Een kiMstgevrocht. Briefwisselingen Me» komt aan de nonnen van het klooster (Struye) eene jaarlijksche rent toe te staan van 5,0011 ir.l FO.P'ÜRlNGIfE. DE PHILHARMONIE TE TOURCOING. fing der school, ware er door de stad te betalen ten titel van wachtgelden, omtrent 900-00 De winst die men zou ver wezenlijken ware dus niet grooter dan561-93 En daar ook zijn wijzigingen voorge steld geweest. Dus het ware gemakkelijk 1° zekere kredieten te veranderen en de kosten van 350 tot 400 fr. te verminde ren; 2" hel schoolgeld een weinig te ver- hoogen en uit dien hoofde éêrie vermeer dering van ontvangsten van 2 tot 300 fr. te bekomen. Daarenboven zou men in de lagere school de koersen van engelse!» en van duitsch afschaffen, waaruit eene besparing zou spruiten van .fr. 1,000 00 Eene plaats van onderwijzeres zou open blijven, waaruit eene besparing van800-00 (voor aandeel der stad in de jaarwedde). Waaruit volgt dat de besparingen die men zou kunnen doen in geval van af schaffing der twee scholen, zouden beloo- pen, niet tot 5,400 fr. gelijk burgemees ter Surmont het zegt, maar ten hoogste lot omtrent 1,300 fr. School D'Haeseleire fr. 770-02 School Juncker 561 93 fr. 1,331-95 en die winst zou verwezenlijkt worden al de scholen behouden en zelfs overtrof fen worden mits eenige wijzigingen die gemakkelijk zijn om in te brengen Wij besluiten Ofwel burgemeester Surmont beoogt niets dan eene kwestie van besparing, in dit geval kan zijn ontwerp tegen een ernstig onderzoek van cijfers niet weer staan; Ofwel, zijn waar doel, zijne geheime beweegreden is van de scholen le onder- mijnen en de olïïciëele gestichten van openbaar onderwijs af le schaffen; dat hij liet vrij weg zegge, maar dat hij niet zoeke zijn doel te verbergen met le goochelen met cijfers. Wij hebben de documenten onder de band niet die bekwaam zijn om zijne cijfers na te zien voor wat het CollegLe betreft, maar als hij bevestigt dat de afschaffing eene besparing van 10,000 fr. zon hebben, aarzelen wij niet hem le antwoorden HE Surmont! vice rekeningen, voor zoal het Kollegie betreft, zijn niet ge loof waardiger dan deze waarvan wij de ongelooflijke onnauwkeurigheid ko men te bewijzen. En wij sturen het publiek die zoo een voudige vraag toe Indien, zooals men liet zegt, de stad verplicht is redmiddelen te zoeken, was het nu 't oogenblik eene zoo groote mild- keid. aan een klooster te doen En waarom die 5,000 fr. uit de kas van het Stadskollegie putten Maar helaas! waartoe dient het le rede neeren? 't ls een partijslag dien men slaan wil, en de dweeperij redeneert niet Een groep familievaders. Wij komen in de zaal van den Werk- rcchtersraad, gevestigd op de IJalle, het schoon kunsluurwerk te bewonderen dal de Raad besteld heeft aan onzen uitmun tenden stadsgenoot, den heer Potydoor Comein, beeldhouwer. liet is liet eersle gewrocht van dien kunstenaar dat wij in onze sladsgebouwen bezitten. De zaal der Wcrkrechlers heeft eene volledige meubleering bekomen in vlaam sehen renaissancesliel, door de aanhou dende zorgen van den betreurden griffier Vandenbussche, onlangs overleden, en dank zij de provinciale toelagen. De sieraad-schildering alleen is onver- lel gebleven, daar het katholiek bestuur deze zaak nooit heeft willen oplossen. Het publiek is toegelaten om het mees terstuk van onzen stadsgenoot te bewon deren, alle Maandagen, om 11 ure 's mor gens. Het uitïtapken dat de Maatschappij der Pliilharaonie Zondag laatst naar Tourcoing gedaan heeft,alwaar zij een Concert was gaan geven ten profijte van liet werk van den Prêt du Linge, is voor onzen dapperen mu- ziekaleri kring, eene gelegenheid geweest om nieuwe kunstlauweren te plukken. Ziellier in welke bewoordingen het Acenir de Roubaix-Tourcoingverslag geert der ontvangst van de Philliarmouisteu en van het Concert: De Philharmonie van Poperinghe le Tourcoing aan de statie.De Stoet. De ontvangst op het Stadhuis. De uitmuntende Philharmonie van Pope ringhe die hare welwillende medewerking wel had willen leenen voor het Concert dat ingericht was ten voordeele van het werk: du Prêt gratuit du