hierover verder meerderheid 120 119 136 131 133 150 171 171 Katholieken Boude Keyoaeit 300 280 Verbrugghe 295 Wicke 290 •89 270 293 275 304 301 291 264 414 433 375 401 372 Katholieken Cool Huygebaert Keuipynck Katholieken lijst beheerst Declerck Piele:b Pylyser IKeclitcrlljt» e krouijk. Zijn door de korreklionnele Rechtbank van Veurne veroordeeld Zitting van 12 October. Blsncke Emiel, dienstknecht te Sluyvrkenskmke. voorw. 100 frank voor j»cht niet stroppen. Broucke Victor, daglooner te iliudel- k'irke, 2 maal 100 frank, voor jacht. B’Ooghe Hendrik, werkman te Loo, 200 fr. en 100 frank, voor jacht. Gheldof Engel, vzerkman te Pollinchove, voorw. 2 maal 100 frank, voor jacht. Zitting van 13 Oct. Terwe Ivo. koop man te Slype, voorw. 1 maand en 26 frank voor bednegelijke ontvreemding S*ys Hendrik, schrijnwerker leBessen, 4 maanden, voor bedriegt lijkbankroel en 1 maand voor enkel bankroet. Broucke Kan), daglooner ic Middel- kerke, voorw. 2G frank, voor slagen. beprex Hendrik, landbouwer te Zarrcn, 7 maanden en 60 frank, voor slagen. Vanpirys Elisa, landbouwster te Vlads- loo, voorw. 8 dagen en 26 frank, voor eer roof. Vandenbroelo Andreas, daglooncr te Middelkerke, 16 dageo, voor slagen; Bioticko Victor, daglooner le Middelkerke, Vandaele Leo, werkman te Snefleghcm, Collier Hendrik, werkman te Jabbeke, elk 8 dagen, voor slagen, en 16 fr. voor dron kensebap; Tack Achiel, diglooner te Mid delkerke, 10 fr. voor lich e gewelddaden, en 15 fr. voor dronkenschap, en lEye Karei, herbergier te Westende, 26 frank, voor drank gegeven le hebben aan tedron- Irene persoenen. Voorw. voor da 3", 4" I en tf'. Katbolielen. P.oedls 557 Verscbave 573 Uitslag der Gemeentekiezingen. Over het algemeen zijn de uitslagen der kiezingen bevredigend voor de katholieken. Ineen algemeen overzicht brengt do Journal de Hruxelles hulde aan de katholieken van Oost- en Wesl-Vlaan- deren. In Oost-Vlaanderen hebben wij enkel ka'hoiteka zegepralen aan le stippen. Te Gent behoudt de katholieke partij haie pushten, evenals de liberalen en socialisten; de uiitredende leden ol de kandidaten door welke sommigen van wachten staat, indien ooit eone liberale meerderheid op het stadhuis komt zete 4cn. Te midden den nacht na de kiezing. hebben cenige liberalen wtsjo-wasjes ■aan versciieideue buizen onzer stad god- delooze streken ongemeten waarover ieder deftig man schande spreekt. Zij trokken door de stralen onder het zingen van iitanien, en het lezen van ■den paternoster; en voor «enige huizen ging het zoo verre dat zij nederknie- lende, het sacrificie der Mis verbeelden, en zang en gebaien des prieslors na bootsen. Niet te verwonderen is het dat in onze stad met de meeste verontweeidi- ging over die geusche handelwijze wordt gesproken. Maar, is er dan geen recht meer in Veurne, en zal het van nu voort toege- laten zijn aan jonge liberale snotneuzen, onzen neiligen godsdienst in zijne plechtigheden ongestraft te begekken <’B te bespotten? V/tj verwachten nieuws. Voor de geabonneerden worden de herbergvermaken gratis geplaatst. Voor de niet geabonneerden moeten ze vooraf betaald worden, anders wor den ze niet gedrukt. Comhaischuiving Au Petit Pa*is. bij Benjamin Maton. op Zondag 29 October. Combnischuiving. in de Gouden Klok, bij Benoit llendeiyck, op Zondag 5 No vember aanstaande. Combatscbuiving in bet Gouden Man deken, bij Karei Dawyud', op Zondag 5 November. Dibben en Dibbaards. 