Staat en doen neering en stieldoeners leven. Reeds hebben die vreemde vijanden van bet Ypersch volk de kostelooze be waarscholen en hel koninklijk Athenoeum afgeschaft. Ze willen alles afschaffen en het vrijzinnig volk dwingen zijne kinde ren naar de papescholen le zenden. Indien er kiezing geweest ware met October zouden die kerels, die het volk even vreezen als ze bel haten en verachten, aan dien misdadigen aanslag niet hebben durven denken. Ja maar, vreemde volksbedriegers, gij kent niet goed de Yperlingen! En met het algemeen stemrecht kunt gij met geld en dwang zoo veel niet meer verrichten En de Yperling is gehecht aan de goede ouden faam zijner stad en aan hare schoone instellingen, waaronder voorna melijk hare onderwijs gestichten.. De Yperling houdt noch van Aristo's, noch van broertjes, noch van jesuitcn, noch van nieuwbakken eêlinans. In het referendum heeft hij geloond trots dwang, spot en vervolging, dat hij volksgezind en demokraat is. De Staat, de stad zijn aan het volk het wetenschappelijk ouderwijs verschuldigd. Elkeen moet naar bègeerte kunnen geleerd worden, om gewapend den strijd voor het bestaan te kunnen volhouden. De papen willen het vrijzinnig volk van Ypcr hun onderwijs opdringen. Dat is slecht dat is misdadig en zal niet geduld worden. Durven die volksvijanden liet volk niet laten stemmen tot in October -1891, wel, dat men maar straks een referendum boude over die brandende zaak. De uitspraak zal verpletterend wezen. De volkshalers zullen dan weldra te weet komen dat het volk lacht met al hunne slechte knoeierijen en dat het zelf zijne zaken wil doen. Lr komt leven in het liberale kamp. Overal worden de hoofden bijeengestoken: de slandregelen der bonden kringen en politieke associaties worden herzien, ge wijzigd in demokratischen en vooruitslre- venden zin. Met genoegen hebben wij bes'atigd.dat de bonden in hunneslatuten een artikeltje hebben ingelascht luidend: Scheiding van kerk en slaat. Afschaffing van hel budget der eerediensten. Wij hebben reeds menigwerf aangeduid op welke willekeurige argumenten de pa pen steunen om dit voorrecht te behou den. Het aan Napoleon afgetruggelde Concordaat is van onzen tijd niet meer en moet verdwijnen. De staat betale zijne bedienden volgens liet werk dat zij afleggen en 't profijt dat hij er uittrekt. Wanneer het gerokt vol'ks- ke aan die voorwaarde voldoet mag het., vrank en vrij, het rekeni'ngske voorschui len. De tijd der voorreek len is daar, de- eeuw der gelijkheid is-aangebroken.. a- Zondag avond werden de afgevaardigden- ii voor het internationaal- congres der porn- n piers te Londen, aan de statie van C ha lt ring-Gross ontvangen en met muziek naar de ban aangewezen hotels gebracht I. Men weetniet welke haast de pompiers te werk gaan. Dit isechter nog niets ver- geleken bij het werk dat de Yttnkeesche Finnen (vuuruiannen),afleggen. Zoohaast in New-York, b. v., dAelek- *- trische befaau 't lil in gelen gaat., vallen de

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2