linge, is gister morgend in onze stad aangekomen en heeft van wege onze bevolking een geestdriftig onthaal geno ten. Ilond 9 1/2 ure ontstond er rond de ■stat ie plaats eene groote levendigheid. De trommelaars en hoornblazers onzer pompiers, ons uitmuntend stadsmuziek, op geleid door M. Diéval, adjunkt van den Meier en M, Six-Sct'ive,zijn haar gaan inhalen. Het Stadsmuziek had zich op de kaai ge rangschikt en, bij de aankomst van den trein ten 10 ure en 5m., voerde op eene flinke wij ze het belgiesch nationaal aria uit. De muziekanten stapten alsdan uit den wagon en M. Diéval is bij M. Van Merris, Voorzitter gegaan, en verwelkomde hem en de leden der Philharmonic. De stoet vormde zich alsdan en trok naar het stadhuis, langs de statie-straat, de Rqu- baixstraat en de. Doornikstraat.. Het is bij 10 1/2 ure wanneer de stoet op de stadliuisplaats aankomt. Het is op den eerekoer dat de Meier,M. Lehoucq, adjunkt en de leden in volledig ge tal van het weldadigheidsbureel de muzie kanten afwachten om hun den eerewijn aan te bieden. Bij hunne aankomst voor het stadhuis, spelen de Philharmonisten op eene meester lijke wijze de Marseillaise onder de begees terde toejuichingen van de menigte die zich aldaar bevond. Binstdien trokken MM. Van Merris, voor zitter; Dliont, ondervoorzitter, en Van Els- lande, muziekmeester, het stadhuis binnen, vergezeld door MM. Diéval en Six-Scrive. Op dit oogenblik M. de Meier, geleund op den arm van den sympathieken lieer A. Ma- surel, stapt van de estrade en geeft hun een handdruk. Na de uitvoering der Marseillaise, welke op nieuw werd toegejuicht, de muziekanten der Philharmonie en deze der stad trékken, op hunne beurt binnen. M. de Meier neemt alsdan het woord, en- drukt zich in de volgende termen uit: Mijnbeeren, "Wij zijn gelukkig den welkom te wenschen aan burgers eener natie die aan de onze ge hecht is door onbreekbare banden. Gij komt in onze stad uit naam der welda digheid en tot het instandbrengen van een liefdadigheidswerk dat aan de werkendeklas eene nieuwe weldaad zal verschaffen. Wij bedanken u uit er harte over. "Wij zullen welhaast de gelegenheid heb ben u te hooren en u toe te juichen en. Mijn- heers, ik herhaal hetnogeens weest welkom. M. Van Merris, zeer aangedaan, antwoordt dat hij cn zijne muziekanten, zeer gevleid zijn over liet onthaal dat zij te Tourcoing ge nieten. M. de Meier, neemt op hieuw het woord cn zegt dat hij persoonlijk tevre.de is ovei: deze bijeenkomst, die een dubbel oogpunt heeft; dit van het tot stand brengen van een. liefdadigheidswerk, en dit der gelegenheid voor de Belgen en de Franschen te mogen verbroederen. M. de-Meier eindigt met zijn glas- op te heffen ter eere- der Philharmonie van Pope ringhe. Donderende toejuichingen begroeten deze aanspraak. Alsdan stroomt de champagne en wij Heb ben met voldoening de he'gische en fransche muziekanten broederlijk zien hunne glazen klinken. Ten elf ure trok de stoet naar liet Hotel du Gygne, op de Groote Markt, alwaar een banket gereed was. Op de Groote Markt was de toeloop aller grootst en de belgische- muziekanten wer den er zeer toegejuicht. Hier ook speelden beide- Maatschappijen- elk een stuk uit hun repertoir; het stadsmu ziek eindigde met de Marseillaise en de Philharmonie met de lirabangnnne. Een banket vereenigde daarna de leden- der Philharmonie en verschillende uitgenoo- digden in de groote zaal van liet Hotel du Gygne alwaar do volmaakte levendigheid niet, opgehouden heeft le heerseken gglu rend al den tijd. Voegen wij er nog bij, om niets le verge ten dat de spijskaart, goed samengesteld,, zeer wel. is opgèdfend. geweest, ïfet Té 3 ure 's avonds was de Hall du con'H- tionnement, die daarvoor zeerwel benuttigd was geweest, ingenomen door eene talrijke menigte, om het Concert te hooren dat de uitmuntende Philharmonie er ging- geven. Op de eerste plaatsen bemerkten wij MM. Hassebroncq, meier,. Lehoucq: en Diéval,. adjunkten, Van. Merris, voorzitter der Thil- ^rvjir. 'um<nMrirT^.ivc^r^rrrriuteaB^!crtammn ■"■fff f""-

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2