Schrikkelijke Dynamiet- ontploffing Boozen. Zoo men zegt, hebt gij u-wen tweeën het hier al hij testament gehad. Scherpe, (kwaad gelijk eene kop.) Ja zeker, menheer, al wat roert en waagd. Boozen. Wanneer heeft dat testament gemaakt geweest Scherpe. Daags voor dat zij dood was, menheer. Boozen. Goed, voor dat zij ziek was, heeft zij daarvan nog gesproken, van het u al te geven bij testament Scherpe. Zeker, menheer, maar er nooit aan gerocht. Boozen. Hadde zij moeten van liet ge dacht zijn zulks te doen zij en ging zoo lang niet wachten, mijn kind, die meer is,Fie van de drie goeden heeft haar nog gezeid gij moet een testamentje geven aan uw meissen het is lang dat zij met u woont en zij kreeg voor antwoord mijn meissen wint lner geld en ik en ben haar niet verschuldigd en achter mijne dood moet het al naar mijne familie trekken. Als het testament gemaakt was waren er niet twee blinde getuigen Driebeen.Neen het, menheer, maar er was een in die doof was. Boozen. 't Is geheel wel mijn kind, hij slaat den boek toe en neemt de koolmaat (Jan springt afvan den stoelen looptden win kel in en verbergd hem onder den toog) O je is dat toch verschieten zegt den boozen en vertrekt al hem bedanken, grijpt J an den ezel bij den bril en zet hem met zijnen kop naar huiswaart en kruipt in het karrege en zegt k sa Jan wij gaan achter den haver. De scherpe zegt aan driebeen wij zouden nog kunnen in den zak gedraaid zijn van die vent. Op den hoogdag van Sinxen na den noen ging de weduwe X., hare oude nicht eenen hoogdag wenschen, wel zegt de nichte ik ben zoo blij dat wij een beetje alleen zijn ik geloof dat ik niet lang meer en gaan leven en vind mij gedwongen eenen pak van mijne maag te nemen, ik zoude kunnen zoowel seffens sterven als een ander, ik heb twee beurzen, een in dat huis en een in de spaardoos waar zeven duizend fr., in zitten zijt zoo goed als ik dood ben het te zeggen aan de weduwe Y., van Kappel, het is onder ons zulle. Het is geheel goed, zegt wa X., nichte waar voren ik u wel bedanken, houdt ukloek en ik wensch u den goeden avond. De weduwe X., was in de begraving natuurlijk als lid van familie, haddeal entwat hoor-enronken dat er een tes tament gemaakt was, de we Y., hadde het ook gehoord, en deze viel niet links achter de begraving ging zij bij Backus om zekerheid te weten en het was zoo zoo dat het ailichte overal geweten was. Eenigte dagen na dien stond de we X., op eenen nuchten vroeg op zij sloeg hare beste kleeren op en trok naar Yper zonder het aan iemand te vertellen, om de zake aan mijnheer kenbaar te maken en met denzelfden gang hem raad te vragen wat er daarmede te doen stond mijnheer gaf voor raad, als het al zoo is gaat rechte naar Poperinghe legt die beurzen goed vast, zij bedankte mijnheer en loopt in haaste naar de statie en vraagt aan de eerste garde den bes ten of er eenen trein gereed stond voor Pope ringhe, voor dit moment en is er geen, boe rin, antwoordde de garde. maar hij en zal niet lang meer weg zijn "'t is al verloren ik en heb den tijd niet om te wachten, zegt de boerin, ik ga met het zandkonvooi om geen tijd te verliezen, toen zij de statie te Poperin ghe voorbij trok schiet zij binnen bij Jan den boer om eenen dikken tribalketenen ten lukte daar niet, liep wat dieper in de stad en nam er twee mede van de herberg dat zij moeite had om te dragen tot aan de huizen waar de beurzen zaten ah, menheer, ik ben hier, ja, ik zie het, boerin, zeggen de lieeren, wat gaat gij uitmeten met die ketens, het is om die beurzen toe te binden menheer van dat dib- beke die dood is te Reninghelst, ja, zeggen zij,gij zijt misschieneen erfgenaam, jazeker, zegt de boerin, en draait de ketens rond met wel zeven of acht knoopen om nooit meer los te gaan en verzoekt de lieeren deze beurzen van niemand te laten halen en groet hen vriendelijk en vertrekt, (wordt voortgezet.) JAN STRAAL. bi de Iniasclie Kamer te Parijs. Eene schrikkelijke dynamietontploffing in de fransche kamer der afgevaardigden heeft Parijs Zaterdag in opschudding gebracht. De anarchisten komen eenen aanslag te wagen tegen deleden van het fransche par lement. Een weinig voor 4 ure werd de aan slag gepleegd. Eene dynamietbom werd langs den rechterkant der Kamer geworpen en ontplofte met hevige kracht. Onmiddelijk ging er gehuil en geschreeuw op. M. Dumas afgevaardigde van L'Arriége werd in de borst getroffen. Twee journalisten, MM. Burdel en Gre- ville werden door het moordend schroot ge troffen. Wanneer de eerste ontroering overging werden onmiddelijk bevelen gegeven. Een twintigtal afgevaardigden werden getroffen. De bom ontplofte met een verschrikkelijk geweld, de zaal met rook vervullende en iedereen op de vlucht drijvende. De afgevaar digden liepen half zinneloos in de wandel gangen en de dames der