Festival. Gymnastiekfeest. Nachtfeest. STADSNIEUWS. Kr 399. Zondag, 20n Oogst 1893. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPBREA. «52® JbhTo Men schrijft in: te Yperen,Dixmudeslraat, 18,en op al de postbureelen. Alle affichenbij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeldin hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. r de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te den te Brussel bij l'Agence IIavas,öiMagdeleinestr., te Parijs, 8, Beursplaats. Voor wenden ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR'; 2-5© fr. 's jaar* voor de stad; 3 fr.v»or BcJgac. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CEMTIE1KEN SS ET NUIÏBMEK. Aankondigingen: Reklamen: 25 id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank dO centiemen den regel. id. id./#/ id. id; s/ Akkoord per maand of per jaar. Yperen, 19" Oogst 1893. ITet festival van Zondag 1.1. is ten volle gelukt en goed van stapel geloo- pen. Het weder was overheerlijk en duizende menschen zijn naar onze stad gestroomd en hebben de nering doeners een stuivertje laten winnen. Ook hadden geene tegenstrevers een anderfestival in hetomliggendeinge- richt om dat van Yperen te doen mis lukkenen alles is ten beste uitgeval len. Ofscliuon do katholieke gazoiton, die alles door een vergrootglas zien, met veel ophef en beslag geschreven hadden dat er reeds vijf-en-zeventig maatschappijn waren ingeschreven, hebben wij er maar 58 geteld, en dit is reeds betamelijk. Menigeen wil be- weeren dat sommige maatschappijen betaald zijn geweest om naar Yperen te komen, maar wij gelooven er niets van;want ons schepenkollegiedraagt te veel zorg voor de stadspenningen, om nuttelooze uitgaven te doen en daar het nu den weg der besparingen is ingeslagen, ja, zich verplicht ziet officiëele scholen af te schaffen om die besparingen te verwezentlijken, kunnen wij moeilijk gelooven dat het zekere sommen heeft gegeven om het festival te doen gelukken en muziek - en koormaatschappijen aan te lok ken Wat er van zij, er was veel volk, veel verteer en veel nering, 't is het eenige feest dat eenig profijt aan de neringdoeners verschaft heeft en, wij bekennen het volgeern, allen zijn te vreden. Doch wij herhalen het, 'het weder was gunstig en er was geene arglistige concurrentie te vreezen. Men verzekert ons dat de ont vangst der Maatschappijen op het stadhuis allerprachtigst was, deeere- wijn werd met mildheid geschonken aan de leden der verschillende kom missiën, (maar de muzikanten moch ten er op staan kijken) en iedereen bestatigde dat men hierin ook op den weg der besparingen stond. Nu, men kan het niet al hebben gelijk men wil en het is moeielijk iedereen te voldoen. De maatschappij De Onvermoeiba- ren onzer stad, heeft het goed gedacht opgevat van een lichaamsoefeningsfeest te geven Dinsdag op liet Kazerneplein. De vergadering in het lokaal ter her berg De Getemde Leeuwen, aangekon digd om 3 1/2 ure, was ov militaire uur. Op klokslag blaasde men de rangschik king, en daarna naar de statieplaats, om nog vreemde maatschappijen in te halen. Na het vertrek der maatschappijen kwam het sladsmuziek op(Dat het ware voor eene processie het zou wel ééne half uur te vroeg zijn). Op de statieplaats vormde men den stoet,bestaande uit zeven maatschappijen, en men doorkruiste verschillige straten van stad, daarna kwam men op het kazerneplein, alwaar men de oefeningen begon om 4 ure. Tamelijk veel volk was er aanwezig, het stond zelfs lot op de helling der vestingen. Wij zullen ons beperken met te zeggen dat al de aanwezige maatschappijen om ter best gewedijverd hebben. Niet ééne, heeft gefaald in hare werkzaamheden. Allen hebben getoond hoe ievervo! zij hunne kunsten verrichten en daarom heeft het publiek ook de verdiensten be loond door onophoudelijke toejuichingen aan deze dappere jongheden. De sladsharmonie heeft hare mede werking verleend onder het spelen van verschillige stukjes muziek, onder het kundigbesluur van den heer Witlebroodt. De premie van 30 fr. is behaald ge weest door de maatschappij La Cour- traisienne van Kortrijk deze van 20 fr. door La Jeune Garde de la Lijs van Komen en deze van 10 fr. door Le Progres par le Travail van Meesen. Wij wenschen in het algemeen dc dappere Maatschappij De Onver moei- baren van Yperen, veel geluk, over het uitmuntend sukees dal zij bekomen heeft. Ook in h.et bijzonder onze dankbeluigen aan den kundigen Bestuurder Carlos De Waele, Voorzitters en Bestuurleden van al de Maatschappijen die niets gespaard hebben lot het welgelukken van het feest. Ook aan denschoonweèrmaker(!) dank. Eene groep der Maatschappij Oud- Pompiers, samengesteld onder den naam van De Fereenigde Muziekanten hebben Dinsdag laatst, om 7 ure 's avonds, een schoon Concert, gevolgd van een groot Bal gegeven, in den hof van de Citadelle. Ongelooflijk hoeveel volk er tegen woordig was, van het begin van het Con cert tot het einde van het Bal was het als of men een ordewoord gegeven had om niet te scheiden. Onder de aanwezigen bemerkte men er zooveel van den edeldom als burgers en werklieden; allen vereénigd onder den naam van De Eendracht maakt Macht Het Concert, bestuurd door den heer Deliège, heeft als naar gewoonte, goed gelukt, want indien Mijnheer Deliège niet. zeker ware van het Concert te geluk ken, zou hij, ongetwijfeld, geen Concert geven. Ten andere, het muziek is reeds bekend onder de beste harmoniën van het land. Wij wenschen den heer Deliège, in naam der aanwezigen,veel geluk over het sukcesvan zijn onvermoeibaar streven, Het Bal, dat op het Concert volgde, was zeer luisterlijk, het is de eerste maal dat men zulke inrichtingen aange vangen heeft. De hof was versierd met sparren, met vaandels in het midden eg DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1