De Steenkolen. Ingezonden Artikels. VERSLAG t ïuel spekulantenover welke het publiek niet altyd te v reden kan zyn, ten einde gezamenlyk onze wetten te overtreden bedriegelyk de inkomsten van de schatkist te verminderen en zoo een te kort daer te stellen, dat onmisbaer op den belastingbetaler valt. Wy zullen op deze zaek terug komen, waervan de wettelyke loop niet meer zou kunnen tegengegaenworden. Genoemd blad brengt hier eene zware beschuldiging in het licht, die wy ook natuerlyk teenemael ten zynen laste laten. Gazette van Gent. De stemming over hetregt op de steenkolen, is gunstig geweest aen het gouvernement. Den vryen invoer van deze brandwaer voorstel van M. Lesoinne is met G1 stemmen tegen 50 en twee onthoudin gen verworpen. liet voorstel van M. Loos bestaende in eenregt van 1 fr. 40 c. per 1,000 kilosindien de omstandigheden zulk een regt noodzakelvk maekten, werd ingelyks verworpen inet lil stemmen, tegen 41 en 2 onthoudingen. Ten slotte wordt liet regt van 1 fr. 40 c. aenvangende op 1." january 1358, aengenomen met 54 stemmen tegen 39. En dat doen onze kamers ten voordeele van het Walen kwartier; maer wat doen zy ten voordeele der Vlaende- rcn? Zy belasten het zeewater, noodig voor onze zoutzien- deryen en den visch die wy uit zee halen. De Walen ha len de kolen uit den grond, en men stcld regten op den invoer van vreemde kolen om hunne nyverheid te bevoor deelingen; w y hebben de zee en men laet er ons het vry gebruik niet van Is dat gelyke regtveerdigheid Ziet daer hoe Walen en Vlamingen behandeld worden. (liurgerweizyn. der Zangstryd gehouden in het Boldershof te Watou- Aheeteop Vctlen-Zondug1857. Om uit een feest vele locche leute te trekkenmet moet gelyk eenen vliegenden vogel zyn, die meer vangt als eenen zittenden. In deze zangfeest ik dromde gedeurig door het volk, om alles te zien en te hooren, om aldus het nuttig en hel aengename, dat dit feest de helden en lief hebbers van den zang en deszelfs aenlioorders heeft ver schaft, te kunnen verkondigenutile dutci. Ik begeer ook die kunstvreugde mede te deelen aen allen die den tyd niet gevonden hebben de vergadering met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Lieve Dorpsbode, die zoo goet was gemelde Pryskamp aloifl-te verkondigen, gelieft het geestig verslag nog eens roemruchtig te maken. Ziet hoe de Program is verwezigt geweest Dedrie voorwaerden, noodig tot het welgelukken eener acngebodene feest, het schoon weder, de belangrykheid of aentrekkelykhèid tot het vermaék en den grooten toe loop, hebben'de begeerten der maetschappy overtroffen. Alle vereischte feestvoorderingen praelden op denhoog- sten trant. Wat schoone blauwe hemel door Apolios stra len verglanst en verwarmt, die vergulden den Kats, den Cassel en ander hooge bygelegene bergen en deszelfs lieve vruchtbare dalen en vlakten; wat schoone zielroerende zigtkring wat aengename wandelingen wat aenlokkend vreugdefeestWie kan deszelfs natuerlyk verrukkend lafreel afschetsen wie hoort niet geerne zingen wat goede zangers.' welke welluidende stemmen De woor den gezongen op maet verkragtigt door de stem ryzende en dalende volgens den vois en zin van het voorwerp, dat het kan doen bewonderen en beter doen verstaen gevoe len en onthouden, dienende tot blyde les, vermaen of nut tige berisping, tot verbetering en beschaving van kunst en zeden,castigat mores ridendo. De gezongen stukken waren doorgaens leerzugtig en geestig... Lectorem delectendo