FRANS HALS. kunnen vernemen, en men vraegt zich af of die ongeluk kige vrouw zich nu verdronken heeft, ofnaerEngeland overgestoken is. Wat er van dit geheim ook zywy bekla gen de arme kinders, die van hunne moeder beroofd zyn. In Antwerpen is er een andere koning der schepping, een smid van zyncn stiel,aen wien zyne vrouw de vuisten heeft willen afsnyden; het is haer niet gelukten zy' is «ongehouden, maer de sukkelaer zal toch verminkt bly- \en. Ik heh ergens nog wat gelezen van eenen koning der schepping. Tis aen de kusten van Turnhout gebeurd. Een man was om eene lichte overtreding tot eene korte gevangzitting veroordeeld. De gendarmen, na lang zoe ken, vinden eindelyk zyn jxileist «Eene arme hut, of liever een hol, langs alle kanten open; en daerin, op een handvol strooi,eene zieke vrouw,en kinderen,wien do dood op de lippen zweeft.De arme man leverde zich gewillig in hunne handen; maer de gendarmen zyn van dit droevig schouwspel zoo getroffen geweest, dat zy aen het ellendig huisgezin eene ryke aelmoes geschonken hebben, die het gedurende vaders afwezigheid in het le ven zal behouden. Ik geloof als al de gendarmen, en •lcctoors en priesters de bewegingen van hun gemoed maer in te volgen haddendat zy een geheel budget van oorlog aen zieken en ongelukkigcn zouden kunnen uit deden. - Er is op dit oogenblik voor de regtbank van Yeurne een kurieus proces hangende het geldt er een partytjen koolzaed van den laclsten oogst. De heeren regters hebben de zaek verschoven tot den aenslacnden oogst, ten einde, door hun eigente kunnen onderscheiden welk verschil of bestact tusschen winterkoolzacd en zomerkoolzaed. Wie weet of dit geding vroeger zal afgedaen zvn dan floinmer's verslierde koe Men spreekt van een groot proces ter gelegenheid èener enkele apostrophe. De heer de M...., op 27 februarv laetstlcden overleden, heeft een eigen/tandig testament achtergelaten dat sluit als volgtEn om aen myne Karei en Henri M.... myne toegenegenheid te bewyzen, bezet ik aen iederIn hetgeen dat hier volgt, is«le ■loeijelykheid gelegen. Er slael nainelyk a ehacun «l'eux (of«vel deux) cent mille francs. Dit is Aen ieder hu7iner (of wel aen ieder twee) honderd duizend francs. liet papier is toegevouwen ais het nog maer versch ge schreven was, en de letters zyn op verscheidene punten overgezet. De legatarissen beweeren dat de apostrophe een dier plekken is; terwyl de erfgenaemeen wettige zoon van den overledene, slaende houdt dat de apostrophe upzettelyk geschreven is. Deze apostrophe is voor hem 200,GO0 francs werd, en de cxperlen vestigen er reeds acht dagen lang hunne microscopen op, de woorden die volgen en wier spellingonveranderlyk is, geen licht ver spreidende over de echte inzichten van den testateur. Het zal te zien zyn wat de uitkomst zal wezen van dit proces, vracrin een zoo groot belang onder een zoo kleen voor wendsel op het spel is gezet. Men schrjft nit llonie De dood heeft ons ontnomen den baron Gazioli, die in weinige jaren eene reusachtige fortuin gewonnen heeft, Hy heeft ons bewezen wat men vermag door talenten behendigheid in andelszaken. lly is te Home aengekonicn hi hoedanigheid van bakkersgast, met 17 stuivers in zyn zak. By zyn afsterven lael hy een der grootste fortuinen \an Home na. Ter nagedachtenis der 17 stuivers kapitael, waermede hy begonnen is, bragl hy in alles het gelai 17 le pas. lly had 17 pachthoven 17 huizen, 17 geldplact- simcnz., ook zegt inen 17 lepels en vorken. Dezer dagen weid een spiegelgevecht uitgevoerd, onder bevel van marschalk Castellane, een krygsman die levendig als kwik is. Het was middag, en de zon niaekte