Grand Concert Champêtre LE LUNDI 10 JülLLET 1333, RENIN'GHELST. harmonie, Dhont, ondervoorziltei', Six-Scri- ve, voorzitter van het stadsmuziek, Catteau, ondervoorzitter en Grysey, bestuurder; veel voorname ingezetenen onder weikon MM. Albert Masurel, Vanaverbeck en Maurice Cordier, van liet weldadigheidsbureel, Thau- ne, Consul van Belgie, veel dames in zeer schoone toiletten. Al de nummers van het programma wer den met een buitengewone brio weergegeven met eene juistheid, een samenhang en toon welke alle lofspraak overtreft; daar zijn, in een woord, de hoedanigheden dezer over- schoone uitvoering waarin demoeielijkheden met alle gemak werden overmeesterd, welke gevolgd werden met levendige terugroepin gen. Ten 5 1/2 ure juist nam het Concert aan vang met de Marseillaise. Volgde daarach ter te chceur de flancaüles de Lohengrin van R. Wagner, die op de aanhoorders een diepen indruk gemaakt heeft. De schoonheden van dit gewrocht, heeft men doen uitschijnen met eene kracht van toon, eene volkomene zekerheid en eene ge wetensvolle naarkoming der schakeeringen. Het eerste stuk gaf reeds een gedacht der waarde van de Philharmonic, die gedurend geheèl het concert op de hoogte gebleven is harer groote faam. Deze Maatschappij, zoo kundig bestierd door M. Van Elslande, bezit goede clarinet- ten; het concert van G. We+ge, eenklankig uitgevoerd door tien uitgelezene clarinettis- ten, viel veel in den smaak van het publiek. De schoone walsch van Strauss: Nouveau Vienne, werd uitgevoerd op eene volmaakte wijze. De groote Ouverture dramatique de Litoff (Maximiliaan Robespierre), die het' eerste deel sloot werd met eene merkweer- dige volmaaktheid weergegeven, en heeft ontzeggelijken bijval verworven. Het is met öen ?aer medeslepend stuk: Ronde Bohémienne, van B. Gedard, dat do tweede partij aanvang nam. Zooals de vorige stukken, werd dit ook levendig toegejuicht. M. Van Elslande is een flutist met zeer veel talent, wat stroom van noten en wat schoone tonen weet hij uit zijn instrument te trekken; om kort te zeggen, het was verruk kelijk, ook een donder van toejuichingen begroet te zijn solo van Julien.met bijgeleiding van orkest, dat terug is gevraagd geweest. Het is onder de warmste betoogingen dat M. de Meier opstond en aan M. Van Morris, Voorzitter, als ook aan M. Van Elslande, Bestierder, twee ruikers overhandigde waarinde Belgische en Fransche nationale kleuren samengewerkt wart-n. Het concert werd alsdan voortgezet met de fantaisie op Le Cut. die zonder fegenzeg het voornaamste stuk van den avond was XVij verwachteden niet dit stuk van d<n meester Massenet, op zulk eene volmaakte wijs te ho'ren uitvoeren de moeilijkhe mn dié er in krielen werden met vee! bijval uit gevoerd en het einde der uitvoering werd met herhaalde toejuichingen begroet. Jn deschoone en lieve toonzetting van L\tz Rapsodie Ilongroise nr 4, de Phil harmonic heeft zich nog eens overtroffen en de vertolking er van was zeer gelukkig. Dit concert., gelijk.of men komt te zien, dat zoo afwisselend als belangrijk was. werd. gesloten met de nationale arias van België en van Frankrijk. Donderende toejuichingen braken ten allen kante los, onder het geroep van leve België! De Philharmonic is daarna teruggekeerd naar het Hotel du Oygne, waar zij afg -stapt was. Bij het eindigen, wij kunnen niet an ders dan de muzikanten