pariterque uionendo. Zy heb ben het gezelschap zeer behaegt. Het volk zingt zynen schepper, zyne helden, weldoenders, vrienden, de ge schiedenis, zyne klugten, vreugden of ellenden. Aen de zangen kent men den aerd en beschaefdheids trappen van een volk. Allen vogel zingt navolgens hy gebekt is. Onze maetschappy heeft met genoegen beschouw t den verbeterden toestand der kunst. Mogten gemelde kampen, alom vermenigvuldigdop hun doel voltrokkenal ee nen afkeer in te boezemen voor het opstellen en zingen van die arme vodden van liedjes, gebraedsels der onge leerde hersenpan van eenen ruwen rimelaer, Pier, Jan en Claei, welke de vrye drukpers dagelyks in de gemeen ten werpt. Hy gebrek van schoone goede gezangen houd het volk zich niet bezig met zulke vodden die de tael de letter en zangkunts aldus zoo jamerlyk achteruit doet kwynen Zyn de fransche geringe liedjes niet zoo raer als dat de onze gemeen zyn De zangliefhebbery heeft eene nooit gezien menigte volk ter Holders hof getrokken. Het volk zocht ook den trop om te vinden weldoende geestige lien, om te zien en gezien te zyn, de verliefde om hun wederpaer, de men- schenzotten om kennissen te vinden en d' oude lien om nog door eene vreugde roos het einde van liune levenbaen te verheugen en te versierenen allen om eer of vreugd te rapen. Het volk die alles oordeelt volgens zyn gedagt, regt of krom, ratelde hevig op de verdiensten en feilen der zan gers, binst dat de heeren keurders in de kamer der be- raedslaging vertoefden. Zangers en volk verlangden naer den uitslag net als of er moordenaers moesten veroordeeld zyn. Jan zeiDikke wat doen ze daer zoo lang Andere, wrat zy daer doen eh hunnen keelbeijer smoutten en een braef pypken rooken zeker Andere, ja, ja, sakerduivels en hunne tanden wetten Andere.... ha! ha! daer zyn ze De pry zen, bestaende in zyde en andere halsdoeken, wor den met slag van 8 ure, door de heeren Burgmeester van Watou en den Meyer van Boesschepe, den Liutenant, de Brigadier ter Abeele en Begin van Zoetesté, de bekroon den toegereikt. Allen aenveerden de lauwerkroon met voldoening. Het spyt alleenelyk de Jury dat er goede zan gers van Popering, wal uit de maet vielen, om hun een der eerste pryzen te mogen schenken. 's Avonds voor het feest de haes 't huis komende, zei hem de knechtBaes, er is hier eene mooije en jonge zangster komen herbergen, zy heeft eene wonderlykc stem, doch wy verstaen ze niet. Wel wacr is die lieve zangster? In uw slaepkamer, baes, zy zal zeker den eersten prys bekomen. De baes loopt zien, en hoorende lee! lee! lie! blee! goed zegt hy, ze is pas daegs voor de kermes ge komen om ons te dienen, zy zal in myne plaets den kamp sluiten. Naer de prydseeling verzamelde zich elk rond eene tafel, met het glas in de hand gloeide de vreugd ten top, het kloppen, schetsen, lachen, zingen, tikken, drinken, hield niet op, tent, herberg, kamers, het hof, alles was opgepropt met menschen. Beminde Lezer, benovens Mr. De Dopsbode, die zoo goed isdit te plaetsen, gelieft onze broederschap en kunst liefde te aenveerden. Een l\d der maetschappy. Bevefen, den 5 April 1857. Mynheer de litcever, Maendag 11. bevond ik my in de herberg de Zw ane, al- waer verscheidene overheden en andere persoonen binnen kwamen. Nauwelyks waren zy gezeten of het gesprek was op het plaetsen van palen en geven van aerdeboord aen de bureelen van weldaed van Beveren en Ilaringhe,' vol-

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 2