Erinrichting. EER-HERSTELLING. verplichting genomen door den Bond der Oud-leerlingen van het Sladskollegie om, gedurende 2 jaren, de onkosten te dekken van het Kollegie, niettegenstaande dit al les, hebben de heeren Surmont, Bergh- man, Breyne-Devos, E. Struye, Henrietje lvveins, Boone, Begerem en Biebuyck de afschaffing gestemd van het oud-gemeente gesticht, in 1777 door Maria-Theresia in gericht en de avondschool voor jongens. Deze jezuietestreken volbracht, dezelfde leeuwen hebben 't schoolgeld der Bewaar school van Mme Juncker gesteld op 5 fr. te maande (in plaats van 2 fr.) en deze van Mme D'Hasseleire op 1-50 fr. (in plaats van 0-75 c.) De vrienden van het openbaar onder wijs hadden nog hoop, aangaande het be houden van het Kollegie. Zou den Koning wel dien onrechtveerdigen en schandelij ken parlijaanslag goedkeuren, welken die woelige meerderheid plegen wilde? Op het einde der maand Juli, is er eene petitie, bekleed met een honderdtal ban leekens, gezonden geweest naar het Paleis te Brussel. De redevoering, uilgesproken in de prijsdeeling der leerlingen van het Slads kollegie, door den heer Aug. Brunfaut, in naam der minderheid van den Raad^werd ook naar den Koning gezonden tot bijvoe ging aan de petitie. Men wachtte het Koninklijk besluit.... bet bleef te lang onderwege om maar eene enkele goedkeuring te verleenen aan het schandelijk gedrag van onze hedendaag se!) e meesters! Gelukkiglijk dat de ware vrienden van liet onderwijs waakten! Het afgeschafte Kollegie zou welhaast, kost wat kost, hersteld worden! liet komiteit van den Bond der Oud-leerlingen heeft aan zijne taak niet te kort gebleven. Deze eenige en rechtvaardige diepbedenkende mannen, met een groot en mildadig hart, hebben niet gewild dat dit onderwijs-geslichl, waar zoovele bekwame mannen de weten schappelijke princiepen kwamen putten, waar sedert lang opvolgentlijk bekwame meesters de geleerdheid inprentten en het levensgedrag aanpreêklen en, al met eens door eene roekelooze meerderheid versto len, zou voor altijd te niete gaan. De geest van onze liberale Ypersche bevolking was rijp om zulke gedachten te verwerpen, en heden, dank aan de me dewerking van allen, is er een nieuw Kollegie gesticht en men zal het oude stelsel behouden; ook zal het op de hoogte blijven van allen welensch appel ij ken vooruitgang, en zal niet ophouden, zooals de andere, meer en meer bijval te behalen in de Hooge- en bijzondere scholen; en in alle levensbanen der jonge lieden de ingewikkelde geest te bevoordeeligen die de eer en hoogmoed zullen zijn van onze geboorte stad. Sursum Corda Wij vernemen dat hel Sladskollegie, afgeschaft door onze nieuwe alleenheer- schers, zal eringericht worden door den Bond der Oud-leerlingen De klassen zullen geopend worden rond 20 October. Wij wachten die moedige poging af van wege de beschermers van ons oud Athe neum. Laat nu maar hei Nieuwsblad en het Journal d'Ypres lachen, en geheel hunne karkasse schudden en beven dat hel een plezier is om hooren en zien. In een omzendbrief aan de gouverneurs der gouwen wijst minister De Burlet op de reeds gegeven inlichtingen betrekkelijk de herkiezingen der gemeenteraadsleden en schepenen. Krachlens de wet van 14 Juli 1893, worden de mandaten van schepenen, die vervallen op 1 Januari 1894 tot 1 Januari 1893 verlengt. Dus van den 3 Zondag van Octob. 1894 tot 1 Janu. 1895 mag er geenekiezing voor een schepen meer plaats hebben. Op den 3" Zondag van October 1894 zullen de verkiezingen voor de gedeelte lijke vernieuwing der gemeenteraden plaats vinden. MAATSCHAPPIJ Burgerwacht van 1 peren SCHIETING van Maandag vjr0 September. Dew eer dt Karei 10 9 1 1 9 30 Vantholl Henri 7 6 6 3 4 36 Froidure Robert 6 3 7 7 1 26 Legon Emiel 9 18 5 1 21 BURGERSTAND van den 22a tot den 29''- September 1893. Geboorten: Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id.2. Huwelijken Vandesande, Lodewijk, wachtmeester bij het 30 reg' lanciers, en Stecken, Mathilda, verwster. Vandewynckel, Emiel, langza- ger, en Storme, Romania, dienstmeid. Grymonprez, Joannes, schoenmaker, en De- laere, Maria, kantwerkster. Leroy, Ka- rel, hovenier, en Salomé, Clementina, zon der beroep. Destoop, Joannes, bediende van bruggen en wegen, en Croigny, Victo- rina, zonder beroep. Sesier, Hendrik, smid, en Carton, Romania, dienstmeid. Sterfgevallen Lefevre, Sabina, 64 jaren, zonder beroep, weduwe van Philipus Cardinael Wenninck- straat. Caenen, Benoit, 51 jaren,bediende aan de statie, echtgenoot van Maria Lam- brecht, St-Niclaas-buiten. Lambelin, Ju lia, 28 jaren, zonder beroep, eclitgenoote van Justinus Bouquet, Groote Markt. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 0; Vrouwelijk id. 2. Wij lezen in «LE PROGRÈS DU NORD van Itijsel In de loop der maand Juli laatst-leden, hebben wij aangekondigd dat M. Verstraete, van Poperin- gbe, het voorwerp ge weest is van een proces verbaal voor diefte, op de klachten van een been bouwer der Condéstraat. ]\a onderzoekbeeft het Parket bestadigi geen ge volg te geven aan deze zaak, de volledigste on schuld van ill. Yerstraete bekend hebbende. REK ING HELST, den 27 September 1893 Een overloop. Er is niemand kwader op Jan Straal als baas ganzendoek.Op het eerste dat Jan weer aan het schrijven gevallen was, kreeg baas eenen klop van Jan die hem voorzeker niet goed aanstond, hij was kwaad gelijk eene koppe en met zijne warme billen naar baas stok geloopen om het hem te 'vertellen dat den slechten schrijver weer op route is, toen hij binnen bij baas stok kwam was hij bijkan dood en ten besten mogelijk zegde hij nog dag baas. Baasstok. Ah! dag baas ganzendoek, wat is er nu gade dat gij in zulke een haaste binnen springt, is uw wijf misschien ziek? Baas ganzendoek. God zij gedankt, het gaat beter of dat,maar het is anderen tlié ma nege, hebt gij het nog niet gehoort dat Jan nog ne keer verrezen is. Baasstok. Keen ik, 'k heb nog van niets geboord, welk voor eenen Jan is dat en waar op schrijft hij Baas ganzendoek. Hij valt het al aan de kerk, Ons Heer en| zijne Moeder, hunne dienaars, de zusterkens van het klooster, de Godvruchtige mensehen naamt hij ze kwe zellaars en kwezellaressen.de schaaldragers, kerkuils en centuitkijkers, om het kort te zeggen het is eenen onbescbaafden vent. Baasstok. Ik en versta het niet waarop uw vertellement uitkomt.

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2