Brrrrrrrü Werkmansvrienden. STADSNIEUWS. Nr 402. 32e Jaar, Zondag, lö« September 1893. Men schrijft in: le Ypeven,Dixmudeslrait, 18,en op al de postbureelen. Alle afïichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeldin hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men w'ordt verzocht alle hoegenaarade artikels uiterlijk tegen Vrijdagnamiddag,vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agence HavasJYH, Magdeleinestr., te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: S-5© fr. '«jaar» voor de stad; 3 IV. voor Belgie. Builenlandsehe verzendingen, 't port daarboven. GOft;- 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den reffe/ Reklamen: id. Akkoord per maand of per jaar. Rechterlijke eerherstellingen -1 frank Zondagsblad der Stad en bet Arrondissement YPEREN. mk" Yperen, 9" September 1893. Zou men niet zeggen: schrikt en beeft als men het Journal d'ïpres leest aangaande de inhalingen der Tuimelaars en der Oud-Pompiers Men verwachtte wel iets van leugens van den Apollo van Belvedeer; maar zoo schromelijk liegen, dit is loch niet begrij pelijk Hij zegt dat de nieuwe Pompiers ver gezeld waren van 't schoonste en tref felijk ste volk van Yperen, en dat de Oud Pompiers vergezeld waron van ge slachten van strijkers, al gemeen volk dat de nieuwe Pompiers achter hen niet zou den willen hebben Brrrrrrrrrr Wij laten onze lezers, en bijzonderlijk degenen die ooggetuige waren denZondag avond, daarover oordeelen. Maar hoe komt dat, dat de schrijver zelf in Rijsel was, altijd rond de Oud- Pompiers draaiende om te zien of er niets zou gebeuren, om geheele kolommen vol le schrijven in zijn vermaard leugenga- zelje Wil hij misschien daarbij te ver slaan geven dat hij ook een van dat ge meen volkje is, en niet weerdig van bij de tuimelaars le blijven? Men zou allicht gelooven dat hij het vuiltje van zijn eigen partij geworden is, om zijn eigen persoon in den put te laten vallen dien hij zelf maakt Zeker, Kar-kas-zon, het waren al tref felijke menschen die de tuimelaars verge zelden, dit is niet te loochenen, want men weet genoeg, groot en klein, uit welk slach van volk het meerendeel der nieuwe Pom piers samengesteld zijn; welke naam dragen demannenvan dennacht van lFebruari?en zij worden ook aanzien als treffelijk.En als zulke katten de naam van treffelijk dragen welken naam moet men geven aan de andere menschlievende wolven uwer partij Wij, liberalen, waren tevreden met dat gemeen volk, vóór en achter ons muziek. Maar, men vraagt zich af, of er iemand onder dat gemeen volk zoo krapul zou zijn als de schrijver van het Journal d'ïpres. Wehvetendedatal wat hij schrijft leugens zijn; wetens en willens liegen en zijne lezers bedriegen het gemeenste ventje dat onder de zon woont zou zulke vuige taal niet durven gebruiken om aan zijne eigene vrienden op te disschen, te lezen te geven en le doen inslikken. Gelooft maar Apollo, lezers van het Journal d'Ypresen gij zult zalig wor den. Evenals in de meeste plaatsen is bet hier sedert de stemming van het algemeen stemrecht, al werkmansvriend wat de klokke slaat. Doch als men al de vrienden van den werkman eens goéd nagaat dan blijft er ge woonlijk niet veel meer over dan huiche larij, exploitatie er. jacht op een kruisken. Ilier hebben wij onder andere een fa- briekant die zich zou willen doen door gaan als den.groolstcn der groole vrien den van den werkman. Hij is voorzitter van verschillende ka tholieke inrichtingen. Voor al die voorzitterschappen is hij nu laatst met een kruisken beloond geweest en Ier dier gelegenheid, is men Ivem met groot lawaai aan de statie gaan afhalen. Zijne werklieden konden ook nietten achterblijven om hunnen braven lieer ge luk te gaan wenschen met zijn kruisken. 't Was bij die ontvangst dat hij nogeens sprak van zijne liefde voor den wei lunan, hij zegde onder andere, dat zij al mochten vragen wat zij begeerden, waarop een man hem antwoordde, dat zij niets verlangden dan werk, hetgeen hij ben in overvloed be loofde. Nauwelijks zijn er eenige weken ver- loopen sedert die belofte en reeds heeft de brave vriend van den werkman 4 werk lieden afgedankt en aan anderen, die se dert 20 jaren zijne fortuin maakten, laten weten, datze zullen volgen. Voegt daarbij dat sedert eenigen tijd de lootten daar zoo danig gedaald zijn, dat de beste wevers* tot 1-80 fr. daags kunnen winnen met 16 uren daags te werken, en gij hebt een beeld van den toestand. Ziedaar de vrienden van den werkman, vriend lot aan den geldzak, verder niet. En wanneerdie christelijke brave werk lieden daar over klagen, antwoordt M. dat zijn magazijn vol is, maar vergeet er hij te voegen dat zijnen coffre-forthetook is.ter wijl de zak der werklieden gedurig ledig blijft. Wij ontvangen een schrijven van eenen werkman en laten onze lezers oordcelen over de handelwijze van het menschlievend katholiek volk: Yperen, den 6 September 1893. Heer opsteller van het weekblad De Toekomst. Gelief het volgende in Uw geëerd blad op te nemen. Evenals veel andere werklieden onzer stad, ben ik sedert verscheidene jaren ver plicht mijn brood op een vreemden bodem te gaan verdienen. Daar de Goede God mij hartelijk gezegend heeft metzesnog minderjarigekinders,wierd ik overeenigen tijd verplicht eene aalmoes mij, door eene katholieke liefdacliglieids-Com- missie aangeboden, te aanvaarden. Ach, Heer Opsteller, wat is het- vernede rend voor een arbeider die het hart op de rechteplaats draagt, te moeten onderstand genieten van de domperspartij, waar knoeien en de werkman verne Ieren hun hoofddoel is, die de werkman in eene volledige slaaf willen herschapen. Doch, ik dacht wel. Heer Opsteller, dat dit met mij niet lang kon duren, want wel haast had men ondervonden dat er liberaal bloed in mijne aderen vloeide, en dat liet on mogelijk is om van zulke mannen, slaven te maken. Nu ter zake. Over eenige dagen wierd mijne vrouw nogmaals vereerd met een be zoek van die werkmansvrienden die baar, in p'aats van de gewoonlijke drij broodjes af te geven, lieten weten dat de gift voortaan aan baar geweigerd zoude worden, omreden dat baar man een liberaal was, en dat zulke lie den geen onderstand verdienen. V aa 'd. id. ..-:7 O 1 DE TOEKOM»

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1