VAN ROUSBRUGGE. YSERVAERT. 31 MAERTE 1857. N.8 16. l.s,e JAER. Politiek der Vlamingen ii mmim Men betaeld voor DEN DORPSBODE die eiken dinsdag verschyntte Rousbrugge en alien die het blad by den drukker afhalen, perjaerfr. 4-00; zes maendenfr. 2-25met de post fr. 4-75, of fr. 2-50 per zes maendenvoor Frankryk 7 fr. 'sjaers. Beriglen en Aenkondiqingen 12 centimen den drukregel. Affichen en Bekendmakingen by den uitgever gedrukt worden Gratis in dit blad geplaetst. Alle opzendingen moeten yrachtyrt voor den maendag morgend by DÉSIRÉ ALLAERT, drukker-uitgever te Rousbrugge-Uaringhe, toekomen. Sedert de opening der Kamers, hebben wy geen enkel woord booren reppen, rakende onzen Yser, zelfs nieteene. aenmerking ter gelegenheid van den budget der openbare werken. Wy vreesden dat alle hoop verloren was en dat onze vertegenw oordigers uit vrees van niet te gelukken alle poogingen van kant gezet hadden. Neen, haesten wy het te zeggen, het is zoo nietAlle hoop is niet verloren; de kwestie van den Yser, die een groot gedeelte van Westvlaenderen raekt, die, bezonderlyk de arrondisse menten Ypere, Veurne en Dixmude aengaet, zal, zonder twyfel, voor het einde der wetgevende zitting afgedaen worden. De centrale sectie, belast met het voorloopig overzigt van het ontwerp rakende de verbetering van den Yser, is, dezer dagen byeengeroepen geweest, en, na bare beslissing genomen te hebbenheeft den heer A. Van den Peereboo* verslaggever benoemd. Men herrinnerd zich waerin de moeijelykheid bestaet om alle de werken uit te voeren ten einde de noodlottige vloeden en de vernielende zoowel winter- als zomer-over- j stroomingen van onze rivier te voorkomen, om een der schoonste en vruchtbacrste streken van ons land, van de franschc grenzen boven Rousbrugge tot aen de zee te Nieu- poort, van alle gevaren te bcvryden; om den scheepvaert in den Yser en het kanael van Loo, onafhangelvk van de loozing der waters te maken; om, in een woord, het groot ontwerp van wylen den heer ingenieur Debrock, ten uitvoer te brengenmen voorziet eene uitgaef van onge veer een milliocn en half. Het staetsbestuer weigert niet de werken aen te vangen macr het stelt eene voorwaerde voor, welke niet kan aengenomen worden. Het eist dat de provincie met de be langhebbende gemeenten en de wateringen de helft van de vermoede kosten afdrage, het is te zeggen zeven hon derd vyftig duizend franksals hulpsom aen den staet uit- betale Onze bestendige deputatie weigert stellig zulk een zwaren en onverdragelyken last op de provinciede ge meenten en de wateringen te doen drukken; zy weigert hare tusschenkomst nietmaer biedt een zesde deel van de kosten af te dragen. De midden-sektie, na verscheidene bcraedslagingen is het eindelyk eens gewordenen heeft beslist het aenbod der provincie aen de goedkeuring der Kamers voor te dragen. Wat nu de verslaggever aengaet, wy aerzelen niet te zeggen de heer Van den Peereboom is zyne opgelegde lack magtig en onze zaek is bygevolg in goede handen. Als bew ooner van een der belanghebbende distrikten ah oud lid des provincialen raeds en als volksvertegenwoor diger, heeft hy meermalen bewyzen van belangstelling in de verbetering van den Yservaert doen blyken. Ver wachten wy ons dan aen een belangryk verslag en aen eene warme verdediging. [Weekblad van Dixmude.) Ziet hier onze denkwyzs, ziet hier ons kleur en zoo spre ken wy met de Bode van Nieuport, over de Wat is het Ware middel om aen het vlaemsche element kracht en klem by te zetten? Deze vraeg hebben wy ons mcnigmael gesteld; voor ons is zy, sedert langen tyd, opgelost. Poogen wy onze over tuiging door onze taelgenooten te doen omhelzen, hen volgens overtuiging te doen handelen dan zal de vlaem sche beweging eenen grooten stap gedaen hebben. De vlaemsche beweging is en beeft ten doel de handhaving onzer onafhankelykheidonzes eigendommelyken volks- bestaéns. Zy wil de beschaving, destotTelykc en zedelyke verbetering van den vlaemschen volksstam door het vlaemsche element. Zy is derhalve de stryd tegen de ver bastering, tegen de onderdrukking, tegen de vernedering. Wie haer op die wyzc verstaet, of liever w ie op deze wyze haer ondersteunt, is haer vriend; wie 'tniet doet is haer vyand. Men zal ons gereedclyk bystemmen, dat geheel onze gematigde regeringsvorm op eene spil draeitop de kie zingen. Gemeente en provincieraden,representanten Ka mer en Senaet, allen zyn het uitvloeisel der kiesmeerder- heid. De meerderheid in de gemeente maekt den raed en steld hein af, om de drie ef zes jaren. Om de twee jaren wordt de helft des provincieraeds vernieuwd. Met kamer en senaet komt ook het kwarts uers van RabelaisO! dan wordt er zoo veel beloofd, als er later zoo weinig gedaen en gehouden wordt

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 1