Openbaar ONDERWIJS. Aanslag ia 't vlaamschdwingeland en vervolger, maar als men alles wel inziet, dit zou niet gebeurd zijn waren de kerkdeuren langs builen, in plaats van langs binnen kunnen geopend worden. Welnu, iedereen weet dat men de aan vraag had gedaan de deuren langs den straatkant te mogen openen, voor de inopbouwzijnde zaal der Ond-lJompiers. Het volkslievend (1?) schepen-collegie beeft er echter anders over beslist Daar hel hier maar de belangen hunner politieke tegenstrevers geldt hebben zij er vrede mede, en de mannen van 1" Februari achten zich gelukkig nog maals hunnen wil op te dringen, al ware bij gevaarlijk voor de openbare veiligheid. op het Voorstel tot afschaffing van het Gemeente Kollegie, de Bewaarscholen en de Avondschool voor volwassenen. Yperlingen! opgepast er is gevaar! Eenige dommerikken die de namen dragen van een Breyne, Boone, Begerem, Iweins d'Eeckhoutte en Struye, hadden de onbe- schaamkeid bovenstaand voorstel te onder teekenen en dat onder het verraderlijk voor wendsel van het evenwicht der gemeenteti- nantiën te her-dellen, aan den stedelijken raad op te dringen. De drogredens en leugens, opgeluisterd door tal van uit de lucht gegrepen cijfers, om dat schandalig voorstel te motiveeren, zullen ons niet beletten klaar te zien in die fijn uitgesponnen kanaljestreek. Bedenk wel, dat zij geen ander doel heb ben dan het vernietigen van eene voortreffe lijke instelling van onderwijs. Eene instelling die reeds groote diensten bewezen heeft, er nog altijd bewijst en er nog veel meer zoude kunnen bewijzen ware 'tniet dat zij onophou delijk opdeschandelijkste wijze wordt tegen gewerkt door hen zelf die geroepen zijn om dergelijke instellingen te beschermen en te verdedigen. Tegenover dezedelijke en stoffelijke belan gen van de stad is dit voorstel een onloo chenbaar verraad, eene misdaad!.... De bovengenoemde onderteekenaars, allen vurige bewonderaars van onnoozele menschen en gezworen vijanden van de volksontwikke ling beweren,dat het het getal leerlingen van 't Kollegie de kosten niet rechtvaardigt die voor dat onderwijsgesticht worden uitge geven. Dit is een onbeschaamde leugen. Alle eer gevoel ter zijde stellende, willen zij pralen met ingebeelde cijfers. Wij dagen hen uit die op de gelijke gronden te bew jzen. En welk recht hebt gij, huichelaars, u te beroepen op de vermindering van het getal leerlingen; gij die op de meest bedriegelijke wijze al uwe kiesbeloften geschonden hebt gij die in meer d m in eene omstandigheid de formeele verklaring afgelegd hadt, de denkwijze van anderen te willen eerbiedigen en telkens de verzekering hadt gegeven van uwe oprechte toegenegenheid voor het be wuste Kollegie; gij die gelasterd, met brood- rooving bedreigd, alles gedaan hebt wat in uwe macht was om den voorspo 'd van Yper te ondermijnen en de bevolking te doen ver huizen. Die altijd eerlijke en oprechte waarheid- verdraaiers zullen zich wel wachten van te zeggen of te schrijven «Int liet «le STAAT lx «lie «Isor eene aanzienlijke toelage voor liet ïrnoiNtc deel in de onkosten van Iset Kollegie voorziet. Met hunne gewone rechtvaardigheid en onpartijdigheid, verzwijgen die vröorae af schaffers datgene, wat nochtans hun voor stel in den grond boert en al hunne betoogen vernietigt; namelijk, dat het gezamentlijk bedrag der jaarwedden van het onderwijzend personeel bijna uitsluitend in de stad ver teerd wordt en dat bijgevolg, de belangrijke toelage van Staatswege in aanmerking geno men, die Heeren in Yperen veel meer geld laten dan de stad hen uitbetaalt. Bij de fanatieke dompers geldt het alge meen belang evenveel als hunne oprechtheid. Bij hen telt het algemeen belang alleen daar, waar het ten dienste staat van hunnen nood- lottigen nooit verzadigden hoogmoed, van hunnen woesten haat tegen alle volksont wikkeling, van hunne slaafsche zucht om alles te klerikaliseeren en elkeen te doen bukken onder hunne dwingelandij Indien zij werkelijk de gemeentebelangen genegen waren indien hun bluffen met cijfers geene onwaardige bedriegerij ware en indien zij niet blindelings gehoorzaamden aan hun nen fanatieken vernielzucht; waarom hebben zij niet.geprotesteerd toen hunne vrienden bij het Gouvernement" het Atheneum te Yperen afschaften tot groote schade van de stad en de burgerij. En nu vandaag onder het gezochte voor