ROUSBRÜGGE. T IS ER MEE GEDAEN. Raedsel. 0 -4. BURGERSTAND. V. Waerom heeft de tael der Vlamingen zoo vele tegen- kanters A. Om dat de wael vreest vlaemsch te moeten loeren of wel het egoismus verzaken. Y. Is iederen vlaniing van deze denkwys? A. Geensinls want daer zyn er die zich gewillig laten verblinden, hen schamen 0111 dat zy vlaniing zynalles naapen wat vreemd is en als een berouw hebbende boe teling voor den vreemdeling knielen en bidden om het kleinste posjen te bekomen. YIFat staet er met deze soort te verrigten A. Laten knilen tot dat zy vermoeid zyn en verders met hunne kleingeestigheid te lagchen. Gisteren is alhier in den Oosthoekop den openbaren weg, dood gevonden den genaemden Joannes Baptiste Degrauwe, oud 76 jaren, voddenkoopman. Naer men zegt ieet hy sedert lang aen eene kwyncnde ziekte. In zitting der gemeenteraed van Beveren, van den 4 dezer, is sieur Butaye-Demolder, op nieuw benaemd als lid van het bureel van weldaed. De genaemde Maria L., vrouw V.geb. te Rousbrug ge en w oonachtig te Kortryk, gewezene dienstmeid te Yperen, is over eenige weken in die lactste stad in het hotel de Koninglyke Degen afgestapt; zy was gekleed ge- 3yk eene ryke dame en deed zich doorgaen voor eene erfgename van mevrouw Coinynwelke onlangs is over leden; met die leugen heeft zy een groot getal aftroggela- ryen gedaen of gepoogd. Te Yperen heeft zy papieren gekocht 0111 het elders te gaen verkoopen; by eenen bankier heeft zy gepoogd eenige honderde franks te ont- leenen; in een magazyn, waer zy nog eene oude schuld te betalen hadheeftzy eene andere van 40 franks geinaekt in een ander magazyn heeft zy een nieuwen hoed besteld, die naer Kortryk moest gezonden worden; by M. Stoffel, heeft zy eenige koopwaren gekocht, welke die heer niet heeft geleverd, omdat de handen der dame, die niet al te wit waren, hem vermoeden deed opvatten; zy is vertrok ken zonder haer hotel of de deligencie te betalen. 1; De korrektionneele regtbank heeft haer tot twee jaren gevangenis veroordeèld. Burgerwelzijn In zyn nummer van january 1857, bevat de journael der centrale landbouwmaetschappy eene algeineene lyst zyner leden gerangschikt by provintien. Het is opmerkzaem, dat van alle vlaemsche provintien, of DE KOMEET VAN DEN 15 JUNY 1857. door Jan Van Ryswyck. Wel wat afgryzelyke dingen Wy naderen het oordeelsuer Het was te vreezen op den duer.... 'k Keek gisteren door de buis vsn Kemel, (1) En de engelen zien er in den Hemel Nel als gendarmen uit, zoo zuer. Ja spot er meê, geleerde bollen, En scheldt ons uit voor domme liên; Wacht nog maer eens een week of tien Dan is het uit met filozoven Zy komt allengskens bygeschoven, 'k Kan 's avonds heuren steert al zien. En vast zal zy de wereld raken En inorsclen met den eersten stoot; Ze is honderd duizend mael zoo groot West-Vlaenderen verre uit het grootste getal leden telt De provintie Antwerpen heeft er 65, Oost-Vlacnderen 67, Limburg 87 en West-Ylaenderen 245 In eene brusselsche korrespondencie, aen de Courant, verzekert de briefschryver, eenen boer, dien men trachtte gerust te stellen over de aenslaende vernie tiging van onze planeet, te hebben hooren antwoorden, dat het zwvgen der regering over zulk een belangryk feit wel degelyk bewees, dat het stellig zou gebeuren, want anders zou de officiële Monileur niet verzuimd hebben het te logenstraffen. Voor Duinkerkc zyn er in zee vier zeelieden met ee nen loodsboot verongelukt. Het raedsel N.° 5 is BAETZUCIIT. Geraden door MM. C. C., C. K. van Rousbrugge en E. D. V. van Dixmude alsook van Mej. II. V. D. B. van Rousbrugge, wiens oplos sing wy hier laten volgen My dunkt dat er in de samenleving en byna in alle hui zen niet meer gestreelt wordt als BAETZUCIIT, een woord van het vrouwlyk geslacht en waerlyk een wortel, een oorsprong van het kw aed en wat slecht is. 5, 2, 5 en 4 ZAET, zonder zaet geene vruchten, 4, 6, 7, 8 en t) TUCIITde tucht van uw vader, wanneer deze w cldenkend en regtzinnig is, wyst u het goede en doet u voor geen einde der wereld vreczen. De eerste helft is BAET, die winst verschaft; de tweede helft is ZUCIIT, zekerlyk den naklank van berouw, want naer berouw w ie zucht er niet 1, 2, 5, 4, 5, is niet lastig. 1, 2, 5, 4, blyft niet staen. 1, 2, 5, 4, is nooit achter. 2, 5, is achting waprd. en mVn geheel is een oud spreekw oord. IIARINGIIE. Geboorten. 15 Maerte. Amatus Benediclus Plaetevoet, zoon van Petrus Jacobus en vanTherese Vandevoordc, landgebruiker te llaringhe. Als wy; de wereld schynt niet dikker Naest zulke staertster, dan een knikker By zoo een boeren-roggebrood. Wat stond er anders van te wachten Het menschdom wordt zoodanig slecht 't staet tegen God op, en het vecht. Ten andere, het is beschreven; Wee, achtien honderd vyflig zeven! Heeft Jeremias ook gezegd. Bidt, menschen tracht u nog te betren, Het oordeel Gods staet voor de poort, Schreeuwt hard, toe, dat onz' Heer het hoort, Zent Green (1) met een dépeeh' naer boven.... Och, ja, salutge speelt den doovcn, En gaet maer in uw boosheid voort. Nooit luislren zy naer hun poëten. Wat of ik zeg, of roep, of kif; Zit ik hen met de zweep aen 't lyf, Zy hebben het gevoel verbannen •i Poëten zyn maer voddemannen Is dan myn troost voor 't geen ik schryf. (1) Antwerpsche astroloog en instrumentmaker. (I) De bekende engelsche luchtreiziger.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 2