'Sprekende over de katholieke betoo- ging win 17 October, vindt het Adverten- iie-blad dat deze geestdriftige menigte van verontweeidigde katholieke Veur- naars eene soort van samenraapsel was van congreganisten.dibbaardsen dibben. Wij zullen voor het oogenblik dit mis prijzend oordeel van ons liberaal orgaan niet besprekep iedereen die de twee be- loogingen, diG van maandag en die van dinsdag, gezien hebben, zullen geniak- kelijk over de twee kunnen uitspraak doen. .Maar nu, nemen wij enkel deze gele genheid te baat ora, cons voor goed, uit een te doen wat wij verstaan uit de woor den dibben en dibbaards, die onze tegen strevers zoo dikwijls en zoo geernc ons naar hel hoofd werpen. Wanneer wij mannen zien die, echte pilaarbijters, met hunne armen open zit ten tc bidden, in ’t zicht van iedereen, en die, zoohaast de kerk uit. met God en zijne dienaars den spot drijven, met de vijanden van Kerk en Godsdienst, opent lijk of in 't geheim, samenspannen, dat zijn ellendige huichelaars, dal zijn dib baards. Wanneer, in lijd van kiezing, zulke schijnheiligaards bij brave oneenvoudige menschen rondloopen en zich op hunne uiterlijke godvruchtigheid beroepen, pa ternosters en scapurers tc voorschijn halen dat is gezien geweest om kiezers te misleidennog cens, zulke laffe zeemers, dal zijn, volgens ons, dib baards. Wanneer wij sommige damen en juffers zien die jaar uit, jaar in, schijnbaar aan alle godvruchtige instellingen genegen, voor groote vaten van devotie willen doorgaan, en die, als het er op aankomt, de aartsvijanden raeêhelpen van dien zelfden Godsdienst waaraan zij zoo ge hecht schijnen, die zelve kiezers zouden uitkoopen om het genoegen te hebben, bij voorbeeld, van nog eens wat klooster nonnen te zien buitenjagen; die onwijs- bertuler vrouwen, eene ware specialiteit van Veurne, zijn het die het volk hier met zijne vrijpostige logick betiteld heeft met den niet onverdienden naain van liberale dibben. Hewel, wij durven het Advertemic-blad verzekeren dal er dinsdag, in onze ran gen, geen zulk slach van volk te vinden was. Wij laten ze u over; want zij hooren u toe! hen werden vervangen zijn allen herkozen; zoo dat aldaar, zooals hit spreekwoord zegt, bet bekken aan den ouden stijl blijft bangen. Te Aalst bestond een verbond van liberalen, socialisten en demokralon te gen de katuolieko partij. Daar hebben de katholieken gezege praald, wellicht dank aan den waig, verwekt door dal monsterverbond, waai- in meu hel priesterkleed (belaas!) in een troféo vereenigd zag met den vrijmetse laars voorschoot en met den rooden lap der communards. Te Niuove verwijdert de katholieke par.ij de bondgenooten uit den raad. Ta Geerardsbergen v/erpt zij do libe rale-.socialistectio meerderheid omver. Overal elders overwint zij hare legen- s revers. Is West-Vlaandercn is de toestand ook goed, ondanks de tegenslagen van Brugge, Veurne en D.xaiude. Da tegenslag vau Brugge, waai onze vrienden eene kleine bres hebben zien schieten in hunnen eem<gezinden ge meenteraad, waarin thans oen vijl a' liberalen zullen plaats nemen, moet toe- gesebreven worden aan bol optreden den ebristene demokraten, waardoor de katholieke lijst de meerderheid niet beek bereikt. Daaruit blijkt duidelijk dal de partij der demokratiscbe scheut makers geene andere macht heelt dan deze om de katholieke partij