BELANGRIJK BERICHT. mei 1" Oei «her zullen heringericht worden. De ouders worden verzocht dit bericht rijpelijk te overwegen en geene te haastige beraadslaging te nemen. Afschaffing De Oud-Pompiers STADSNIEUWS. Men verzoekt ons te berichten dat de klassen van het Stads-collegie, afgeschaft door het klerikaal bestuur, Met programma der koninklijke Atheneums zal stip- teliik gevolgd worden. van het Stadskoüegie. En dat zijn mannen die op de kristelijke liefda digheid pochen te Oixmode. De wil der geestelijkheid is volbracht Ons oud eu uitmuntend stadskoüegie, ge sticht door de keizerin Maria Theresia, komt afgeschaft te worden. Deze schandalige beslissing is met ééne stem meerderheid genomen geweest. De vreemdelingen die de Ypersche libe rale bevolking zijn komen uitdagen mogen hunne zending op hel stadiiuis als geëin digd beschouwen. 't ls te vergeefs dat de liberale meerder heid gevraagt heeft om eenen oproep te doen lot het kiezerskorps om over de onderwijskwestie te beslissen de indrin gers, de zeuraars van ln Februari 1891 hebben zich legen dit billijk en eerlijk voorstel verklaard. Zij hebben dus de afschaffing gestemd, wel wetende dat zij eene slechte daad een polilieken en bestuurlijken misslag begin gen. Maar wanneer men alles aan de geeste lijkheid verschuldigd is, is men natuurlijk- onder haren dwang en men is verplicht blindelings te gehoorzamen. "Wat men sedert de aankomst van het kalotebestuur van Yperen heeft kannen bemerken, is dat het vele dingen afgeschaft en verbroken heeft, maar dat het onbe kwame was iets te slichten. De verdwijning van het stadskoüegie is er een nieuw bewijs van. Yperen, 22" Juli 1893. Verleden Zondag is de Harmonie der Oud-Pompiers naar Dixmude geweest, waar zij gevraagd was om, ter gelegenheid der kermis, twee concerten te geven. Het was rond tien ure en half als zij toe kwam en afstapte aan den ingang der stad, waar het muziek van Dixmude, dat haar te gemoet was gekomen, vergezeld van eenige heeren, haar welkom wenschte en al spelende de stad inleidde. Het weder, ongelukkiglijk, beantwoordde niet aan de verwachting der Dixmudenaars. Een dikke nevel hing boven de stad en veranderde weldra in een onophoudenden regen. De Oud-Pompiers werden naar het stadhuis geleid, waar zij, verwelkomd door de heeren van het schepencollegie, den eerewijn aangeboden werden. 't Is alsdan dat men de schikkingen van het feest heeft gewijzigd. De concer ten moesten gegeven worden in liet Park Borlier, maar daar hel weder niet gunslig was, werd er besloten in de groole zaal van het stadhuis te spelen. Het nieuws verspreidde zich algauw rond, en wanneer de Harmonie vergaderde om het eerste concert te geven, was de groote zaal reeds proppens vol. Wij willen hier niet voorbijgaan zonder terloops een woordje over dat prachtig stadhuis te reppen dat Dixmude verschul digd is aan de aanhoudende zorgen van wijlen den heer Burgemeester Dautricourl- Woets. Dit juweel van gekartelde steenen, ge schapen door den heer Delacenscrie van Brugge en uitgevoerd door onzen stads genoot den heer Henri Lapiere, wekt ie- dereens bewondering op en mag met recht als een praalgebouw beschouwd worden. Doch niettegenstaande zijne groote ver houdingen kon het de menigte niet bevat ten die toegesneld was om dc Oud-Pom piers te hooren spelen. De groote zaal van hel eerste verdiep en de aanpalende zaal waren zoo vol dat men geen appel ter aarde zou kunnen ge smeten hebben. De aanhoorders stonden in den gang en op de trappen, niemand verveelde het zich in dit gedrang te be vinden, want iedereen maakte zich een feest deze concerten bij te wonen. Ook waren de toehoorders in hunne verwachting niet bedrogen. Het muziek speelde meesterlijk de stukken in het pro gramma aangekondigd en achter elk mu ziekstuk dreunde het gansche stadhuis van luidruchtige toejuichingen. Het Concert van 's namiddags liep even goed af als dit van 's morgens. Er bood zich nog meer volk aan om onze dappere muzikanten te hooren, doch velen moesten lerugkeeren bij gebrek aan plaats. De toejuichingenen het handgeklap werden immer na de uit voering van iederstuk hernieuwd, cn ein delijk, na het laatste scheen er geen einde te zullen komen aan de bravo's en het bis- geroep van dit talrijk publiek, de wensch der toehoorders werd voldaan, men her haalde nogmaals het laatste stuk ter groole voldoening van allen en wanneer men om t'eindigen het lied van Reusje aanhief was de geestdrift zoo groot dat hooren en zien er van verging. Men zong, men klakte, men jubeldeen ware het mogelijk geweest, men zou gedanst hebben op de blijde tonen van dat Ypersch volkslied. Warme en rechtzinnige gelukwenschen werden den heeren der Commissie en den muziekmeester toegestuurd. Een prachtig eermetaal werd in name van den Gemeen teraad aan de Commissie, en eenen prach- tigen bloemtuil door M. Nouwynck den heere Deiiègc aangeboden, het volk verliet als met tegenzin het gebouw waar het zoovele genoeglijke stonden had doorge bracht, en de lof der Oud-Pompiers was op iedereens lippen. Welkverschil met de akelige en leugen achtige voorspellingen van hel Nieuwsblad dat zijne lezers wijsmaakte dat de Oud- Pompiers niet meer moesten naar Dixmude lerugkeeren. Ook hebben wij daar nogal zonderlinge tijdingen vernomen aangaande liet eerste Concert dat de Harmonie te Dixmude W3S gaan ge\en. Volgens men ons verzekerde zou een

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2