't Roept om wraak. Hoe schijnheilig! STADSNIEUWS. IV 397. Jaar. Zondag, 6n Oogst 1S93» Zondagsblad der Stad en bet Arrondissement YPEREN. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 9-50 fr. 's jnnrs voor de stad; 3 fr.voor België. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. Men schrijft in: te Yperen,Di.vmudestrait, t8,«« op al de postbureelen. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeldin hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag,vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agence Ilavas.öi, Magdeleinestr., te Parijs, 8, Beursplaats. M. Hanrez, vertegenwoordiger van het arrondissement Brussel in de Kamer, is als burger, een knappe kerel, die het zeg gen durft. Vrijdag begon hij onder andere eene redevoering over de begrooting der bui tengewone uilgaven. Uit het eerste deel dier redevoering willen wij eenige uiltreksels mededeelen die zeer wetenswaardig zijn en aantoonen hoe de regeering met onze centen om springt. Wij geren 't woord aan M. Hanrez. De werken van het paleis waren bijna voltooid toen het bestuur goed vond aan de verwarmingstoestellen eene drukking van 200 atmosfeeren te doen ondergaan; welnu de buizen kunnen er slechts drie verdragen in normale omstandigheden Dat zijn proeven over de weerstands kracht der bouwstoffen en geene proef nemingen voor warmlepijpen Ook ver zette de ondernemer zich terecht tegen deze proefnemingen. Doch, als echte dwin gelanden die ze zijn, luisterden de beamb ten van het bestuur naar niets en deden tot deze overdrevene proefnemingen over gaan. (Uitroepingen!) Toen de drukking 70 atmosferen be reikte, zijn de voegen gesprongen Het is zóó ongehoord dat men zich afvraagt of daar niets achter schuilt! De beambten van het bestuur der bur gerlijke gebouwen gaven hier blijk van al te verregaande onbekwaamheid! Wat was daarvan het gevolg voor de schatkist? Men was verplicht zich lot eenen anderen aan nemer te wenden van daar eene nieuwe bijkomende uitgaaf van 68.000 frank, zoo dat de plaatsing van de verwarmingstoe stellen, welke voor 264.OOO frauk was aanbesteed zal nltloopcn op cenc geldvcrkwisting van 250.000 frank! (Uitroeping.) M. De Bruyn doet opmerken dat die zaak voor zijne komst in 't ministerie ge beurde. M. Hanrez. Thans een paar woor den over de lmrbouwing van 't koninklijk kasteel te Laeken, waarvoor andermaal een crcdict van anderhalf milli»en wordt gevraagd. Heeft de regeering toen zij deze her bouwing begon, de waarschijnlijke totale kosten dier werken aangeduid? De brand ontstond in 't kasteel, den 1 Januari 1890. Toen vroeg de regeering een rediet van 1 millioen, in 1891 vroeg zij nog 1 mil- lioen, in 1892 ook één millioen en thans worden de werken op 4 mil lioen geraamd.Heden vraagt men ons anderhalf millloeu en 't werk zal niet kunnen voltooid zijn op den be paalden datuin noch voor de bepaal de som (Uitroepingen!. De aannemer van het kasteel te Laeken is dezelfde die het paleis der natie heeft heropgebouwd, 't Is een meester-schrijn werker. Hij maakte zicli den toestand ten nutte; hij is rijk en machtig geworden en is er toe gekomen zijne mededingers af te schrikken en te verwijderen; hij wilde ah leen blijven in den voortreffelijk en kaas waarin hij zich had neergezet! De overhaasting welke men te Laeken aan den dag legde, komt duur te slaan aan de schatkist! Laat ons eerst vaststellen dat die mees- ter-schrijnwerker het kasteel met stellin gen omringd heeft M. De Bruyn. Men moet de muren steviger maken. M. Hanrez. Ik verwijt juist aan het bestuur der burgerlijke gebouwen ze niet afgebroken te hebben Die werken, welke niet werden aanbe steed, hebben i.ooo.ooo fr. gekost. Vervolgens laat men dienzelfden meester- schrijnwerker eenen ijzeren dam maken, steenen gewelven, enz. Voor hel buitenste houtwerk, deed men eenen oproep tot andere mededingers; doch de stellingen waren daar, dus was de meester schrijnwerker bevoordeeld; bij kreeg de uitvoering der werken tegen eenen wat lageren prijs dan dien der an deren, Vervolgens verkreeg hij zonder aanbesteding het binnenste schrijn werk. Dat was het geval met de vloeren. Die zeer behendige ondernemer heeft het er op toegelegd om altijd alleen in 'i gebouw te blijven. Dit is zoo waar, dat bij een boil deed voor 150 meters riolen tcgcii den prijs van.... 1 fr. (Gelach). Geene mededinging was dus mogelijk. De hoofdriool werd hem toegekend voor 11.000 frank. Zelfs verkreeg hij het leg gen eener waterleiding. (Uitroepingen). Spreker zal Dinsdag zijne redevoering voortzetten. Telkens men dergelijke schandalen be kend maakt, leest men in de Kamerver slagen: UitroepingenBeioeging! maar hel hekken blijft aan den ouden stijl,gelijk voor de zakkenrollers der Argentijnsche leeningen en der dito muntstukken. Met die uitroepingen en die beweging plundert men ons schooner en beter en maakt men geen ander beweging dan in onze zakken. Ypercn, 5n Oogst 1893. Het Nienicsblcid lacht en jubelt en schijnt verheugd over het besluit dat de liberalen genomen hebben 't stadskollegie op eigene koslen te onderhouden. Welnu, wij verzekeren dat die vreugde maar ge veinsd is, want de schijnheilige kaloten

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1