Liberale Associatie De toekomstige kiezingen Het beschermingstelsel 33^ Jaar. Zondag, 19n Oogst 1894. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREN. ogst 1894, Algemeene Bijeenkomst Wat wij moeten doen is eene macht vormen, hoe grooter ons aantal, hoe aanhoudender, hoe heviger onze werkzaam heid, hoe nader de verlos sing uit de armoede en slavernij. Wü -hrijft in.- °P 3' de P^ureelen. LS'P'aaUt lot denf ®edru'lk worden Jrachlvrij a u,a '0e 10 zendon- Zich g(Je,eiTiestr-' ABONNEMENTSPRUS VOOROP BETAALBAAR: *-50 fr. «jmir» voor de stad; 3 fr.Totr Belgle. Eniteolandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 centiemen het nijmner. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id» Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. van Yperen en het arrondissement. iOIluTT om 3 ure 's namiddags, der leden van de Liberale Associatie van Yperen en het arrondissement, in't lokaal, Huis der Oud-Pompiers, Seminariestraat. Dagorde Kiezingen voor de wetgevende Kamers. Eindelijk is de tijd nabij dat het volk deel mag nemen aan de kiezing. Binnen weinige weken zullen de werklieden, op geroepen worden om, wel is waar onder zeer onrechtvaardige voorwaarden, hun nen wil bij middel Yan een kiesbriefke te kennen te geven. Zouden wij niet mogen zeggen dat wij een nieuw tijdperk ingetreden zijn Welk leven, welke beweging zal deze kiesdag niet geven. Honderd duizende menschen, waaronder er zoovelen zijn die altijd maar gekend werden om te zwoegen, om uitge buit te worden, menschen die men maar aanzag als lastdieren, geschapen om ande ren in luiheid te laten leven en hen te on derhoudingen weelde, overvloed en een genoeglijk bestaan. Nu zullen zij worden opgeroepen om te kiezen of zij nog als slaven willen afge beuld worden in fabriekholen of aDdere werkgaleien, om te tsonen of zij nog wil len mishandeld worden doorslechte werk- besturen en vereenigingswetten, of zij in ruiling van hunnen nsttigen arbeid nog langer in krotten, in armoede en ellemJe, verstoken yan alle genot, van al de mensch veredelt en verbetert willen blij ven leven. O neen, wij verwachten geene bergen goud van de kiezing, wij gelooven zelfs niet dal als er enkele werklieden in de Kamers geraken, wij danonmiddelijk meer brood en beter leven zullen hebben. O neen. De meerderheid van ons parlement zal bestaan even als nu, uil burgers, rij ken, uit mannen die leven zonder werken, en die bijgevolg er belang bij hebben dat \tij voorts voor hen blijven zwoegen en langzaam door armoede omkomen. Wat ons verblijd iu die kiezingen, dat is dat de onverschilligheid uitgeroeid, vernietigd wordt. Dc onverschilligheid is de grootste re den van de ellende en de verstokenheid der arbeiders. Nu zal men verplicht zijn partij te kie zen voor of tegen de rechtvaardigheid. Door te stemmen zegt men of men voor hervormingen is ja of neen, of men de maatschappelijke inrichting goed- of af keurt. Ziedaar, eene groote hervorming, zie daar een uitgebreid veld om te bewerken Voorzeker zullen de kaloten, onze vijan den, ook trachten zooveel mogelijk vruch ten van dit veld te halen. Zij zullen hun streven verloochenen, zelfs onmogelijke beloften dotn, en hunne tegenstaanders onder verdachtmaking, scheldwoorden en leugens trachten te bedelven. Geene kalotengazet zal luidop durven verkondigen dat zij de partij der rijken is die enkel het belang van het kapitaal voorstaal, dat eerst de geldzak moet ver zekerd zijn, voor men wat over de wer kerszaak zal praten. Zij zullen aan de nieuwe kiezers, meest werklieden, beloven, als hunne echte vrienden, dat zij de inrichtingen der fa brieken en werkhuizen zullen verbeteren, de loonen zullen doen stijgen, de schan- dige, verdrukkende reglementen op het werk zullen vernietigen. Waarom deden zij al die dingen niet tijdens de jaren dat zij aan het bewind waren Ai dieschijnheilige-beloften zullen niets baten, dat alles zal voor de klerikalen geene winst opleveren, als al onze partij- genooten, zich in den strijd mengen, en elkander willen verstaan. Wat wij willen is niets dan rechtvaar dig en begrijpelijk voor allen. Laat bet aan ieder verkondigd woerden dat de Staat behoeft te zorgen dal er voor allen arbeid, brood, beschaving, weten schap, genot, enz., verzekerd zij. Dat de uilbuiling moet tegengegaan, onmogelijk gemaakt worden. Daarom, gij werklieden van den vrij zinnigen volksbond, allen in rang en vooruit. Elk trachte in de wijkklubs pro- pagande te maken, elk trachte nieuwe le den aan te werven en de propagande door honderden gedaan zal ons reeds ver bren gen op den weg die moet leiden tot het bekomen uwer volledige rechten. Dobbelen Rosten Reeds verscheidene malen hebben.wij; met préeven op de som bewezgn, dat bet protectionism,, welk eenige clericalen ons P.y 1

De Toekomst (1862-1894) | 1894 | | pagina 1