Moeten de Yperlingen aan de vreemdelingen Officiëele Goochelarij, STADSNIEUWS. Zondag, 9» Juli 1893. IV 303. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREA. HET ONDERWIJS VERSCHAFFEN Oh! SurmonV'l hoe ver blindt u de d weeper ij Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en ouderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten "West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agence Ilavas,52, Magdeleinestr., te Parijs, 8, Beursplaats. Aankondigingen: 10 centiemen Reklamen: 25 id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank Akkoord per maand of per «ïtlilPo Men schrijft in: te Yperen,Dixmud'astrant, (8,en op al de postbureelen. Alle affichenbij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeldin hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 9-50 fr. 's jaar» voor de stad; 3 fr. Buitenlandsche verzendingen, 't port Yperen, 8n Juli 1893. Zoo vraagt Surmont in zijn verslag aan den Gemeenteraad omdat er eenige jongelingen,die inYperen niet geboren zijn, in het Gemeente kolle- gie komen studeeren. Wie heeft er ooit gedacht dat een Burgemeester zulk cene vraag zou durven uitspreken Hoor wat een ouderling van het Nazareth hem antwoordt Moeten de Yperlingen de straten onderhouden en verlichten om ze te laten betrappelen en berijden door vreemdelingen Moeten de Yperlingen water ver schaffen aan de vreemdelingen die in stad komen Moeten de Yperlingen het onder houd der kerken betalen waar zoo veel vreemdelingen komen mis hoo- ren Moeten de Yperlingen helpen vreemde pastoors en kapellaans be talen Moeten de Yperlingen geen hulp en bijstand verleenen aan de vreem delingen die in stad wonen en door ziekte of armoede in nood vallen Moeten de Yperlingen het onder wijs niet verschaffen aan de kinders van officieren of ambtenaars die in stad hunne jaarwedde komen vertee ren Moeten de Yperlingen nog lang verdragen van te leven onder het bestier van een Voormezeelenaar of een Gentenaar die onder hun oorlog en tweedracht is komen zaaien En te Leuven ontvangen onze jon gelingen het onderwijs niet ondanks zij geen Lovenisten zijn En inde Hoogescholen van Gent, Brussel en zoo voorts, zijn er geen Yperlingen En zijn er in het Geestelijk holler)ie geen vreemdelingen? Wanneer het geld van het Gemeente kollegie zal gestort worden in de kas van het Bisschoppe lijk kollegie, zullen al die vreemde-, lings kinders uit liet kollegie wegge zonden worden Wij achten het nuttig aan liet publick eenige cijfers te laten kennen die men ons medegedeeld heeft, om te bewijzen met welk wantrouwen men de rekeningen van Burgemeester Surmont moet aanvaarden, en boe weinig ernstig de reden van spaarzaamheid is die hij voorhoudt om namelijk de Bewaarscholen af te schaffen. Volgens zijn verslag, gedrukt en uitge deeld in stad, zou de bespar.ng, die men voor de gemeentekas kan verwezenlijken tot 3,400 fr. beloopen. Ziehier boe hij die winst verdeeld: Bewaarschool bestuurd door Mev. D'Haeseleire fr. 2,400-00 Bewaarschool bestuurd door Mev. Juncker, 3,000-00 Om eene zinsnede \an zijne vermaarde redevoering le onlleenen, (vragen wij ons af) denkt hij dan dat het publiek samen gesteld is uit gekken, die altijd bereid zijn al de pillen te slikken die hunne hoeren en meesters hem willen aanbieden? De Bewaarschool (D'llase- leire), zegt hij, kost fr. 3,774-02 en als men er dc wachtgelden van aftrekt, besluit bij lot een voordeel voorde stadskas van 2,400 fr.! Welnu, burgemeester Sur mont vergeel twee belangrijke punten a) Ten eerste het school geld, dat in 1892 hel iep tot fr. 904 00 b) Detoelaag van den Slaat 1,300-00 2,204-00 2,204-00 Die som moet natuurlijk afgetrokken worden van dc kost der school om hel cijfer der tusschenkomst van de ge meentekas te bepalen en ver volgens '1 bedrag der te doene besparing tc schattenDe last der gemeentekas zou dus verminderen op 1,570-02 En van die som, zou het bedrag van 't wachtgeld moe ten afgetrokken worden, dat hij zelf schat op800-00 De winst die men zou kun nen verwezenlijken ware dus, niet van 2,400 fr., maar de geringe som van770-02 Welnu, een voorstel is gedaan geweest zekere veranderingen in te brengen, name lijk het afschaffen der avondschool, waar uit eene grootere besparing dan die toe vallige winst zou spruiten voor de ge meentekas. Waar'uit volgt dat de reden die aangehaald wordt om deze school af te schaffen, de ware niet is. 't Is hetzelfde met de school Juncker. De kost dezer school, zegt hij, beloopt totfr. 5,221-93 maar men moet erde jaarwed de van Mev. Baralte van af trekken die sedert meer dan eenjaardestad verlaten beeft. Als die jaarwedde verdwijnt 1,600-00 Er blijft, fr. 3,561-93 IIier ook draagt MSurmont zorg niets te zeggen van het schoolgeld 800-00 noch van de toelaag van den Staat 1,300-00 2,100-00 2,100-00 Som die moet afgetrokken worden van de kosten, om 't aandeel der gemeentekas le bepalen Blijft, 1,461-93 Als gevolg van de afschaf- DE TOEKOMS 5 CENTIEMEN BET

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1