Betooging van Zondag Vrienden op post! Weest op uwen post burgervader STADSNIEUWS. Nr 392. 32e Jaar. Zondag, 2n Juli 1892L Zondagsblad der Stad en hel Arrondissement YPEREN. 25 Juni. Y per! ingen: Weest op uwen post! o p g e d r a e n. Men schrijft in: te Ypercn,Dixmudeslrait, 18,en op al de postbureelen. Alle afliehenbij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeldin hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor do aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel' bij l'Agence Havas'rl, Magdeleinestr., te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 1-50 Ir. 's jaar» voor de slad; 3 fr.voar Bdgle. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN I1ET KEMMEII Aankondigingen Reklamen: Rechterlijke eerherstellingen '1 frank 10 centiemen den regi 25 id. id. id. id. Akkoord per maand of per jaar. Yperenln Juli 1893. Zondag 11. rond 11 ure 's morgens heb ben omtrent drie duizend personen, van allen ouderdom en tot al de klassen der Ypersclié samenleving behoorende.zichop de Esplanade vergaderd cn zich van daar langs de Vleesehhouwerstraat en de Boler- straal naar bet Stadhuis begeven. Op geheel zijnen doortocht slapie de stoet kalm en statig vooruit, tusschen eene dubbele haag sympathieke medeburgers. Niet ten vijandelijke kreet, niet de minsté luidruchtige betooging! Vóór het Stadhuis hield de stoet stil; de groep, door de be- toogersafgevaardigd omhel verzoekschrift aan de IJeeren Voorzitter en leden van den Gemeenteraad der slad Tperen te overhandigen, is ontvangen geweest door een portier, die gelast was den burgerva der le vertegenwoordigen. De sloet scheidde uiteen en besprak de lafheid der afschaffers, die den moed niet hebben zich le vertoonen enden spot schij nen te drijven met de Teerlingen die op eene vreedzame wijze een snooden en lal len aanslag willen afkeeren. O! die moedige Volksvrienden! Het is beden dat de gekozenen van den nacht van lu Februari, die aan het bewind gekomen zijn door omkooping en bedrog, de schrikkelijkste der misdaden willen be gaan: Vernietiging van het volksonder wijs Zal Burgemeester Surmonl de belofte durven verbreken die hij gedaan heeft en de verbintenis van eer die hij genomen heeft nimmer onze onderwijsgestichten aan te vallen, die de eer en de roem onzer goe de Stad Yperen uitmaken? WEEST DUS OP UWEN POST,vrien den'. Begeeft u allen dezen namiddag naar het Stadhuis! Weest getuige van de schaam teloosheid der zeuraars, die uit haal en spijt handelen, omdat zij welen dat het weldra met hun ellendig, willekeurig en dwingclandsbesiuur zal gedaan zijn, om dat zij gewaar zijn dat de Yperlingen van hen niet willen en dal niemand, builen eenige sleppedragers en ongelukkige sla ven, hen als de ware beheerders der slad wil herkennen. En daarom doen zij at het kwaad dat zij maar kunnen. Maar laat u niet foppen door de men- schenbedriegers, die zich van Lpt Stadhuis hebben moester gemaakt. Denkt wel dal de zitting, in dewelke de misdaad moet gepleegd worden, openbaar is en dal men verplicht is u in de verhoorzaal toe te la ten. Laat u niet foppen, zeggen wij, want die menschenbedriegers zijn bekwaam u een langen tijd voor de deur te laten schil deren, terwijl zij langseenen anderen kant hunne sleppedragers en vrienden, hunne moucliards en medeplichtigen in de zit tingszaal laten sluipen en u maar binnen laten, wanneer de plaatsen allen bezet zijn en gij geen andere kans meer hebt dan in het deurgat te mogen blijven en niets van de debatten te hooren. Wij hebben dikwijls gezegd en bewe zen dat de stadhuismannen niets dan ko medianten zijn; dat zij zich onderling de rollen vcrdeelen die elk spelen moet en al- zoo de Yperlingen willen doen gelooven dat de kiekens hooi eten. Naar het schijnt is meester Colaert ge last met eene verzoeningsrol en hij zal het ontwerp van afschaffing bestrijden heel flauwtjes, 't is waar maar toch, hij zal doon gelooven dal hij nog voorstander is van het volksonderwijs. Die uitmun tende tooneelist, voor vvien alle vakken goed zijn, van af de rol van volksvriend (vóór de kiezingen) tot deze van volksha- ler (na de kiezing), zal in liet drama dat zich heden moet ontrollen de rol spelen van den wolf in een schapenvacht. Hij zal stemmen, verzekert men ons te gen liet afschaliingsontwerp om de Yper lingen te misleiden, en iedereen weet dat hij de eerste oorzaak van dit schelmstuk is. Laat u niet beet nemen door zijne pro- teslalies, door zijne gemaakte verontwaar diging, door zijne advokatenslreken; maar zegt bij u zeiven: hij is medeplichtige, hij isopstoker, en die kerel speelt komedie! owzetj geconfijten Wij vertalen uit La Gazette het vol gende nieuws Moscou, 2-2 Juni IJZINGWEKKENDE ONTZETTING j iu ceue Kerk. Een schrikkelijk ongeval komt de stad Romaiion-Borissoglebsk in de verslagen- heid te dompelen. De kerk dezer stad was met geloovigen opgepropt, toen op eens een kreet: Brand! Brand! zich liet hooren. i) Een onbeschrijfelijke schrik beviel de talrijke aanwezigen die. in eenige oogen- blikken, zich bij al de uitgangen der kerk verdrongen. Twee der uitgangen bleven open, doch door het gedrang der menigte werd de derde opnieuw gesloten. Wanneer de toe- gesnelde pompiers de deur met bijlslagen hadden geopend, weken zij verschrikt ach- teruit voor eene ijzingwekkende massa op- eengehoupte lijken. Er lagen daar 130 lij - ken, waaronder 120 vrouwen en meisjes, en 10 mannen. Men heeft eenige ongelukkigen, die nog ademden, kunnen redden, maar zij zullen de ramp niet overleven. Die noodkreten waren geslaakt door eene bende dieven, die van de ontsteltenis wilden gebruik maken om hun eerlijk stieltje uit te oefenen. Dit nieuws, in zich zelf genomen heeft niets gemeens met onzen peerde-lacité(\ jzou Colaert zeggen) hetgene wil zeggen DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1