le verzwakken, niet in baar eigen voordeel, maar in dat der antikatholieke partijen. En dat zijn mannen die het toupet hebben zich zelven voorbeeldige katho lieken te noemen, en gedurig spreken uit naam van geheel de bevolking, en in de meeste plaatsen waar zij optraden, slechts een klein getal stemmen hebben bekomen. Indien het getal stemmen door de demokraten aan de katholieken van Brugge onttrokken, voldoende was om aan die partij de volstrekte nieordei- heid te doen verliezen, te Anlweipen, daarentegen, heeft het verbond der li- beialen met de socialisten voor uits ag gehad dat de katholieke lijst ganseb verslagen is. in die stad, waar vier jaar geleden, noch de liberalen, noch do katholiéKeu do meerderheid hadden, eu de zetels moesten verdeeld worden volgens de evenredige vertegenwoordiging, was de raad samengesteld uil 20 liberalen co 19 katholieken. Eene prachtige zegepraal werd be baald te Mechelen, alwaar de liberalen, die zich gedurende vier jaar hebben on derscheiden door eene echte dwmge lands- vervolging- en verdrukkiugs- politiek, verpletterd werden door eene kolossale meerderheid van duizend stemmen. In de Waalschc provinciën bestaligt men oenen gevoeligen achteruitgang van de socialisten; in Henegouw vooral is do dag van 15 October zeer slecht geweest voor de rooden. in Limburg bekomen de liberalen de meerderheid te Tongeren; voor het overige blijft gansch de provincie katho liek. Kortom, de uitslag is goad geweest voor de katholieke pan ij de liberalen hebben eemge overwinningen behaald, maar nog veel grootcr nederlagen gele den, terwijl de socialisten, in do stre ken waar zij meenden oppermachtig te zijn, deerlijk gehavend uit den strijd zijn gekomen. Libeia'au Ei anchors J. Vancoilim 336 heuberyhe. De katholieken zege pralen met 59 stemmen nice; der beid. Lit-eralen Brunet Feys Moeneclaey 1I3 Dus een verschil tusschen de meest btwboideeligdcn d*r twee lijsten. Oostduinkei ke. kozen. Polderlijst Fiers Geiyl Legein Mus Katholieken Baes Mazereel Rooiyck 179 Dezo gemeente, liberale genoemd, herkiest dn katholieken. Leysele. Volstrekte meerderheid 302. Hebben bekomen Liberalen L. Descbodt Ganlois Piilaert Sa m pers M. Deschodt is gekozen met de vol strekte meerderheid, on MM. Gantois, BorrZe en Verbmgghe de met evenredige vertegenwoordiging. M. Sampers weid den 7 October dood gevonden op zijn beu. Steen kerke. Zijn gekozen B Ver- faillie, burgemeester 154 stemmen P. Descboolmeestor. «ittr. lid, 138, K. Demolder, nieuwe kandidaat, 137. Niet gekozen L. Moenaert, uittr. lid, 130 stemmer. Loo.Zijn gekozen voor de reeks van 1908 MM. Aug Dugardein 476, H. Ilcindiycx 443 Edw. Bu aye 437, Hip. Vandeifaillie 435. Niet gekozen M. Armand Vamiergucht, 185. Gekozen voor de 2* reeks M. Engel Portier 351 stem. Niet gekozen M. Aug. Blancke 268 slem. Pollinchove De 4 katholieken zijn gekozen met boven do 100 stemmen meerderheid. Westvleieren Katholieken gekozen: MM, Demuys 40i at Vanbeveren 404, Debuysere 397, Demolder 393, Tegenstrevers MM. Parel 165, Van dewalie 59. Nieupoort. Katholieken gekozen Getal geld'ge stemmen, 935; vo'sirckte meerderheid 468. Libei alen Dejaegher L Maertens Vandesompel 404 Bij de herstemming van zondag voor een lid van den gemeenteraad van Adin- keake, de Panne vertegenwoordigende, is M. Huysseunn herkozen met 341 stemmen tegen 213 aan M Ryckehoer. Alveringhem. Serie uitgaande in 1908 Geldige brieven 955; volstrekte meer derheid 478. Liberalen Cousin Dezutlere Godderis Verhaeghe 409 erie uimaan Ie in |901. Geldige brieven 914; volstrekte 458. 