Feest. GEOOTE KOERSEN Taklen van den Yzerweg STAD YPEREN. TUINDAG. voor Rijwielen OP ZONDAG 6 AUGUSTI 1893, a a n 5 c c n 1 i e m e n. wordt, zult gij wederom het eene of ander voorwendsel vinden om de afschaffing te eischen van de Middelbare school en van onze prachtige Lagere scholen die u evenzeer in den weg zullen staan. En als gij u den eenen of den anderen dag gaat inbeelden dat het militaire garnizoen, waarvan het gemeenteraadslid en gedepu teerde Struye onder zekere omstandigheid de verwijdering vroeg, omdat zegde hij, het garnizoen de oorzaak was van het verval en het zedebederf in de stad als gij later zult oordeelen dat het garnizoen en de rijschool u mishagen, uwen hoogmoed kwetsen of in- nigzins in strijd zijn met uwe politieke kies- belangen, dan zult gij wederom niet rusten vooraleer gij ook dat zult bekomen hebben. Eer wij tien jaren verder zijn en de snoode plannen van die alvernielers niet worden tegengewerkt, dan is het oude-onafhanke- lijke Yperen veranderd in eene woestenij, in eenedoodenstad. YperHiigen, opgestaan, allen dade lijk aan 't werk! want liet zonde kan nen te laat zijn! Duit niet dat de klerikale spin nog verder haar moordadig webbennet over uwe stad uitspreidde om allevrijheid onder hare fana tieke heerschzuckt te doen verstikken! Zijt gij zoodanig ontaard, dat gij door eene gewetenlooze partij u zult laten muilbanden? Zult gij het toestaan, dat het onderwijs, eenmaal den roem uwer stad en altoos door uwe voorvaderen met moed beschermd en verdedigd; opgeofferd worde aan het vanda lisme en het domme barbarenwerk van een Breyne-Pevosj een Begerem, een Boone, een Iweins d'Eeckhoutte? Dat het onderwijs moet afhangen van de achteruitkruipende en middeleeuwsche be grippen van de vreemde comedianteii Sur- mont en Colaert? Dat het vooral ten speelhal zoude moeten dienen van een lummelachtigen en bijgeloo- vigen kwezel Struye. Zult gij door slaafsche onderworpenheid, door laffe onverschilligheid en niet te ver- schooneu zwakheid toelaten, dat de valsche belovers en leugenaars, die voorstaanders van het domperstelsel en bijgevolg vijanden van het volk hun in de duisternis beraamd ontwerp ten uitvoer brengen? Zult gij het aanzien in koelen bloede, dat men in Yper ongestraft de scholen vernietige en van de stad een klooster make? Zult gij het toelaten dat men lictkostelijk- ste van uwe vrijheid aanrandde, namelijk, de vrijhei l van uic geweten? Zult gij door kalme onverschilligheid, wel ke u duur zal te staan komen en die gij u weldra bitter zoudt kunnen beklagen, de hei lige zaak van het volksonderwijs verraden? Zult gij uw voortreffelijk onderwijs.dat gesteund is op ware wetenschap en geène fanatieke drogredens, laten verdringen door den catlmchiseerende pastoor en den geilen mollebroer, wiens voornaamste kundigheden steeds bestaan in eene groote dosisuitdagen- den hoogmoed, veroordeel en bijgeloof.' Zult gij minder de waarde en hetvoordeel begrijpen van goed onderwijs, dat zeker en zoo gemakkelijk te bewaren kapitaal van den werkman en den kleinen burger? Zoudt gij minder doorzicht hebben dan de inwoners van Diest, Dinant, Nijvel, Bouillon, Thie- nen, Virton; allen steden die minder bevolkt zijn dan de uwe en die het zich nochtans tot eene eer en eenen plicht rekenen een Ge- meente-Kollegie te bezitten? Neen! Neen! Duizendmaal neen! Laat u niet misleiden door die schijnheili ge, zoogenaamde vrienden van den kleinen man. Vergeet nooit dat de gedeputeerde Colaert zich uit alle macht verzet heeft tegen het algemeen stemrecht; dat hij een verklaard tegenstreider is van elke volksontvoogding; dat hij alle rechtmatige demokratische her vorming heeft tegengewerkt. Gij zult inte gendeel het rampzalig voorstel hunner duis tere reactie met klem van de hand wijzen. Gij zult van uwe meesters, het behoud van uwe zoo nuttige en veel bezochte