VAN ROUSBRUGGE. ONZE BRIEVENPOST. ROUSBRUGGE. 24 MAERTE 1857. N.# 15. l.sle JAER. ii iimim Men betaeld voor DEN DORPSBODE die eiken dinsdag verschijntle Rousbrugge en uilen die het blad b>j den drukker afhalen, per jaerfr. 4-00/ zes maenden fr. 2-25;. met de post fr. 4-75, of fr.'l-50 per zes muendenvoor Frankryk e 7 fr. 's jaers. Berigten en Aenkondigingen 12 centimen den drukregel. A/fichen en Bekendmakingen by den uitgever gedrukt, worden Gratis in dit blad gepfaelst. Alle opzendingen moeten ykacutvry voor den maandag morgend by DESIRÉ ALLAERT, drukker-uitgever te Rousbrugge-JIaringhe, toekomen. Wy hebben reeds meermalen gesproken over de ge steltenis in den brievenpostdienst alhier. Zoo dikmaels Avy de zaek ophelderden, zoo dikmaels hebben wy met regt en billykheid gehandeld, als zyndc eene der drin- genste noodwendigheden, niet alleen voor onze groote handelsryke gemeente, de hoofdplaets van een kanton, inaer tevens voor het omliggende dat zoo ellendig in het ontvangen en verzenden zyner korrespondentien gesteld is en die, zoo als Rousbrugge, wanneer onzeldzame nood- zakelykheden den post vereisehen zich verpligt gevoelt groote twee uren wegs te doen ten einde een postburcel te kunnen bereiken. Wy hebben een boom van beternis geplant en tot onze aller voldoening, geachte medeingezetenen, hy beloofd reeds botten met de naderende lente. Wy zien in zitting der kamer van 17 dezer dat onzen achtbaren Vcrlegen- woordiger, de noodzakelyklfhid van een postbureel alhier, geensints uit het oog verliest: eer en dank voor zyne welwillende zorgen De heer Vandenpeerebooin be kend dat het regtveerdig en redelykwarc een postbureel te Rousbruggc-llaringhe te vestigen, maer dat, wanneer hy dergelyke vraeg zoude aengaen, dezelve niet zou doen in het beluik der Kamer maer wel in het kabinet des Ministers zelve. Zoo daneens dat een volksvertegenwoordiger zulke lael in het byzyn eener gansche natie spreekt, hebben wy alle regt om hoop op de toekomst te hebben. De heer Van denpeerebooin die niet onze gedachte over de noodzake- lykheid van een postbureel te Rousbrugge eens is, zal eens handelen niet als ik zou het, maer 1° ik zal het en 2° ik vraeg het in het kabinet van den minister zelveen in weinig tyd zal de wonde geheeld zyn Avaeraen wy nu gedurig lyden en wy zullen eene nieuwe groote dankver- pligting te boeken hebben voor onzen vertegenwoordiger by zyne ruime achting dat hy alhier geniet. De Kamer heeft in zitting van 16 dezer de beraedslaging geopend op den postdienst. Na eenige woorden door M. Roden bach uitgesproken ten voordeele van den gelykma- tigen taks van 10 centimen, heeft M. Vandenpeerebooin doen zien dat het gouvernement maer met onjuiste reke ningen in gelukte eene onvoldeenheid uaer te stellen in de ontvangsten van den post; de achtbare vertegenwoor diger van S'peren heeft met ronde cvfers bewezendat de zuivere opbrengst van den post thans wis en wezentlyk twee millioen franks bedraegt. Diensdag 17 dezer heeft de kwestie der posthervorming de gansche zitting tier Kamer vervuld. MM. Vandenpeere booin. Osy, Lelière en Coomans hebben zich uitgedrukt voor den gelykvormigcn taks der brieven op 10 centimen. M. Desinedt enM. de minister van openbare werken hebben zich verzet tegen de verleeging. Volgens hen zou uit de onniiddelyhe invoering der posthervorming een tekort voor den Staet voortspruiten van 700,000 fr. M. Vanden- pcerebooni deed hierop bemerken dal dit verlies in wei nige jaren zou vergoed w orden door het aengroeijen v:an getal der verzoiidene brieven. i-xeiL. ii Woensdag is van wege 86 invvooners onzer gemeente eene petitie ten Senate gezonden vragende dat een Notaris, bestemd voorde vlaemsehe provinciën, by zyn exaem voor den jury volgens de wet verpligt zy tebevvyzen dat hy het vlaemsch machtig is. Dagelyks hooren wy klagenmaer te regt, over den slechten staet der orologie op den kerktoren alhiermees tendeels is zy eene groote half uer ten achteren by den regulateur der statie van den yzerenweg te Poperinghe, hetwelk niaekl dat vele reizigers, zoo als het ook gebeurt is de deligencc dal hier dagelyks op Poperinghe ryd, te laet voor het konvooi aenkomen. Wy weten niet of dit uit oorzaek is van slechten onder houd, maer in alle geval vvaer het wenschelyk daeraeii een einde geteld te zien en dat de orologie, dewelke zóó noodig heeft eene juiste uer aen te vvyzen, het overzicht van cenen deskundigen onderging. Eene goede medecyri is prysbaerder dan alle keuken remedien. De voorspelling van het ernde der w ercld brengt alom zyne grappen voortEen boeren meisje uit onze ge meente ging zich als dienstmeid naei'SintOiiias (Frankry k), begeven, alles was reeds vaerdig tot de reis, nog slechts het livrei, zonder hetwelk men geen dienst kan bekomen, moest by den sekretaris afgehaeld worden, ten dezen

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 1