503 530 503 Vandeuabeele 513 Vanboucko 513 van 107 stemmen Katholieken g»- VerMChilIljfe lijdLnjxc-n. Hel collegie van Burgemeester en Schepenen verwittigt de inwoners dal de heer di.Ui iktbeveihebber dag bepaald heelt op 10 November, ten 8 ui o ’s moi- gens, in de kazern der gendarmerie, ten einde in oogensebouw te nemen dti in onbepaald verlof zijnde militianen, dewe ke zich zullen moeien aanbieden in hunne krijgseffekten en voorzien zijn van bun livrei, du in uitvoering van bel koninklijk besluit van 7 August 1877. Maandag, in den vroegen morgen, vond men, langs den steenweg naar Yper, op bet grondgebied Vinchem, hel lijk van den genaamden Anseel, kleine landgebruiker te Vinchem, die binst den nacht door vier kerels aangerand en doodgeslagen en gestampt weid. Do justitie is ter plaats geweest en heelt de daders aangehouden en naar Vcurne in T gevaug gebiacht. Een koninklijk besluit van 20 dezer aanvceidt hel ontslag van M. De- haese, als notaris te Rumbeke. De maatschappij van ouderlingen bijstand Help u zelven, gevestigd te te Werckan, wordt wetteiijk erkend. Een koinklijk besluit van 16 Sep tember verleent een pensioen van 275 frank aan vrouw E. S Cottiy, weduwe van M. Milo Ralhé, post-ooderontvaoger te Adtnkerke. Bij koninklijk besluit vnn 19 Octo ber werd de medalio van 1* klas ver leend aan M. P. Kornelis, bügadier- veldwacbter te Coxyde, voor diensten door bem bewezen gedurende meer dau vijf en dertig jaar. De loting voor het jaar 1900 zal plaatshebben in denageuaamde plaatsen op de volgende dagen Te Veurne den 24 Janua.i; te N>eu- poort den 26, cn te Alveringhem den 30. Te llandzaeme der. 23 Januari; te Loo den 25; te Woumen den 27. en te D^x- mude den 29. De burgermedalie van 1° klas is verleend aan M. C. Vermearscu, buige* meester la Mannekensvere, en de meda- I lie van 2* klas aan M L. Srrubbe, b<i- gadicr veldwachter te Leffinghe. He*, kruis vau 1* klas aan dames E. Vsn Lucbene, E. Lelevere, A. Delvoye eu A.-S. Ampoorter, zusters vcrpleeg- steis in het godshuis voor oude lieden le Zevecoto. Bij de kindera Caesteker te Watou, is verledcne week de schuur met ganseb I de inboedel afgebrand. Eenigo dagen vroeger werden ter zelfde gemeente twee I strooscbelven door brand vernield. De eerste les var. buitboomteolt I za' gegeven worden te Alveringhem, in de gemecnle-kner.btjesschool. op Zon I dag 5 November, ten 3 1/2 u^e rimnid- I deg, door M K. Demuyr.ck, van Eeroa- ghem. Onderwerp Over den keu» I der boomgaarden en verdere zorgen. I Huisvrouwen, kent gij een mid del om u veel tijd, moeite en geld te be- I «paren? Gebruikt echt Liebig’s Vleesch- I Extrakt. Verbod van invoer van houtwerk. I Te rekenen van 15 November, is ver- I boden de invoer, in Belgie, zoo langs I de zee als langs do landgrenzen, van I houtwerk voortkomende van de afbraak vaa stallen, boxen of welkdanigc bo- schutsels ook, gediend hebbende aan I boord van schepen voor den invoer van I paarden en beestialen. Da Beuckelaer’s Jubilée-Wafels. Da Beuckelaer’s Cacao is de fijnste. De Beuckelaer’s Chocolade is de lekkerste. Katholieken Btuyiiogbe 560 Devloo 535 Tanghe 535 Vandeuabeele 554 X JU 9 J o- «u

De Veurnaar (1838-1937) | 1899 | | pagina 2