bewaar scholen eischen, omdat zij voorzien in eene wezenlijke behoefte. Gij zult opkomen voo uw bedreigde avondschool omdat zij hoogst noodzakelijk geworden is voor de stoffelijke en verstandelijke behoefte van ons volk. Met de herinnering aan het verledene en het oog in de toekomst, zult gij vooral bij het openhaar bestuur aandringen op het behoud van uw oud en vermaard stads-kollegie. De schitterende uitslagen en de vele dien sten door dat gesticht bewezen zijn ontel baar. Donderde kinderen uit de volksklas, het leger, den onderwijsdienst, den genees kundigen dienst, het korps ingenieurs, het rechtswezen, de magistratuur, den handel en nijverheid; zijn aan die instelling hunnen stand en voorspoed te danken hebben. Gij zult met de volharding en vastheid van wil zoo eigen aan onze vlaamsche voor ouders, uw onverzettelijk voornemen doen kennen om die aloude instellingen in stand te houden en te beschermen. En wanneer weldra het nieuwe kiezers korps de leiding der Staatsbelangen aan meer eerlijke en demokratische volksmannen zal hebben toevertrouwt;wanneer de kiezers van Yperen de onverdraagzame vijanden van het onderwijs, van het stadhuis die zij met hun ne tegenwoordigheid ontsieren, zullen ver jaagd hebben; wanneer het Stadskollegie overgenomen door den Staat, opnieuw tot Atheneum zal. verheven worden en ondereen eerlijk en verstandig bestuur zal geplaatst zijn; wanneer het toekomstigGouvernement wij zijn er van verzekerd, niet zal nalaten aan bekwame en werkzame jonge lieden studiebeurzen te verleenen; dan zal dat ge sticht meer dan ooit de plaats worden waar de kinderen van Yper, rijk of arm, die we tenschap zullen kunnen putten en die oplei ding genieten, welke in spijt van alle dwaze veroordeelden moeten leiden tot eene geluk kige en voorspoedige toekomst!!! Morgen, Zondag, om 4 ure namiddag, zal de Gymnastieke maatschappij: De Onver- moeibaren. haar maandelijks feest geven in haar zomerlokaalau Faubourg, op de Kruisstraat, buiten stad Ziehier het Programma: 1° Mouvements d'assoup'issemenlpar les membres élèves. 2° Travail aux appareils, par les mem bres élèves. 3° Travail aux appareils, par le lr groupe, Barre fixe et Barres parallèles. 4° Travail aux appareils, 2e groupe, Anneaux et Trapéze. 5° Jeux, par les membres élèves. C° Pyraniicles. 7° Finale. In geval van slecht weder zal het feest voor acht dagen uitgesteld worden. BURGERSTAND van den 23" tot den 30" Juni 1893. Geboorten: Mannelijk.geslacht, 2; Vrouwelijk id., 0. Huwelijken: Pioscamp, Karei, daglooner, en Durnez, Maria, kantwerkster. Deconinck, Julien, daglooner, en Cnockaert Emerencia, kant werkster. Sterfgevallen Moerman, Clemencia, 38 jaren, zonder be roep, ongehuwd, Elverdinghestraat.Brevue Karei,03 jaren, proffessorvan muziek, onge huwd. Vleeschhouwerstraat.— De Gouinck Ivarel, 71 jaren, hoefsmid, echtgenoot van Barbara d'Ozeel, Sint Pieters-buiten. Courtequisse, Aüxe, 17 jaren, ongehuwd St- Jan bij Yper. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 1; vrouwelijk id. 0., oin 3 ure nnmiildas:, O I» HET MINNEPLEIN. o 1200 FRANKEN PRIJZEN. Programma der Koersen 1° Championnat d'i'pres, voor de Yperlin- gen alleen, 1.050 meters. 0 prijzen: 100 fr. 2° Internationale pour veterans: 3.500 me ters. 4 prijzen: 100 fr. 3° Internationale de vitesse: 2.000 meters. 5 prijzen200 fr. 4° Nationale: 2.500 meters. 5 prijzen: 105 fr. 5° Grande course internationale de fond 20.000 meters. 8 prijzen: 500 fr. 6° Consolation: 2.500 meters. 5 prijzen: 100 fr. 7° Course d honneur, voor deze alleen die ia de 6 voorgaande koersen prijs behaald hebben, 1.050 meters. 3 prijzen: 95 fr. De inschrijvingen moeten genomen zijn bij den schrijver FOL-DE BREYNE, te Yper, vóór den 3" Augusli. Te bekomen ten bureele van dit blad: met de veranderingen van 1" Juli

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 3