Van alles wat. WESTÖETER, Talrijke reporters van gentscke en brus- selsche bladen waren daar aanwezig. Ver scheidene heeren beproefden liet beurtelings om den ridder te spreken, maar nu deed hij niets anders meer dan schuddebollen, want hij wist hoegenaamd niet meer wat hij zou antwoorden. Terug naar de statie. Eindelijk namen wij den terugtocht naar de statie aan, gevolgd door den burgemees ter, eenige zijner boschwachters, den bruta len boer veldwachter, de gendarmen en een duizendtal dorpelingen. Zoodra eenige socialisten zich al gaande en al klappende groepeerden, gaf de burge meester bevel aan de gendarmen ze uiteen te stampen en hunne wandelstokken af te nemen. Dit gaf hier en daar aanleiding tot hevigeprotestatiesdoor dorpelingen en socia listen. Zoodra een groep zich aldus vormde, sprong de ridder er naartoe met den zeven- hüozicaren ijzeren stokin de hoogte zwaaiend. Mc ettokslagcco van dei» ridder. Hall'wege gekomen,had zich midden in den stoet eene groep van zoo wat tien «knechten» van den burgemeester gevormd, die wij her kenden als de sluipmoordenaars van zondag. De burgemeester werd er op gewezen dat deze groep niet uiteen gestampt werd en hij antwoordde bleek van woede: Dat gaat u niet aan De commandant der gendarmen gaf dan aan zijne mannen bevel ook die groep te ver doelen, hetgeen dan ook op eene min bruta ler wijze gebeurde. Zoo kwamen wij bij de statie aan. Enkele onzer mannen hadden in de kleine schermutselingen onbeduidende schrammen of stampen der geweerkolven bekomen. Nie mand was ernstig gekwetst. Terug naar Maria-Aelter. De gendarmen vatten hier post. De menigte schaarde zich langs de straat. Overal werd druk gesproken over het ge beurde. Moest rid Ier de Vrière weten hoeveel dor pelingen bij ons zijn komen protesteereu te gen zijne schandalige handelwijze, hij zou zich stellig eene ijzeren vest hu en smeden zooals zijne doorluchtige voorouders, de rid - ders der middeleeuwen er droegen, en hij zou stellig eene valbrug aan zijn sint doen bouwen. De socialisten trokken er nu van onder langs waar zij gekomen waren, met achter lating van een paar duizend socialistische brochuren en bladen, die vruchten zullen afwerpen. Morgen Zondag, om 8 1/2 ure 's avonds, in de Sultan alhier, zal M. Le Diable, een groot avondfeest geven bestaande uit begoo chelen, verblinden en allerhande vermake lijkheden voor het publiek welke vrije ingang heeft. De fransche drukpers spreekt veel lof over de avondfeesten welke de heer Le Diable geeft. Zijne werken ziin in Yperen nog niet te zien geweest. Voormelden heer raadt het publiek aan niet natelateri zijne wonderwerken te gaan bezichtigen. BURGERSTAND van den 15r- tot den 22" September 1893. Geboorten Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id.2. Huwelijken Platevoet. Julius, dienstknecht en Gekiere, Maria, dienstmeid. Wydein, Aloïsius, landbouwer en Depuydt, Emma, hovenier- ster. Sterfgevallen Knockaert, Alexandrina, 71 jaren, zonder beroep, weduwe van Joannes Pardieu, St- Niklaas buiten. Versavel, Ivon, 68 jaren, hakker, weduwaar van Julia Swingedauw, Dixmudestraat. Dedeyne, Elorentinus, 58 jaren, kantonale schoolopziener, echtgenoot van Licia Delheye, Korte meerschstraat. Vandelanoitte, Justina, 65 jaren, winkelier ster, wednsve van Desiderus Vuylsteke, Rij- selstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 1; Vrouwelijk id. 0. den 20 Seplember 1893. I)ie zoekt vindt. Wij zullen goed gaan hooren Westouter- naars, als laptjebroek inkeerde bij zijne bloksneppe vond hij haar ineen heilige gram schap en opgekropt tot boven haren kin en vraagd, waar hebt gij nu weer geloopen. Laptjebroek. Gij en moet zoo kwaad niet zijn ik zou het u wel zeggen waar ik ge weest hen: Over een dag vijf of zes kwam ik Basil in het gemoed en vroeg mij of ik geen goeste en hadde om in hedevaard te gaan naar den berg van O. L. V. van Lourdés, omdat heuterpandèr zoude mogen genezen. Bloksneppe. Allons, alhms maakt dat een ezel wijs dat Basil zulks u zoude gevraagd hebben, gij hebt zelve geweest hij BaHI om het te vragen om te mogen mede gaan. Laptjebroek. Neen, het is serieus, gaat en vraagd het of 't geen waar en is Bloksneppe. Ik en zoude nietgaan vra gen want gij en Basil doet alle twee in den zelfden pot. Laptjebroek. Hoe is dat Godsmogelijk dat gij mij nooit en gelooft Bloksneppe. Omdat gij nooit de waar heid en zegt. Laptjebroek. Och! God, waarmede lap tjebroek toch geplakt is met zulke eene eeuwige zage die mij gedurig den duivel aan doet.zoohaast zij opstaat tot zij te slapen gaat en laat zij mij geen