Algemeene Vergadering Het volk is met hen Nog altijd wraak. STADSNIEUWS. flr 416. 32e Jaar. Zondag, 17» December 1893. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREN. Liberale Associatie ZONDAG 24 DECEMBER 1893. Men sehrijft in: te \^m,Dixmudestrait, 18,en op al de pestbureelen. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt worden wwergeldin hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en ouderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten WestrVlaanderen zich te wonden te Brussel bij l'Agence Havas,32, Magdeleinestr., te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 5-50 fr. 'a jaar» voor de stad; 3 fr.voor Beigie. Buitenlandsehe verzendingen, 't port daarboven. Aankondigingen: 10 centiemen den regel, lteklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 4 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. Yperen, 16" December 1893. BERICHT. De personen die een abonnement nemen aan de TOEKOMST voor 1894, zullen het blad van heden af tot einde dit jaar koste loos ontvangen. der stad en van het Arrondissement YPEREN. van ten 3 ure namiddag in het Lokaal DEN ZALM, De leden van het Comiteit verzoe ken vuriglijk hunne politieke vrien den in groot getal deze vergadering bij te wonen. De Liberale Associatie van Yperen, daarin het voorbeeld volgende der andere liberale Asso- ciatiën van 't land, moet zichopeene breede en democratische basis her vormen. Het is noodig dat al de schakeeringen der liberale partij zich bijeen scharen en zich verstaan. De Toekomst doet dus eenen war men oproep, aan al de liberalen voor de vergadering van 24 Decem ber. De schaamtelooze schrijver van het Nieuwsblad in een artikel het volk is met hen tracht te doen gelooven dat dc nijverheidsbazen en werklieden met de klerikalen zijn en durft beweeren dat ze dit bewezen hebben door eene verplette rende meerderheid te geven aan de kalho- lijke kandidaten in de kïeziug voorden Werkrechtersraad. Wij moeten doen bemerken dat zulke kiezing in de omstandigheden in welke zij plaats gehad heeft, voor ons zonder be- leeker.is is en de echte uitspraak niet is van het volk. Het is vooreerst onmogelijk te berekenen hoeveel stemmen de bazen on werklieden van Yperen gegeven heb ben aan de kaloten, vermits in de buree- len onzer stad de kiezers vermengd waren met die van verscheide buitengemeenten. Ten andere, eene menigte onzer vrijzin nige mannen hebben zich onthouden deel te nemen aan de kieziiig ids protest tegen de onvolledige en gekonkclfonsle lijsten die met eene ongelooflijke partijtigheid zijn opgemaakt geweest. Dit feit heeft al wie eerlijk en rechtzinnig is verontweer- digd. Wij hebben deze lijsten overloopen en kunnen bestatigen hoe gegrond de klachten diesaangaande zijn. Van den eenen kant hebben de zeuraars bijna al de voornaamste liberale bazen en vrijzinnige arbeiders achtergelaten of uitgeschrabl en dat zonder er hun kennis van gegeven le hebben, zooals de wet het vereischt. YVij hebben er te vergeefs gezocht de namen van de voornaamste en welhebbendsle meester kleêrmakers onzer stad die een groot getal werklieden bezigen, brood bakkers die met twee en drie knechten werken, en eene menigte deftige en tref felijke werklieden. Van den anderen kant, integendeel, hebben de zeiyaars niet een van hunne aanhangers of omgekochte slaven verge ten: men vindt er, onder anderen, een vader en twee zonen die hetzelfde buis bewonen als nijverheidsbazen ingeschre ven, twee broeders in dezelfde bakkerij als meesiers, een portier als goudsmid en eene menigte werklieden die sedert jaren hun ambacht niet meer kunnen uitoefenen. En dit is met zulke middels dat de kle rikalen zegepralen. Is dit treffelijk, eer lijk en loijaal De kaloten blijven steeds in hunne rok liegen, bedriegen, vervalschen en hunne tegenstrevers lasteren om tot hun oogwet te komen en zich van alles meester te ma ken. Zij hebben het stadhuis veroverd door bedrog, omkooperij, en alle slach van oneerlijke middels. Zij beloofden als dan aan de onnoozele kiezers: gelijk heid voor allen, minder politiek en beier bestier Men ziet hoe zij hunne beloften houden. Dagelijks worden zij hunne trouweloosheid verweten door hunne uitgekochte mannen die zij niet kunnen bevredigen en voortdurend met beloften paaien. Nooit is er meer partijdigheid, meer vervolging en broodrooven gepleegd geweest dan op onze dagen onder het hate lijk juk van de zeuraars en volksbedrie gers, die den zedelijken en stoffelijken ondergang onzer stad bewerken. Zij zitten tot boven den kop in de schulden door hunne onbezonnene geldverkwistin- gen en weten niet meer van wat hout pij len maken. Het is meer dan tijd dat hier aan een einde gesteld worde. De kaloten werken maar altijd voort om hun wraaklust te voldoen tegen alwie verdacht is liberaal te zijn. Hoe eerlijk en treffelijk zij zijn mogen moeten den on dergang lijden. Menigmaal hebben wij zulke staaltjes medegedeeld. Niettegenstaande al de klachten en geween door noodlijdende vrouwen en hongerige kinderen, willen de kaloten, legen wil en dank. allen broodroven, omdat zij de vrijheid van ge weten niet willen onder de voet trappelen. Men moet jezuiet zijn, twee aangezich- 5 CENTIEMEN BET NUMMER. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1