der Phiiharnionie zonder uitzondering gelukwenschen, alsook de inrichters van het liefdadigheidsfeest, dat Lang in iedereens geheugen zal blijven. Het Jovmnal de Roubaicvan. zijnen, kant,, schrijft liet volgende Tourcoing. Het Concert der Maat- schappij Philharmonie van Poperinghe. Niet alleenlijk beschikt deze maatschappij over buitengewone goede elementen, maar zij heeft aan haar hoofd een Meester, begaafd met een zeldzaam talent van bestier. Al de genen die Zondag laatst tegenwoordig ge weest zijn in het concert, zijn liet ééns om de waarde te schatten van dit harmoniek kunst gezelschap. Groote kracht in toon, onberis- pelijken samenhang, liet waar gevoel der schakeering, daar zijn de bijzonderste hoe danigheden die de uitvoering heeft doen kennen der gewrochten op het concert gege- f ven door het muziek van Poperinghe. Eene gazet van Rijsel, Le Grand Echo du Nord du Pas de Calais, spreekt ook over het bezoek der Philhaïtnönisten naar Tourcoing, en handelende over het concert, drukt zich uit als volgt Te 5 ure, heeft het concert, in de groote Halt d.u Condilionnement, plaats gehad voor een talrijk en uitgelezen publiek, waar onder verschillige dilettantigekomen van Pnjsel, Roubaix en andere plaatsen van het gewest, een concert dat, voor de Maatschap pij Philharmonie van Poperinghe eene gele genheid is geweest eène schitterende zege praal te bekomen. Het is door de uitvoering der Marseillaise gevraagd door het publiek, en waarop het stadsmuziek van Tourcoing geantwoord heeft door deze der Brabangonne dat dit schoon muzikaal feest is gesloten geweest. Wij zijn gelukkig de algemeene loftuitin gen vast te stellen dat onze vrienden beko men hebben, en wij bieden onze gelukwen- schingên aan M. Van Elslande, den kundi- gen bestierder en aan zijne muziekanten. Wij kunnen niet genoeg hunnen moeden ijver loven welke zij hebben aan den dag ge legd tot het bekomen vanzulkon schitteren den uitslag. Waj zouden ondankbaar zijn moesten wij onze levendige bedankingen niet sturen aan M. Van Merris, over het edel gebruik dat hij maakt zijner fortuin, door aan zijne mede burgers de middels te verschaffen zichop den vreemde te doen onderscheiden en voor hunne geboortestad eene muziekale kunstfaam te verwerven. VILLE DE POPERINGHE. SOCIÉTÉ PHILHARMONIQUE. donrié sous la direction de Xïr Ei,sï,»>i>ir. dans les Jardins de la Snciété PROGRAMMEE. 1° Purl ie: 1. Entr'acte et Chocnr de Fhinpailles de Lohengrin .(Richard Wagner) ->. Concerto, execute par 10 Clarfnettes a l'unisson (G. Wettge). 5. Neu Wien, valse célèbre (J. Straus). 4. Le dernier jour de la, Terreur symphonic dramatique (H. Litolff). 2* Partie 1. Ronde Bohémienne (Bejn. Godard).. 2. Le Cid, Transcription bnilante, (J. Massenet). 3. Duo Concertant, pour 2 grandes Flutes, solistes: MM. Van ElsL.nde Huys Camille air. (Van Elslande). 4. Rhapsodie Ilongroise n" a. (Franz Liszt). En cas do mauvais temps-, le Concert se' donnera dans la salle. N. B.. La Fête musicalè sera lernninée: avant 9 h., afin de permettre aux étrangers-de nentrer par le dernier train. A. 10 heures- EALu. Zondag laatst, vooraleer onzen scherpen Ekster het klein zwart suikermannetje (ik zou hem opeten, zei Tree Zijn sermoentje begon, verzocht hij de jaarlingen, in 't vriendelijke, die ten achteren waren hunne abonnementen op het H. Sakrament zoo, haast mogelijk