DE NIEUW TE LEGGEN KALCHIEDE VAN STAVELE. XXV.o VERJAERDAG VAN 'S KONINGS IN HULDIGING. geene persoonelyke kritieken behelzen en ons belioorlyk bet adres van den schryver laten kennen. Voor hel leggen van alle wegen is er alfyd eene onder- liooring enquêtegedaen, totondërzoek welkdanige schade het aen het een of het ander zoude kupnen toebrengen. ponder dat men er het minste op dacht, ep niet tegen- •staende dat den heer Gouverneur in zyn jaerlyks verslag, in date 19.cn juny Iaetstleden, zegt dat jde kalschiede van Stavele by gebrek aen specien nog niqjt kan geleiql wor den, is de onderhooring tot dies geboden!!! Waèrom zoo liaestig Veest men dat zoodra het Gouvernement onderzoek zal doen op de gesteltenis van den Yzer, het zal overtuigd zyn dat den gevraegden weg een nieuw be letsel tot het lossen der waters zal zyn en dat hy door partydigheid bevoordeeligd is geweest Ja, deze weg zal de lossing der wateren tegenhouden en ik voel my ver plicht te zeggen dat het daerstellen van denzelven met partydigheid is beslist geweest; van het begin tot het ein de zyn het de intresten van Stavele, Crombeke, Westvle- teren en Poperinghe, die men in het oog gehad heeft: de rapporten der vierde kommissie gedaen in zitting van den Provincialen Raed van 14 July 1852, bewyzen het, mits zy zeggen Stavele en Crombeke konden niet beginnen voor aleer de kalchiede van Poperinge naer Oostvleteren lag.En Stavele heeft het grootste belang van met Veurne in verband te zyn. In dezelve rapporten heeft men zorg van in de aenwy- zing der kalchisde te zeggen van Stavele op Hoogstade naer Rousbrugge;aenduidingdie doetgelooven,aendeper- soonen die de streek niet kennen, dat Rousbrugge, door het leggen van den wegbevoordeeligd is Ilelaes Rousbrugge, Haringhe, zoo als Reveren, Proven en Watou, zouden de slagtoiïers van deszelfs daerstelling zyn. Het is nogtans daer dat de vierde kommissie wilt zyn,wanneer zyby misslag, zegt, dat door de bewuste kalchiede de om liggende gemeenten van Stavele, die wel Beveren, Rous brugge, Haringhe, Proven en Watou zyn, incommunicatie zullen gesteld worden Het zy gekent en wy weten het allen, dat dit maer woorden zyn om tot het begeerde oogwit te geraken en wy durven zeggen dat, zoo de kal chiede gelegd word voor aleer de groote werken aen de rivier den Yzer verrigt zullen zynde overstroomingen meer dan voorgaendelyk zullen plaets hebben, en het is dan eene zaek van algemeen belang hier.grondig op na te denken. Rousbrugge en veele andere gemeenten langst een andere kant, zullen hunne g?,nsche onderhandeling met Stavele, Crombeke ep Westvleterea zien staken, daer Westvleteren in verband met Veurne en Poperinghe staet. Poperinghe zou dan alle korrespoader»Uan naer zich trek ken die thans door Rousbrugge passer,ren oidehoofdplaets van het kanton Haringhe zcu ris afgescheiden ja zelfs ■verlaten zyn van hare eigen e: derhoorige gemeenten Dat waer niet billyk, niet regtveerdig. Het is nogtans in dezen staet van zaken dat den Pro vincialen Raed besloten heelt in voorbeduide zitting van 14 july 1852 en in degene vaa 15 july 1853, in het derde der onkosten te komen. De heeren Leden der provinciale staten hebben dit zonder tw yfel toegestaen in de mening dat alle de belan gen van het kanton bevoordeeligd waren, en het is dus aen ons, hun het tegenstrydige te bewyzen en zullen niet aerzelen ons regt te doen wedervaren. Het middel tot dies is de bevolen onderhooring vry- moedig na te zien, en onze reclamen op te maken elk in zyne gemeente. Volgens besluit der permanente deputatie in date 13" november laetst, moet de onderhooring geopend zyn in de gemeenten Stavelp, Beveren, Hajringhe, Proygp en Oostvleteren, zy deuyt in elke gemeente 20 dagen te re kenen van de behoorjyke bekendmaking. Te Oostvleteren is zy reeds geopend yan den 14 dezer maend om gesloten te worden in het eerète van january naerst. De gemeente Watou heeft reeds behöörlyk tegenspraek gedaen, laet ons nu zien w anpeer de onderhooring geopend is te Pro ven, Haringhe, Beveren en Stavele. Niemand zal ons Weerhouden onze pp de w aerheid ge- staefde reklamen op Je brengen en het gouvernement, voor aleer denzelven steenweg vast te'stéllen, zyt er ver zekerd van, zal een nieuw onderzoek beveelen en allen onpartydigen zal erkennen dat de daerstelling der kal chiede van Stavele, voor als nu, onmogelyk is. Eendragt geeft magt, te meer daar wy twee provinciale Raedsieden hebben die niet, ofschoon men zegt, verslaefd zyn aen de oostkant van het kanton. Roüsbrugge, 16 Dec1856. Een vriend van regt en rede. Het Wetsontwerp by welk, met 1 january aenstaende, onze granen vry uit het land zouden mogen trekken ,en de invoerder beestenen van het hetvleeschonderworpen zyn aen zekere regtenheeft het alarm geworpen onder de burgery en in de werkende klassen. De aenveerding van eene diergelyke wetware de doodsteek voorvele men- fechen; alreeds en op het eerste gerucht van dit ramspoedig ontwerpzyn de granen op al de merkten van ons land gerezen. Derhalve, is een algemeen petitionnementalleen bekwaem om de volksvertegenwoordigers te dwingen een diergelyk voorstel te verwerpen. In vele steden petition- neerd men alreedsen wy twyfelen niet of het voorbeeld door de groote steden gegeven, zal door de kleine nage volgd worden. Wy zullen ter dezer gelegenheid doen bemerken, dat de petitien, die men naer de kamer zendt, niet getimberd noch gefrankeerd moeten worden. De middensektiebelast met het onderzoek van het wetsontwerp op de levensmiddelen, heeft den vryen uit voer der granen goedgekeurd en beslist,met 4 stemmen tegen 2, dat de wet zal bestendig zyn. Gelukkiglyk dat de kamers nog er overinoetenuitspraek doen; maer het is hoog lyd dat er overal gepetitionneerd worde. Wiezynzy,dieden vryen uitvoer onzer granen vragen? Zyn het de burgers en de werklieden? Neen, het zyn de maetschappyen vanlandbouwendekoophandelkamers, in naem der grondeigenaren en van den koophandel. Maer wat is de koophandel? De koophandel? dat zyn 10,100,1000, of zelfs 10,0000 persoonen, Maer overdenkt eens dat de verbruikers, 't is te zeggen degeene die hun brood moeten koopen en betalen, geen 10 duizend noch 100 duizend zyn, maer wel VIER MILLIOEN! Landbovwer v. Roesselaere. Manifest door den koning aen al de gemeenten van het ryk toegestuerd. Brussel 15 september 18556. By de nationale feesten in de hoofdstad van het ryk ge vierd, evenals by de feesten in de hoofdplaetsen der pro- vencien gegeven, alom heb ik met ontroering de onge-

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1856 | | pagina 2