wendsel van een te klein getal leerlingen, waarvan hunne vuile onderkandsche tegen werking alleen de schuld draagt; onder voorwendsel van geldelijke bezwaren, die zij zelve veroorzaakten, en waarvan zij vol gens hun zeggen alsdan zouden ontlast zijn, hetgeen weeral valsch en onmogelijk isz ui- der in het minst de hoogere belangen van 't openbaar volksonderwijs te ontzien en om te believen aan de dwaze en onredelijke eischen van eenige verwaande officieren der Tom- piers; zonder zich in 't minst te bekommeren over de kosten en de moeilijkheden die zij menigen vader van familie, werklieden, kleine burgers en beambten zullen aandoen; nu zij beginnen in te zien dat de val van het klerikaal Gouvernement nabij isbevreesd voor het geval dat liet Kodegie door den Staat overgenomen en opnieuw tot een Atheneum herschapen, hunne klerikale scholen zou betiadeelen; met eene onbe duidende meerderheid van slechts 30 stem men op oneerlijke wijze verkregende toe komst wlHekenrig op liet spel zetten in het vooruitzicht van de aanstaande verkiezingen waaraan een nieuw en vijfmaal grooter kie zerskorps zal deelnemen; Vandaag zeggen wij, gehoorzamende aan de bevelen hun door de geestelijkheid gege ven en zonder den minsten steun te gemeten Lij de openbare meening,komen die fanatieke lummels op eene verraderlijke en onbeschofte manier de afschaffiDg eischen van het voor naamste onderwijsgesticht onzer stad en van het arrondissement; (Te vernietiging van ons oud Gemeente-Kollegie dat zooveel nut ge sticht heeft en zooveel schitterende talenten voortbracht. Daarmede z'jn ze echter, in hunnen zucht om alles omver te werpen, nog niet tevreden. De Bewaarscholen, eene onmisbare instel ling die de meeste populariteit geniet en waarvan niemand met eenig gezond ver stand het nut zal betwisten, hebben evenmin genade gevonden voor de zeer onkristelijke onverdraagzaamheid van die lichtschuwende pastoorsslaven Niettegenstaande de goede faam die zulke gestichten genieten, niettegenstaande het groot aantal kinderen die er verzorging ontvangen, wordt brutaal weg voorgesteld dezelve te doen verdwijnen! Wat is hun doel? Algemeene vernieti ging van het officieel lager onderwijs, de ouders zoodoende verplichten hunne kinderen naar hunne scholen te zenden, het volk ver stompen en verslaven. De groote misdaad van deze model-ge stichten is wel deze, dat zij de kweekplaatsen zijn voor de Gemeente scholen wier dood de klerikalen gezworen hebben. Dat is hen te veel en daarom moeten zij verdwijnen. Dank aan die huichelachtige bezorgdheid voor de stedelijke geldmiddels, zullen vele ouders verplicht zijn hunne kinders t'huis te houden, maar dat is hun onverschillig. Anderen en vooral de min begoeden, gepaaid met schoone beloften waarvan die heeren zoowel de kunst verstaan, zullen zich in de stuitende noodzakelijkheid bevinden, bij de nonnen te moeten schoon spreken om voor hunne jonge kinderen het zeer twijfelachtige voorrecht te bekomen, ze te doen opgroeien in dweéperij, kwezelarij en bijgeloof. Doch dit is nog niet alles Hun on- verzoenlijken partijgeest eischtj nog meer offers Wij bezitten avondscholen voor volwassenen, waarvan het doel verheven, menschlievend en schoon is en waarvan de uitkomst reeds schoone vruchten draagt. Aan de zoons van werklieden, aan de kleine burgers die niet zooals gij misschien, het geluk en het voorrecht hadden hoogere studiën te kunnen deen, waren die avond scholen eerie welkomene gelegenheid om niet alleen het vroeger op de school geleerde te onderhouden, maar om tevens nieuwe kennissen op t1 doen ten einde hun lot zoo- vei 1 doenlijk te verbeteren. Ook die scholen staan hen in den weg. In hunnen razenden zucht naar overheersching moet alles voor hen zwichten en dat zonder eenig medegevoel voor al het leed dooi' hen veroorzaakt. Naar believen vindenzij gemakkelijk voor wendsels om zonde'- eenige aannemelijke re de die avonds ;ho >1 even, als het Gemeente- Kollegie en de Bewaarscholen te sluiten en af te schaffen. Eh wel, gij wraakgierige afschaffers, het vandalenwerk dat gij u voorgenomen hebt is en blijtt, wij herhalen het, schandelijk en eerloos; het is eene schelmerij,een schreeu wend misbruik van gezag, eene verfoeilijke en misdadige partijaanslag. En bijaldien daaraan geen beletsel gesteld

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2