tribunen slaakten schrikkelijke kreten. o Men beweert dat er geene dpoden zijn, doch vele personen zijn erg verminkt. o Aanhouding van den dader. Een persoon.bewerendeMarchal te heeten en Choisy-le-Roy te bewonen, heeft erkend den ijselijken aanslag gepleegd te hebben. Hij had een valschen naam opgegeven en verklaarde nadien August vaialant te te heeten,geboren teMézières (Ardennen), in 18G1 en deze tweede getuigenis werd waar bevonden. o— Vaillant is een kerel van 32 jaar, hoog op- I geschoten, mager, houterig met bruin haar en zware knevels, kranige houding, oud on derofficier van 't leger, de militaire gang be houden hebbende. Altijd was hij een vurige socialist en col lectivist geweest, die welbaastnaar de anar chistische partij oversloeg. Hij werd reeds viermaal veroordeeld voor diefstal en aftiuggelarij. De kerel werkte niet veel en had nochtans altijd den geldbeugel goed voorzien. Zijne vrouw was ziek gevallen, doch Vaillant liet haar in het hospitaal achter en vertrok naar Noord-Amerika. Ziende dat in de Vereenigde staten de kwakkels'zoo min gebraden in den mond ko men gevlogen als in het oude Europa,keerde hij van lieverlede naar Parijs terug. Boe Vaillant in «5e (iaiisci* geraakte. Vaillant was in bezit geraakt van Viziet- kaarten op den naam van E. Dumontte Villeneuve St-Oeorges. Seine et Oise, een naam die goed gekend is van de députés uit die gouw. Ten einde in de Kamer te geraken schreef hij eenen brief aan den volksvertegenwoordi ger Argeliës die hem eene ingangskaart ter hand stelde. Op dit oogenblik droeg Vaillant de bom,in den vorm van een blikken keteltje onder zij nen overjas en scheen er zeer kalm uit. Hij boezemde aan den volksvertegenwoordiger vertrouwen in. IHeu i»t van den aanslag Men vraagt zich nog altijd, af hoe het komt dat de agenten der veiligheidspolitie Vaillant niet aangehouden hebben op het oogenblik dat hij den voet in het paleis-Bourbon zette. Sinds eenige dagen was de veiligheidspo litie verwittigd door de inspecteurs, dat de anarchisten eenen aanslag gingen plegen. Al de openbare gebouwen,'het gerechtshof, do Tuileriën, het Opera, de Louvre, het Senaat, de Kamer waren door dubbele politie-ensol- datenposten bewaakt. En nochtans was Au- guste Vaillant van de politie gekend, aange koekt en gesignaleerd als gevaarlijke anar chist. Hoe kon bij dan onopgemerkt in het paleis-Bourbon komen, met zijn keteltje on der den jas, eene ingangskaart bekomen en plaats nemeu in de zittingzaal? Het lot viel op VnUIont Hebt gij medep!ichtigen?vroeg de onder zoeksrechter aan den dader. Neen, van den aanslag niet. Doch wel van de voorbereiding. "Wij waren met de vrienden vergaderd en wij hebben lot ge trokken» wie van ons den aanslag zou ple gen. Het lot viel op mij. Ik was ongelukkig. Ik ben niet gelukt... De anderen zullen ge lukkiger zijn, hoop ik... want springen zul len ze... Leve de anarchie! Vaillant voor het Assisenhof Dank aan de bekentenissen die hij gedaan heeft, zal de dader niet veel voorloopige ge vangenis moeten doen. Het onderzoek zal haast afgeloopen zijn. Van nu reeds kan men vaststellen op welken datum Vaillant voor het assisenhof verschijneu zal. Denkelijk zal het zijn rond het midden der maand Januari. Vaillant heeft M. Albert Crémieux doen ontbieden en gevraagd zich met zijne verde diging te gelasten. M. Crémieux heeft voorwaardelijk aange- men. De straf van tien dader Men vraagt zich af welke straf de dader zal ondergaan. Het volk zag hem volgaarne het schavot beklimmen, alhoewel zijn aanslag geene menschenlevens kostte. De fransche Kamer heeft nog geene wetten ter beteugeling van dergelijke misdaad ge stemd. Men zal zich dan steunen moeten op het strafwetboek,doch daar ook zijn de misdaden door ontploffingstoestellen niet in voorzien. Men zal zich dus moeten bepalen met de wet van 1810 in te roepen. Art. 434 zegt dat de dader die het vuur aan openbare gebouwen... enz. lieert gesto ken met den dood zal gestraft worden. Daar nu eene bom werpen geene brand stichting is, zalmen zich moeten steunen op art. 487, dat de vernieling voorziet, door welke middels ook en slechts de doodstraf toepast als er menschenlevens of zwarewon- den te betreuren zijn. l>e anarchisten over «!c si-ciin Al de gekende, vreemde anarchisten die te Parijs verblijven worden opgelicht en over de grens gebracht. Velen gaan op de vlucht naar de groot e steden van 't binnenland: Rijsel, Lyon, Mar seille enz. De Hollandsche anarchist Cohen is over de belgische grens gezet. lu «Ie Fraiischc Knmci' is maandag, een wetsvoorstel neergelegd ge worden ter beteugeling der misdadeiUegen de massa, het maken, verhelen of vervoeren van ontplofbare stoffen, het bewaken der anarchisten en de ophitsing door de druk pers,

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 3