oogenblik gerust. Voor alloer ik uit mijn bedde rol zit zij alreeds op mijne kap, het eerste dat ik krijge is eeien goedendag met. een snak en daarna een teug je koffiij van den tweeden trek; dan zeer haasten oin te wasschen en de kleeren aan te spelen dat gij niet te laat en komt naar de mis; achter de mis. ga ik eenige proeverkmis nemen om hij de menschcn te. ziin (en hen ik twee minuten te lang' weg het is we ral. ik peisde dat gij nooit en ging naar huis kommi; maak ik mij gereedom mijnegewo te Zondag commission te doen voor zuster tSmeus, het is van gij blijtt daar draaien; kom ik naar huis om te dineeren er is niets gereed, vind ik mij verplicht zelve den kok a la minute te slaan en als ik aan het eten hen het is toen waarom moet het alzno opgeslokt worden, kunt gij niet eten gelijk een mensch; zeg ik haar dat mijnen broek versleten is en eenen nieuwen vraag, het is weeral, waarom en draagd gij niet den dienen die boven hangt te vinniggen en schier doorboord is van de motten. Zeg ik. hij is te wijd, 't is gij en hebt maar strooien beenen, vraag ik haar om eene te mogen hebben in liet elast.ique, zij beziet mij zoo verwonderd gelijk een duivel die gewijd water lekt, is eenen mollen vellen of eenen. Engehclheeren niet wel genoeg om op straat te loopeu, krijg nog een van de twee par hasard het is waar zoudt gij hem doen maken en-als. liij gemaakt is hij is te kort ofte lang, te wijd of te smal en met een fasoen van God beschermend de weerga en naar de oude mode met eenen lap gelijk eene schuurduur, specld ik hem aan, O: gij zijt toch schoon zegt zij mij; zet ik uit om een wandeling te doen zij. bekijkt mij gaan en zegt gij gaat den kom- ysse- stap op uw franscü, ben. ik. een half uurke vroeger 't huis dan gewoonte ik vind de duur op het slot, ben ik een kwartier ver- achterd er is alreeds een schier gereed en het is van te knielen en te lezen: Onzen vader die in den hemel is heilig is uwe naam en de mijne is lapbroek, ons te kome uw rijk ben ik haar moe ik en zijn ze daar mede niet kwijt, vergeeft ons schulden gelijk wij vergeven onze schuldenaren als het te laat is en laat niemand leiden in rare be koringen maar verlost alle mannen van de kwade vrouwen, amen. Alzoo beminde lezers moet laptjebroek zonder eten den dodow in, en slapt wel. JAN STRAAL. HNTWEdPEIV.Me nieuwe kiezers lijsten.Het stadsbestuur heeft de perso nen van 21 jaar opgenomen, om voor de vol gende jaren het werk der kiezerslijsten ge makkelijk te maken. Op deze wijze zal men deze reusachtige opzoekingen in de registers maar alle vijf jaren moeten doen. Begonnen op la juni was deze arbeid vol eindigd op 2 augusti, dus op minder dan 50 dagen. Wij willen onze lezers een gedacht geven van deze arbeid: Er werden niet minder dan 58,229 burgers van 21 jaar gevonden. Van dat getal moeten degenen afgetrokken worden die te jong zijn, alsook de vreemde lingen, die na het onderzoek ontdekt zijn. Dezen afgetrokken zijnde, blijven er nage noeg 43,000 burgers, die te Antwerpen kies recht zullen hebben en een enkele stem mo gen uitbrengen. Tusschen dezen zijn er, volgens de naspo ringen met de vroegere kiezerslijsten, rond de 12,000 personen die recht op eene tweede stem hebben, omdat zij 35 jaar oud, gehuwcf of weduwenaar met wettelijke kinderen zijn en 5 fr personeele belasting betalen. Ook zijner C000 personen aangetroffen die eigenaarzijn en insgelijks rechtop eene twee de stem hebben. Het getal stemmen, verkregen door bur gers wegens de inschrijvingen op het groot i-oek of eene rent op de spaarkas, zal gering wezen. Da dragers van diplomas en certificaten en de verschillige ambten of bedieningen, die volgens het ontwerp van nieuwe kieswet recht, geven oj> eene toegevoedig-ie stem, be- loopen tot rond do 2000. Aldus zouden er te Antwerpen zijn: Kiezers met eene stem 43,000- Waai tusschen 12.000 met eene tweede stem, omdat zij 35 jaar oud. gehuwd zijn en personeel betalen 12,000 Zes duizend-met eene tweede stern- als eigenaartgOOO En tweeduizend met twee bijge voegde stemmen door hun diploma ofauiLt4,000 Dus te samen: stemmers 65,000 Met dergelijke cijfers voor oogen, begrijpt men, dat de burgerpartijen uit hun lood zijn, geslagen. Het winnen in de kiezing met-bank briefje^ is nu ook geheel wat hemt eil jkt- Ult-B-iWaie hladru be wei" n dat de Yergunningswet het getal herbergen en lier, verbruik van jenever,, zouue verminderd. hebben Welnu liet is bewezen dat er jaarlijks 73,000 hectoliters iilkohol meer gestookt/ worden. a^cgggf5rr5i.'Mr:-'^ara

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 3