VAN ROUSBRUGGE. ROUSBRUGGE. 3BAERTE 1857. i.° 12. l.s,c JAER. HET RONDLEUREN. Men belaeld voor DEN DORPSBODE die eiken dinsdag verschyntte Rousbrugge en alien die het blad by den drukker afhalen, perjaer. fr. 4-00,- zes maendenfr. 2-25; met de post fr. 4-75, of fr.'2-50 per zes maendenvoor Frankryk 7 fr. 'sjaers. Berigten en Aenkondiaingen 12 centimen den drukregel. Affichen en Bekendmakingen by den uitgever gedrukt worden Ghatis tn dit blad gepïaetst. Alle opzendingen moeten vhacütvby voor den maendag morgend by DESIRE ALLAERT, drukker-uitgever te Rousbrugge-Haringhetoekomen. Eene vliegende kraei vangt alljd *a|. De slajHMiile vos valt nivli in den muil. SMEEK*-ooroë.V. Deze spreekwoorden doen ons kennen dat de werk- zaemheid alléén in alles zegenpaeld, het zy dan werkzaeiu- heid dat wy aen eiken onzer inedeinwooners wenseheu; niet dat wy hen van vadziglieid durven beschuldigen, in tegendeel de nyverheid is als het ware hun ingeboren en hunne handelsonlwikkeling zien wy nog van dag tot dag het toppunt naderen. Hel is op deze aengroeijing, op deze massa van neringdoenden dat wy het oog slacn en onze taek indachtig zyn werkzaem voor hen allen te blyven. Welhaest zal het schoone jaergetyde ons nog eens be groeten, onzetalryke winkels zullen zich opstapelen niet allerhande zoiuergoed en eene menigte nieuwigheden zul len zy ten toon spreiden, alzoo zal den nyverigen burger eenige winst trachten te maken, daerop zal zyne hoop steunen, God gave dat hy niet tcleurgesleld ware! want, ook met de aenkomsl van het schoone jaergetyde zullen onze straten op nieuAv bezaeid zyn met leurders van alle soort, wederom zullen wy zien dat dagelyks een aental vreemdelingen metonmenschelyke vreebten goed op den rugge, mctgeheele karren achter zich van duer tot duer zullen te koop reilen, ja daer zullen er noguiacls zyn die ons in de eerste acht of tien dagen niet verlaten, zooals het geleden een jaer gebeurde; menig burger zal voor eenigte centimen min (inogelyks meer) zich laten gezeg gen, daer hv hetzelve by zyne dorpgenoten, met wien hy dagelyks onigaet, te trouwe koopen kanby zyne dorp genoten, zeggen wy, niet wien de wet der natuer gebied als broeder te handelen, 't is te zeggen al wat ik tot uw behulp doen kan, zal ik doen, ik wensch dat gy het ook aen my doet. Dit is ook het ware spoor om eendragt en vrede onder elkander te bew aren. Watwy dus begeeren te zien daerstellen dat is een re glement van politie ten einde het rondleuren, het zy met welk slach van goederen, in onze gemeente te ver bieden. Zullen wy hieromtrent niet aenslonds met allen in- wooner eens zyn, den weidenkenden zal niet ons beken nen dat het rondleuren eene onzeggelyke schade aen onze neringdoenden toebrengt, het zal algemeen aenge- nornen zyn wanneer ieder burger zelfs zal overwegen de zw are lasten welke hy ten voordeele der gemeente moet opbrengen,, alsdan zal hy gevoelen dat het eene aller grootste onreglveerdigheid is dat een vreemdeling de vruchten van zynen arbeid tot op den dorpel van zyne duer komt plukken. Wy roepen op voorhand de aendacht van het genicente- bcsluer op dit gedeelde der GllOOTE BELANGEN van zyne «nderhoorigen in, wy twyfelen niet of het behertigd hun welvaren. Men leest in de Indépendancezegt de gazette van Gent Wy vernemen dat Mad. Louisa Strens, sedert jaren gunstig gekend als leeraerster in de italiaensche talen te Brussel, de eer zal hebben lessen ia 't itaiiaensch te geven aen II. K. II. de prinses Charlotte. Deze tyding moet aen de Vlamingen stof tot nadenken geven. De aenstaende geniael onzer prinses heeft begrepen dat, wil zyne eclitgenoole zich door de Ilaliaenen doen beminnen, de eerste noodzakelykheid daerloe bestaet in het kennen der tael van het !and,waer zy gaet verblyven. Aen alle hoven schynt men echter van dit gevoelen niet te zyn: Wy kennen zoo prinsen die, indien een man van het volk hun aenspreken moest, zich in de grootste nioeijelykheid, misschien in de onmogelykheid zouden bevinden om hein te verstaen en nog meer oin hem te antwoorden. Zeker zyn die voorbeelden schaerschmaor toch zy be- staen, en wy nemen de nieuwe rigting die men aen de opvoeding der prinses Charlotte geeft, te haet, om al hel onpolitieke te doen uitschynen dat er zou liggen in de handelwyze van een hof, waervan de leden de tael niet van het volk dat zy geroepen zyn te behceren, en w elks behoeften en neigingen, tael, zeden en gebruiken zy der halve de eerste van alle burgers zelfs, zouden moeten kennen. Ware zulke handelwyze wel van aert om een vorst ooit populair te maken? De vastenavond dagen zyn alhier zoo eenvouwdig als aengenaem gevierd geweest, gedurende den dag bleef eenieder aen den arbeid, des avonds zag men een aental kluchtig verkleede, doch ongeinarscberde burgers de ge-

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 1