«r 395. 32e Jaar. Zondag, 23» Juli 1893. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREN. Is het ongerijmd genoeg? »iijn de Yperlingeri maar gekken Nooit is het in 't gedacht gekomen van een onzer een groot getal mede burgers van de middelen te berooven om hunne kinderen een onderwijs en eene opvoeding naar hunnen smaak te geven. En op dit terrein, laat mij toe het u in volle oprechtheid te zeggen, zal ik weerstaan aan de overdrevene hegeer- ten die te vurige vrienden zouden kunnen uitdrukken.» Daarom zal hij door de geschiedenis geschandvlekt en door het nakomeling schap gedoemd worden. I Men schrijft iri: te Yperen,Dixmudeslraat)8,en op al de postbureelen. Alle affichenbij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeldin hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agence IIavas,öi, Magdeleinestr., te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: H-50 fr. 's jnnrs voor de »tad; 3 fr.voor Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. Iedereen herinnert zich nog wat baron Surmont de Volsberghe, thans burgemeester der stad IJperen, dank aan den nacht van ln Februari 1891, in zijne politieke redevoering tot de kiezers van IJperen zegde in de katho lieke Associatie, tijdens de kiesperiode van 1884, waar hij, met zijne vrienden, zich als kandidaat voordroeg. Eie redevoering willen wij thans herhalen om te bewij zen hoeveel trouw men mag stellen in mannen die, zoo als Surmont en zijne medeplichtigen, door list, geweld, omkooperijen, zeuren op het stadhuis geraakt zijn. Ziellier wat die zeemer zeggen durfde - Ee liberalen, voelende dat de denkwijze zich tegen hen keert, lasteren ons. Wij zullen, zeggen zij, al de ambtenaren van het stad se huis afzetten, al de werklieden, al de bedienden van het Bestuur wegzenden. Wij willen, indien wij aan het bewind komen, het Stadskollegie, de Middelbare school en al de andere lagere scholen afschaffen, en al de leeraars, al de r> onderwijzers wegzenden. Welü. gedacht maken zij zich van hunne onderhoori- gen, die mannen welke, om in de toekomende kiezing te gelukken, zulke gekkernijën uitvinden Ee bediende is geen slaaf, 't Is een vrij man, 't is een burger wiens vrijheid wij willen eerbiedigen en wij zullen die kunnen eerbiedigen. En wat het kollegie en de.officiëele scholen betreft, wij zullen niet meer doen. Wij hebben gestreden voor de onafhankelijkheid van den katholieken vader des huisgezins in die ernstige kwestie, wij willen die eerbiedigen bij den liberalen vader des huisgezins. Die onafhankelijkheid krenken ware verdrukking en wij willen geene verdrukkers zijn. Wij willen de vrijheid voor ons deze onzer tegen- strevers moet ons insgelijks geheiligd zijn. Die beloften werden gedaan in den naam van al de klerikale kandidaten en niet een heeft er tegen gepro testeerd. Allen schenen van dezelfde meening te zijn,allen bedrogen de kiezers. Dat een Struye, een Begerem, een Henrietje en andere Boonen die plechtige beloften verbreken, die schoone woorden verloochenen, wij begrijpen zulks, het vat kan maar uitgeven wat het in heeft, maar dat een Surmont, een Senateur, een edelman, die zich wil doen doorgaan voor eenen burgervader zich tot zulke woordverbreking verlage, dat gaat over zijn houten daarom spijke ren wij hem aan den schandpaal der ge schiedenis als verdrukker, overweldiger en dwingeland. Dat nu zijne sleppedragers schreeuwen, dat zij liegen, dat zij zich dood wroeten om hem wit te wasschen, hij is en blijft immer een woordverbreker,en aide beweegredens die hij aanhaalt zijn maar uitvluchtsels om de snoodheid van zijn gedrag te verbergen. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. DE TOEKOMST De woordverbrekers aan den schandpaal.

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1