De vertegenwoordigers Algemeene Vergadering De Grrrroooote Zaal! STADSNIEUWS. ftr 415. 32® Ja Zondag, lQn December 1893; Zondagsblad DER BOEREN. der Stad en het ÏPEREiV Liberale Associatie ZONDAG 24 DECEMBER 1893. Men schrijft in: le YperenDixmudestraat18,en op al de postbureelen. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeldin hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle heegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te weoden te Brussel bij VAgence Havas,52, Magdeleinestr., te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 2-50 fr. 's jaar» Toor de slad; 3 fr.voer Belgle. Buitenlandsche verzendingen, 't part daarboven. CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. Eenige boerkens van Hulshout redeneer den als'volgt: »We zijn, wij, allemaal brave katholieke menschkens; we vliegen op den wenk van menheer pastoor; we gaan alle vier jaar kie zen voor kandidaten, die we van haar noch pluim kennen, maar die ons door onze zie lenherders aangewezen worden; dank aan ons, kiest Turnhout nooit anders dan wel denkende vertegenwoordigers; de provincie raad is katholiek, de Kamers zijn katholiek eiï'f ministerie is katholiek; 't zijn dus alien onze vrienden, onze beschermers en onze ver dedigers. We hebben juist ietsnoodig te vra gen; en er maar dapper op los! ze zullen het ons absolut niet durven weigeren. We werken en we wroeten, wij, van den morgen tot den avondwe betalen hooge pachten en uiterst zware landhuren; maar, als onze veldgewassen beginnen op te schie ten, dan komen honderden konijnen alles kaalvreten, het laatste pijltje groen, het min ste bladje opknabbelen. »'t Zijn de vierpooters van baron, graaf of ridder X, welke ons die perten spelen, we mogen deze knagers zien doodschieten door de groote nobele heeren, maar we moeten die gulzige slokkers gerust onzen eigendom laten verslinden. Die comedie begint ons de keel uit te hangen; we gaan de koppen bij eensteken, eene petitie opmaken en ons aan lioogerhand adresseeren. We zullen eens zien of dat schandig misbruik langer zal blijven duren! En zoo gebeurde het, dat er verleden vrij dag in de Kamers eene petitie besproken werd, waarbij landbouwers van Hulshout, zich beklagen over de groote schade, door de konijnen van eenen naburigen en uitgestrek- ten eigendom aangericht. Die klacht zou ernstig ondersteund wor den; de vertegenwoordigers der'boeren gin gen op de bres springen om deze rechtmatige grieven te doen verdwijnen; de Representan ten van Turnhout, door de Hulshoutsche pachters op de kussens gebracht, zouden dapper en krachtig de zaak hunner kiezers bepleiten; het ministerie ging dadelijk de ge gronde klachten doen ophouden Turluturlututu Niets van dat alles! De kleppers van Turnhout deden hunnen bek niet open; ze vaagden hunne pollevieën aan hunne kiezers! 'twas een liberale Volks vertegenwoordiger van Hoei. die de petitie der pachters moest ondersteunen en kracht dadig verdedigen en 't waren clericale ministers, die de clericale boerkens van H ulshout wandelen zonden en de sukkelaars tenau wernood wat wijwater gunden Beernaertde groote Beernaert, durfde de petitie zelfs lijn in 't belachelijk trekken: «Men moet de schade door de konijnen aan gericht niet overdrijven, want het land is duurder in de nabijheid der pachten, tenge volge der schadevergoedingen, die aan de landbouwers uitbetaald worden!Zoo sprak de fameuze Beernaert We vragen het aan de boerkens van Huls hout: Kan er een enkel de hand opsteken dathij schadeloos wordt gesteld voor het ver lies, dat de konijnen hem doen ondergaan? Een enkele slechts, en we verklaren ons te vreden! Zoo drijven de clericale Kamerleden dus den spot met de arme boeren,zoo houden zij hunne trouwste kiezers voor den aap! Wat denken de buitenlieden in 't algemeen zooal over die brutale afschoping? (laan zij dat lekker affront zoo maar verduldig blij ven verdragen? Zullen zij Och kom, maar 't is waar ook; 't is de boeren hun' schuld,dat ze slecht, doorslecht vertegenwoordigd zijn. Dat ze pachters, mannen van hun vak naar de Kamers zenden, en hunne petities zullen met geene minachting meer in de scheurmand geworpen worden! BERICHT. Dc personen die een abonnement nemen aan de TOEKOMST voor 1894, zullen het blad \an heden af tot einde dit jaar koste loos ontvangen. Yperen, 9" December 1893. der stad en van het Arrondissement YPEREN. van ten 3 ure namiddag ?n het Lokaal DEN ZALM, De leden van het Comiteit verzoe ken vuriglijk hunne politieke vrien den in groot getal deze vergadering bij te wonen. De Liberale Associatie van Yperen, daarin het voorbeeld volgende der andere liberale Asso- ciatiën van 't land, moet zich op eene breede en democratische basis her vormen. Het is noedig dat al de schakeeringen der liberale partij zich bijeen scharen en zich verstaan. De Toekomst doet dus eenen war men oproep, aan al de liberalen voor de vergadering van 24 Decem ber. Wij lezen in het A leuwsblad van Zon dag laatst, het verslag over de inhuldiging der grrrroooote zaal aangeboden aan de grrrroooote katholijke fanfaren van Ype ren, en zal de naam dragen van Iweins- zaal (men zegde nochtans dat liet zou de naam dragen van str...zaal??ü omdat het dicht aan het Zwijnepleinje gelegen is!) Het verslag over deze feest is kurieus om lezen ieder vogel zong een liedje, ieder troetelkind moest spreken, ieder sleppedrager moeste wierooken; en dit al met de woorden erbij om te laten weten

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1