Waarom dat verschil? Vlaamsche Ster. STADSNIEUWS. IV 412. 32e Jaar. Zondag, 19n November 1893. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREN. Men schrijft in: te Yperen,Dixmudcslratt, 18,en op al de pestbureelen. Alle affichenbij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeidin hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Mon wordt verzocht aüe hoegenaa rade artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te werden te Brussel' bij l'Agence IlavAs,32, Magdeleinestr., te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRUS VOOROP BETAALBAAR: 3-5© fr. 'sjaara voerde stad; 3 fr.voor Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: dO centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id: in. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. Een blad maakt de volgende bedenkin gen over de schandalige nieuwe kieswet: Priesters en officieren. Men weet nu dal de nieuwe kieswet aan de priesters van de verschillende godsdiensten, en aan de katholieke jongelingen die de priester wijding hebben ontvangen, drie stemmen toekent. Deofficieren krijgen er maar éène. Waarom? De studiën welke de minste luitenant doen moet, zijn vrij wat moeilijker dan die der theologen. Hunne mathematieke studiën alleen staan veel hooger dan al de godsdienstige bucht en godgewijde hocus poe usdie de klcrikalen met drie stemmen beloonen. De reden van dien onzin is gemakke lijk te raden. Priesters zijn van nature vijanden van eiken vooruitgang. Officieren, daarentegen,die iets dege lijks,iets positiefsleeren,zijngeene steun pilaren der dompers. Van daar dat zij achteruit gesteld worden. »Er zal zooveel geknoeid worden, dat iedereen op den duur het eenvoudig alge meen stemrecht eischen zal Yperen, 18" November 1893. L.l. Zondag avond, bad de eerste winlervertooning plaats der tooneel- maatschappij De Flaamsche Ster. Ongelukkiglijk dat de zaal veel te klein was om de liefhebbers van het vlaamsch tooneel te bevatten. Een groot getal personen werden ge weigerd, zelfs menige inschrijvers konden geene plaats meer vinden! Zoowel was de schouwburgzaal gestamptvol! Om 6 ure ving het muziek aan en speel de eene polka-marche Dur-A-cuir, waarvan de vertolking goed was. Raad en daad, een blijspel met zang in één bedrijf door M. G. Stroobant.werd door al de spelers opperbest uitgevoerd. Voor de eerste maal dal Mej.Zulma De- vers, op het tooneel verschijnt, is hetzeer te verwonderen dat zij uitmuntend ge speeld heeft; men zou gezegd hebben dat zij het reeds gewoon was voor het publiek te verschijnen. De andere artiesten heb ben ook overmatig wel gespeeld. De notaris Archief (E. Deweerdt) en zijn klerk Frederick (A.Declercq) hadden eeno zware rol te vervullen welke zij onbevreesd uit den slag hebben getrokken. Keve laars, rijk eigenaar (A.Delmotte^ was ver liefd op de dochter van den notaris,(Z.De vers) en kon geene schoone woorden ge noeg uitvinden om hare hand te hebben; doch nutteloos, de notaris wilde van hem niet welen, omdat hij min of meer onder vond dat zijn klerk de verloofde was. Ondertussehen kwamen twee boeren, Pe ter Langenakker (K. Deweerdt) en Dries Gallebert (V. Dosveldt) de notaris spre ken, die afwezig was; zij waren in eender schoonste kamers geleid en middelerwijl spraken zij van de rijkdommen en schoone meubels des lieeren, van den grond die versierd was met gebloemde tapijten, dat het watanders was dan bij de plaveien der boeren; smoorden eene pijp en spuwden maar zonder omzien; zongen een lied op zijn platboersgezang. Wel! heeft het volk met hen gelachen! Dit stuk was gansch naar wenschen uitgevoerd Na de lusschenpoos speelde het muziek een duo voor klarinetten door M.M. J. Jolyl en M. Cailliez; de samenhang was opperbest, men zou gezegd hebben dat er maar één speeltuig was. De Kamer met twee bedden, een kluchtspel in één bedrijf, was gespeeld ET door twee personen: Jan Vincke, reizende kommies (G. Mailliard) en Karei Klam- paert, velleplotler (K. Deweerdt). Men mag het waarlijk een kluchtspel noemen, want van het begin tot het einde was het één gelach. Jan Vincke was plotselings verdwenen en begaf zich verre op reis en kwam niet meer terug; op een zekeren dag was er een persoon die verdronken was en men wil, niettegenstaande de on waarheid, dat het Jan Vincke was, dus was de vrouw, van deze laatste, weduwe verklaard. Korten tijd nadien trouwde de vrouw van Jan Vincke met Karei Klam- paert, de velleplotter.Vijf jaren daarna ontmoeteden die twee personen, als onbe kenden, op een logementkamer waar er twee bedden stonden, en door hel grollen, lawijtmaken, vechten en vriend worden, verleiden zij elkander hunne levensgeva ren. Hoe verwonderd was Vincke niet te vernemen dat zijn gezel de man was van zijn eigene vrouw!! Zij besloten te kaarten aan wie de vrouw toebehoorde, want beiden wilden van haar niet weten! Vincke bleef overwinnaar en de vrouw bleef aan hem! Eenige stonden daarna kwam een telegram van een notaris dat de vrouw van Klampaert overleden wasen een aanzienlijke fortuin achterlaat. Klampaert reklameerde alsdan dat het zijne vrouw was, omdat hij laatst met haar getrouwd was, en Vincke omdat hij eerst ermede getrouwd was. En uit zulke en andere redens komt het dat er sommige haans willen vechten voor ééne ben!!! Dat stuk was door twee oude tooneel- listen uitgevoerd en vanwien wij zoo dik wijls de lof gesproken hebben; nogmaals mogen wij ze vele eer aanbieden over liet welgelukken van bovengenaamd stuk. Het laatste groot blijspel met zang ia twee bedrijven: Tamboer Janssens, door DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1