VAN ROUSBRUGGE. ROUSBRUGGE. 19 HEI 1857. 23. i.,u JAER. Men betaeld voor DEM DORPSBODE die eiken dinsdag vcrschgntte Rousbrugge en uilen die het blad by den drukktr mftiulenper jaer,fr. 4-00; zes maenden fr. 2-25; met de post fr. 4-75, of fr. 2-50 per zes mqendenvoor Frankryk 7 fr. 'sjaers. Beriglen en Aenkondigingen 12 ccntimen den drukregel. A/fichén en Bekendmakingen by den uitgever gedrukt worden Gratis in dit blad geplaelst. Alle opzendingen moeten viuchtvut voor den maendag morgend by DÉSIRK ALLAEltT, drukker-uitgever te Rovsbrugge-Haringhctoekomen. Onze Gemeenteracd is op heden, om 4 ure namiddag, in openbare zitting byeen geroepen, om te beraedslagen •ver de volgende zaken, aen het dagorde zynde 1 Goedkeuring van het proces-verbael der vorige zitting. 2.' Voorstel op de kwestie van eenen nieuwen steenweg van Rousbrugge naer Crombeke. o.* Vaststellen der ubonnementsrol 4." Sluiten der gemeenterekening en die van het bureel van weldacd. En 5.° Veranderingen toe te brengen aen de markturen. Het verslag opgemaekt door den heer Alpli. Vanden- peereboom, over de zaek van den Yzer, en in zitting der kamer der volksvertegenwoordigers van 6 Mei voorge- dregen, is alhier by mepigen inwooner met veele voldoe ning ontvangen; spytig is 't dat het beperkt formaet van ons blad belet dit verdicnstelyk stuk aen onze lezers me de te deelen, het zou hen ongetwyfeld ten hoogsten wel kom zyn, daer, in dat stuk, de belangen van het grootste doel van hen zoo grondig, wyzelyk en reglveerdig ver dedigd worden. Laet ons echter, beminde bewooners der Yzcrvaleije, de zaek regtzinnig noch kalholyk noch liberacl be schouwen; eer en dank betuigen aen wie het toekomt, aen wie durft toonen dat by niet in de staten kamer voor zich zeiven of voor de ondersteuning van zyne politieke party, alleen, daer is, macr wel uitsluitclyk voor het volk van en door wicn hy er gezonden wordt, daertoe zyn wy gedwongen. Spreken wy zoo van den lieer Alpli. Vandenpeereboom, het zy dan ook ons uitterste verlangen de gelegenheid te hebben het aldus van een ander te mogen doen. Ja dal zullen wy, wanneer zy, nevens onze burgerlyke belangen, de heiligste pligt waerdeeren met te weten dat wy, het volk, Vlamingen zyn, en dat de minste sehendingvan ons regt, moet gewroken worden, eerst door Hem die voor dat volk zieh verbonden /leeft te spreken. Wy hebben nog eens bewyzen gehadtdater niets nood- zakeiyker is dan de werken aen den Yzer uit te voeren De laetste zoo kortdurige regens bragten reeds overstro mingen teweeg, en wy hadden ons, by de minste aenhou- dendheid, in plaets v an in een wilderig dorp, omringd van groene weiden en bloeijende velden, op een waer eiland omzoomd van een vlottend water bevonden. Dat zy die het behooren dit toch wel indachtig zyn! Onder dejureendie zullen uitsprack doen by hel hof van assisen onzer provinlie, voorden 2." zittyd van 185a, stippen w v de volgende lieeren aen MM. A. De Graeve, koopman te Yper. E. Autrique, enregistrem.'ontv.Rousbrugge-IIaringhe. P. Kestelout, gemeenteraedsheer te Nieuport. D. Ollevier, grondeigenacr te Veurne. Het vlaemsch letterkundig blad de Klauwaert<\+l sedert twee jaren alle veertien dagen te Brussel verschynt, heeft zyn formaet vergroot en koomt nu alle weken uif. liet blad zal niet enkel zich met vlaemsclie letterkunde en kunsten onledig houden, maer toegewyd zyn acn èe algenieenc volksbelangen. De opstel er van is toever trouwd aen de heeren Stallaert, Blockhuis, Jakobs, Def- croix en Dodd. Wy lalen een drietal artikelen uit zyn 2dl! Nr volgen, van dewelke hem het luimige toebe/toord. De schilder Gallait is ryk, en de wereld door be roemd; hy beeft eenc lieve echlgenoote en allerliefste kindertjes. Hy is gelukkig over eenige dagen, den 4 de zer maend verlaet madame Gallait heimelyk het huis; teen nagelaten brief berigt haren mandat zy het leven móe zynde, naer Oostende vertrokken was om er eene einde aen te stellen. Hetbestuer dezer laetste stad was al spoedig met de zaek bekend gemaekt door den bestuerdcr van den openharen veiligheids dienst te Brussel. Deze zond zeik eenen zyner gcheimschryvers daer heen, die met de bedienden der Zeepolicie de kusten afzocht van Blanken- herghe tot Raversyde, al wat men ontdekte was, naby Mariakerke, eenc vrouwenleers, die men aenM""' Gallait verondorsteldc toebehoord te hebben. Middeler tyd kwam den 8 Mei, om half elf 's nachts, te Oosnende een heer uit Stuttgart aen, die zich als eenan vriend acn het hui* Gallait aenmelde, en verklacrde dat hem van de famillie zeer omstandige incdcdeelingen toevertrouwd waren ge weest, die hem in stael stelden om de klecdercn te ont dekken, ter plaetsc w aer zy zich had moeten ombrengen. De policie-bedienden meenden in dezen Duitacher den persoon te erkennen, die zieA twee (Lagen te vooren in de. duinen omtrent Mariakerke, tusschen het struikhout ver scholen hield, om al hunne gangen te bespieden. volgden den heer D..., alhoewel het lact en donker was, en niet lang daerna wees hy hun wcrkelyk eenen hoed, oen kleed, eenen onderrok eenen shawl en eene hand schoen, die overeen kwamen met de peschryving welke de Bestuerdcr des openbaren veiligheidsdienst van de. verdwenene vrouw gemaekt had. Tot op dit oogenblik, vrydag morgend, hebben wy over dit geval niets stellig*-

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 1