ROUSBRUGGE. DAVID DE SIMPEL. 'geest aen te treffen aen de uiteind poorten van Vlaende ren. Wy zyn, en bleven immer Vlaemsch; hoe zeer wy ook met onze naburen vriendschaps-betrekkingen aen- knoopen, daerom vergaten wy niet wat wy ayn, het is te zeggen Vlamingen met lyf en zielen Vlamingen van vooruitgang. Om een ander voorbeeld aen te halen dat onze vlaem- selie tael veld wint, zullen wy hier iets melden van Lcyseledat is nu een dorp gansch en geheel aen de fransche grens gelegeneen dorp geheele dagen in nood- sakelyke betrekking met franschenwelnu daerom heb ben en willen de inwooners hunnen oorsprong niet verge ten er bestaet aldacr een vlaemsch oefenend gezelschap, die reeds eene fraeije boekzael bezit, dat van geldmidde len beschikt en dat met veel vver de vergaderingen houdt. Dit diénc ter navolging aen menige andere dorpen in de zelfde ligging; ja, wy mogen het met regt meldende vlaenische zaek wint veel, zeer veel veld, en het nieuw opkomelingschap zal hier nog meer steun en kracht by- zetten; want al wat jonge student is tegenwoordig voelt hart en ziel doordrongen van liefde lot Moedertael en Va derland. Dorpgenoten, verslael gy het? Men verwacht reeds vruchten van uwen arbeid, maer hebt gy aen het stuk be gonnen te beitelen?.., neen. Het is ongeloof baerw aer- lyk hoe wy ons zoo lang kunnen onthouden de hand aen het deurzaeraste aller" werken te slaen. Wy zien onze vlaenische broeders als door eene elektrieke schok zich bewegen voor den opbouw van onze tael, dat onuitrueibaer kenmerk van voorigen roem en grootheid, voor de ver lichting tot eigen zeden en beschaving, voor het ware volksgeluk, die als door vreemden invloed verzwakt en vernedert ligt; en... wy blyven ongevoelig! Wy kennen geburen uit Fransch-Vlaenderen die uit liefde en voor de schoonheid hunner oude tael, onze vlaemsche werken ge- Ivk schatten aen hunnen boezem drukken...; en wy, nog van God met den ongeschonden naem van Vlaming geze gend... zyn versteend Omliggende gemeenten toonen ons voorbeelden van ontw aking..; wy zien het niet en bly>- ven slapen! Wat moet, wat zal onze toekomst zyn?..;. Bedorvenheid in zeden, karakter en afkomst... Ziet daey alles wat betreurenswaerdig is; ziet daer een volk zonder verdiensten, zonder eer, zonder weerde. O broeders, ontwaken w v verheffen wy ons, en ruk ken wy de slapers van deoögen; verwerpen, vergeten wy alle dwarsdryvery en knoopen wy ons met één wiléén doel aen een en denzelfsden broederband, de Voorzienig heid zal onzen leidsman zyn en den geest der eendragt zal ons verlichten, macht zal ons niet ontbreken; welaen, vooruit, aen het werk voor het goede en het nuttige, voor Moedertael en Vaderland. Xa het inslapen van den verdienstelyken volksdichter •PiviD De Simpel kwam er weldra eene commissie tot stand die zich belastte met het aendenken van dien inerkweer- digen man door hetopregten eener gedenkzuil te vereeu wigen. Er werd ten dien einde eene inschryving geopend en.gelden ingezameld. Omstandigheden hebben het uit voeren van dit regt vaderlandsche w erk tegengehouden. Wy vernemen thans uit eene goede bron dal bedoelde commissie niét werkloos blyft; dat er nieuwe by dragen aen de voorstaeners der fraeije-letteren gevracgd, en be- trekkingen inet de hollandsche lettervrienden aengegacn zyn. De persoonen, die deze vaderlandsche zaek zouden w illen ondersteunenmogen hunne by dragenhoe gering xy ook wezen mogen, den uilgever van dit blad laten toekpmendie ze aen bedoelde commissie overmaken zal. Deze commissie bestaet uit de volgende heeren, name- ïykt P. Lansens, lid van verscheidene academiën, te Couc- kelarevoorzitter. P. Wyllie, letterkundige, te Dixmude. Prudens Van Duysc, onderscheidéné letterkundige en lid van het Leopolds-order, enz., te Gent. P Kesteloot, letterkundige, teXieupoort. Theophicl Lansens, te Yper, geheimschryver. Wy zyn verzocht van een zevental vrienden de eerwon- dering uit te drukken, dat zyaen het mildadig werk der dichteris, vrouw Van Acker, geb. Maria Doolaegheten voordeele der weduwe en kinderen Z etternamdeelgenomen "hebbende, het werkje dat ten dezen einde reeds zoo lang is verschenen, niet bekomen. u STEENWEG VAN ROUSBRUGGE NAER CROMBEKE. De Kommissaris van het arrondissement Yperen ver wittigt het publiek dat het onderzoek van commodo en ineommodo, over het ontwerp van steenweg van Crombeke naer Rousbrugge geopend is. De stukken zullen ter inzage van 'tpubliek, gedurende twintig dagen, te beginnen met den Zondag, 26 April aenstaende, in het Sckrctariaet te Ilaringhe berustende zyn. DE arro.ndisseme.vts-kommissaiux, HENRI CARTON. Burgmeester en Schepen der gemeente Ilaringhe, ma ken bekend dat het ontwerp en de grondteekening van den steenweg leidende van Rousbrugge naer Crombeke gedurende 20 dagen, te rekenen van den Zondag 26 der loopende maend April, in het Sekretariaet dezer Gemeente zullen berusten. De tegenstellingen of aenmerkingen tot hetwelk voor noemd ontwerp zou kunnen aenleiding geven, zullen op 15 Mei aenstaende, van 9 ure 's morgens tot 4 ure namid dag, in het Gemeentehuis ontvangen worden. Gedaen te Ilaringhe, den 24 April 1857. By bevelde voorzitter V.' den Sekretaris, B. COUSYN. P. LACAXTE. •i Wy deelen in nummer van heden een programma van vinkestillihg, door demaclschappyvanalhier uitgeschenen mede; menigeen zal mogelyks verwondert zyn dat dergelyke stukken, uit ons dorp komende, ditmael in de landtael zyn. Het is eindelyk zoomen begint te begrypen dat de Yta- n ming geenc sehaemte te vrezen heeft met zijne gouden tael onder de oogen onzer zuidsche naburen te brengenEer en dank, aen het bestuer dezer maetschappy De lieer Gustavo de Rotscgilddie thans het voorma - lige hotel Pescatore, rue St. Georges, bewoont wildeniet «latzyn huis n." 15 zou hebben, en heeftop verzoek ver gunning gekregen dit nummer te veranderen in n. 11 bis waervoor hy 5000 fr. in de armenkas stortte. In eenen hof te Paris wierd dezer dagen eenen kana rievogel gevangen. Rond den hals bemerkte men een rolleken papier. Toen men dit opende las men de volgende roerende regelen van een meisjeshand <i Arm, krank, zonder arbeid, zonder hoop, weet ik niet wat er van my geworden zal. Ik ben twintig jaer en wil het leven niet ten koste myncr eer behouden. Myn besluit staet vast, nog dezen avond zal ik het uit- voeren. Myn eenige vriend op de wereld is deze kleene vogel, dien ik de vryheid geef. Ik bid u hem goed te verplegen en met liefde te kchandelen. Hv zingt zoo schoon, die goede kleine Dank vooruit. Dank maria.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 2