De werkstaking De wraak is voldaan. I 1 I STADSNIEUWS. 32e Jaar* Zondag, In October 1898. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREN. gQÜMüa, r!en schrijft in: trait, 18,en op al de postbureelen. drukker van d'it blad gedrukt, worden rmzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdagnamiddag,vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agence Ilavas,52, Magdeleinestr., te Parijs, 8, Beurspiaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: '3-50 fr. 'sjaars voor de stad; 3 fr.voor Belg Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven 5 CENTIEMEN HET NfJiHMER. Aankondigingen: Reklaraen: 25 id. id. Rechterlijke eerherstellingen'1 frank id. Akkoord per maand of per jaar. dO centiemen den regel. id. id. in de BORINAGE. Welke gevolgen zal de uitroeping der algemeene werkstaking naslepen? Tot heden zijn die nog te bepalen, daar eenige afgevaardigden, waaronder die van Wasmes, Boussu-Bois en Elouges, de ver daging tol Woensdag hadden gestemd. De werkstaking zal doorgedreven wor den, zeggen de leiders, omdat de werk lieden geen betrouwen hebben in de belof ten der bazen en den loonopslag niet al gemeen is. Tot heden zijn er geene onlusten te betreuren. Onder het zingen van liederen trokken de mineurs huiswaarts. De vrijheid van werk zal door de gendarmen en de soldaten beschermd worden. Maandag zijn eenige werklieden, onge veer 200, te Flenu afgedaald. In de kool mijnen te Boussu zijn er eenige slechts, die aan't werk gingen met de porions. Men vreest dat na de genomen beslissing van den nationalen Bond der mijnwer kers, de werkstaking algemeen zijn zal. In de nijverheidskolen heeft men een frank opslag te bestatigen. De huiskolen blijven aan den ouden prijs. Gansche trei nen brandvoorraad worden naar 't Noor den gestuurd. Aan de statie te Erquelinnes rijden dagelijks 120Ö wagons kolen door. In die voorwaarden zal de stock haast opgeladen zijn. Yperen, 30" September 1803. Ja, het is gedaan met ons oud en ver maard Stadscollegie Weg met het waar wetenschappelijk onderwijs, en al zijne voordeefen Plaats voor de achterkruipers Plaats voor de domperij! Een Koninklijk besluit, verschenen in het Staatsblad, van 21" September, keurt het besluit goed genomen door onzen Ge meenteraad, in zijne zitting van 15" Juli, het Stadscollegie afschaffende, te beginnen van 1" October 1893. Onze Uleesters, die ons stadhuis vero verd hebben door bedrog en de schaamte looste omkooperijen; door oneerlijke mid delen die alle man, wie het zijn moge, en een weinig eergevoel heeft voor recht en rechtveerdigheid, moet afkeuren, zijn tot hun einde gekomen met de medeplichtig heid van eene bestendige deputatie en van eenen minister diegebogen,kruipenen wen telen voor de voeten der geestelijkheid Het Stadskollegïe, getrouw aan zijn roemrijk verleden, onderwees zijne leer lingen in grondige en vaste wetenschap pen. Het bracht mannen voort die de ware, de schoonste en de rechtvaardigste princiepen verspreidden. Dit was te veel! Het moest overgaan lot de slaven van de geestelijken, het blind geloof dat alle gezond oordeel biedt, het verstandig volk in de domheid werpt, dwaze inbeel den aanleert, om beter de dwaasheden te doen aanvaarden onder den naam van Godsdienst In de zitting van den Gemeenteraad van 17" Juni, stelde burgemeester Surmont voor, onder voorwendsel van besparingen le doen, om de waterkweslie op te lossen, de afschaffing van het Sladskollegie, van de Bewaarscholen en de School voor Vol wassenen. De vraag tot de afschaffing van het Kollegie was schriftelijk gedaan ge weest door de gekonfijte raadsheeren van Onze Vrouw van de Onnoozelkoppen Iwelns d'Eeckhoutte, Breyne-Devos, Eug. Struye, C. Boone en R. Begerem. Men moet wel verstaan dat de heeren lweins en Begerem oude leerlingen van het Stads- kollegie zijn,waar zij nooit anders geweest zijn dan ellendige en nietswetende leerlin gen Deze maatregel maakte eene zekere opschudding onder het volk. De eerste magistraat der stad was benauwd, en durfde op de dagorde niet stellen: Afschaffing van 't Sladskollegie en andere scholen! Men zou nochtans moeten gelooven dat, alswanneer men baron Arthur Surmont de Yolsberghe heet, wanneer men senator is voor Yperen,burgemeester van Yperen, en wanneer men van den edelman speelt,men wel frank mag zijn en maar één woord hebben Schrikkelijke dwaling! In 1884 ver klaarde de baron Surmont in eene rede voering uitgesproken in den katholieken kring, zoowel in zijnen naam als in dezen der andere kandidaten van den Gemeente raad, dat hij nooit aan het onderwijs zou raken; daarenboven zou hij zijne te vurige vrienden tegen houden En den 17" Juni 1893, liet hij zijne woorden en beloften ineenzakken; denzelfden Surmont pleegde den snoodsten aanslag dien hij ooit begaan heeft! Maar wat is een per1- soon die door plakbrieven aan de hoeken der straten aangewezen is? Die aan de openbare afkeuring blootgesteld is en aan den schandpaal gespijkerd staat? Wat is een eedverkrachler? Het oorstel tot afschaffing van het Sladskollegie en andere scholen ontving in de zitting van den Gemeenteraad van 15" Juli den uitslag welken men mocht verwachten. Niettegenstaande het voorstel van M. Vermeulen om eenen oproep te doen lot de kiezers over de onderwijs kwestie; niettegenstaande liet voorstel van vermindering der schooluitgaven voorge steld door M. Gravel, niettegenstaande do DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1