te komen voidoen. Hewel maneeren, Jan verzoekt allen dat gij niet lang meer en zoudt wachten van die- arme heeren te gaan voldoen hetgeen gij hen moet zoo niet zou Jan u 'ne keer onder zijne pen duwen, want op dienen zin, zou men wel winkel houden en goed verkoopen en ons brood moeten gaan vragen. Daarna las hij. het reglement af van Monseigneur op het maaien, pekken en binden die verboden wa ren op de Zondagen op straf van doodzonde en maakte een heilig kruiske en begon zacht jes zijn sermoentje dat wonderwel geleek aan de litanie van de bedelaars. De rol welk ons begaafd Eksterke speelde was meest op de mildadigheid, hij zegde het zoo zoet dat het welgepaste almoesgeven meer waarde bezat en betere vruchten droeg dan iemand die hopen goud bezat zoo groot als cle groot ste bergen. Daar het geven van eene milde almoes, zegt ons liefdadig ventje, kan men d« doodzonde vernietigen. Er is niets op de aarde dat zooveel krachten in heeft als het geven van de almoes voor onze ziel op hare beste pooten te zetten, om proper en netjes, te gaan wonen oij onzen beer in den hemel, amen. Ziet gij het waaraan onzen Ekster zich zoo- vriendlijk toonde naar ons, om oils in slaap- te wiegen, en alzoo onze oogen vol poeier te blazen omdat wij niet hadden gezien waarom zij een rondeken gingen doen voor den Congo. Ho gij mannevolk met uwe gewijde broeks- aan die u alzoo laat verblinden, waar waren uwe zinnen, gij weet bet van over lang dat die mannen beurzeroovers zijn, alhoewel gij maar een klein ding in de schaal geleid hebt, 't is nog te vee!, en gij brave katoentjes,.die bij de heilige driestekkers ziende blind zijt gemaakt, die gedurig verlangt omdat die schoone beeren u zouden vragen van dezen, keer, beminde lezers, zij hebben bijkan meer gegeven dan de varwe geiten. Ho zij weten het zoowel en zij zijn zoo dikwijls de eerste om het te zeggen me'; hunne korte tongen, ze zijn weeral uit om de millioenen uit onze zakken te kloppen om de schoone maneéren lekker en vet te kwee ken. Ho gij arme sukkelaressen en blijft toch zoo dom niethet is al lang genoeg dat gij ze kent.. Maar hetgeen dat Jan niet en kan verstaan is dat er van cle tien katoentjes ne gen zijn die de bazen noch zien noch luchten en kunnen en zoohaast ofdat zij het eene of- het andere zeggen ot Vragen, beven of geven doen zij. Gij ziet het toch zeker wel dat die meneeren niets en moesten krijgen van n dat zij properkens hunne'botten zouden va gen aan u Wat de doodzonde aangaat, beminde le zers. 't ware te lang. om het u uiteen, te doen, maar neemt aan. op voorhand, dat het, maar een klein beestje en kan zijn, aangezien dat zij kan gédóodigclworden door het geven van. eene almoes.. Zoo Reninghelstnaars, van laag en veer tien dagen is het onze kermis, het is hoog tijd dat gij uwe boenen wat drinkgeld be looft omdat zij een goed sprongske Jzouden kunnen doen en gij, mijne brave katoentjes wiens hertje krevelt naar een clanske smout maar ferm de planken van uwe voeten om dat zij gesne blenen en zouden krijgen. Bijtje en is niet dam zou nog wat patienm» moeien 'nebben tot dat Jan een beetje door zijn meeste-werk gerabbeld is. Lezers uitstel- Lmi e:i h niet vr-i:l"r"n hij en zou daarmee' niet.verliezen met een beetje-te wachten. 'jan; straal.. i r 'V ;s 5} [ii'ui'i'M *3soi:*,

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 3