nog al warm. In het hevigste van het geweervuer bemerkte de niaerschalk twee grenadiers, die overvallen door de hitte en de vermoeijenis, zich hadden achteruit getrok ken, en zich gerust op het gras, onder de schaduw van eenen heuvel, hadden nedergelegd. De veldoversldVeed er in galop naer toe, en riep hen toe Lafhcrtige, lui- aerds, wat doet gy daer? Terwyl uwe kameraden vechten slaept gy gy doet niets Ja wel naersehalk, ant- woorde een der grenadiers., IVy verbeelden de dooden. De niaerschalk glimlachte, en dat snedig gezegde redde de twee grenadiers van eene straf die zy anders niet konden ontsnappen. Den 13 dezer trad Pius den IX in zyn GG' jaer. Zyne Heiligheid is den 13 mei 1792 te Sinigaglia geboren. De leden der jonge maetschappy de Van Maer laats Zonen hebben den zondag, 10 dezer, hunnen rouw togt gedaen naer hel grafvan den volksdichter Th. vanKyswyck. Dal vaderlandsch gebruik, over eenige jaren ingesteld, mogt niet verloren gaen, en de Van Muerlant's Zonen de den wel wéér op te vatten wat anderen lieten zakken. Het schepen-kollegie w as dezen keer zoo hardnekkig niet als over eenige jaren, lydens de groote manifestatie, toen «luizende burgers naer het kerkhof gingen; Het heeft dezen keer de deuren van het kerkhof doen ontsluiten en de jonge Vlamingen hebben rustig en vol eerbied hunne ininiortellenkrooncn op den zerk gehangen, die acnwy.-l waer «Ie dierbare volksdichter rust. De redevoeringen werden gedaen door den voorzitter, den secretaris en een lid der maetschappy. Eenigen tyd geleden hoerden wy een aental vrienden redekavelen over het leven en poetzen van menig lofwaer- dig man. Onder andere spraken zy van Frans Hals, we gens denwelken zy geensints schenen goed ingelicht te zyn; daeroni zullen zy het niet onwaerdig achten dat wy eenige bezontlerheden «les levetis van dezen meester schilder uil een geloofbaer boek hen opdisschcn Deze zonderlinge niensch wierdt te Mcchelen ten jare 1384 geborenterwyl hy echter zynen meesten leeftyd le Ilaarlen in Holland, heeft versleten. Onderlusschcn schyntzyn penscel zeer vermaerden hy, uitdien hoofde, ook by de grootste lichten zyner eeuw in hoogachting ge weest te zyn. Het volgende voorval, 'twelk tevenster proeve kan verstrekken van 's mans karakter, verstrekt hier van ten bewyze. Antoon van Dyk, de fenix der kunstschilderen van zynen tyd, als hy in dienst van Karei I, koning van En geland, naer dat ryk zoude overstccken, was bcgeerig, vooraf Frans Ilals en zyne kunst te zien. Hy begaf zich «lan naer Haarlem, en vervoegde zicli aen zyn huis. Docli hier was hy zelden te vinden, als zynde zyne gewoone verblyfplaets de eene of andere herborg of bierkroeg. Veel werks liadt het in, hem hier op te zoeken, en nog meer, nadat hy nu gevonden was, naer huis te lokken, alzoo hy zyn drinkgezelschap niet eer welde verlaten voor hy zyn pintje geledigd liadt. Inmiddels stondt van Dyk hem met veel geduld te wachten, die hem ten laetste ziende oplaveeren, zich voor hem bedekt hicldt, voorge vende, een vreemdeling le zyn, die zich gaerne wilde la ten afbeelden, en maer een paeruren tyds overig hadt om voor hem te zitten waerin Frans Hals, zonder verdere navrage, straks bewilligde, Hy nam dan een doek, zoo goed en zoo kwaed als hem toenmaels 'teerst voor de hand kwam, en begon s.'raks aen 'twerk te vallen. Van Dyk maekte weinig lusschensprack met hem, onder het zitten, maer hicldt ziel» den gantschen tyd stil, om niet ontdekt te worden. Ilet portrait groeide spoedig onder de hand, en was in korden tyd geheel aïgedaen, wanneer Frans ver zocht, dat van Dyk wvide opstaen om te zien, of het hem dus geviel. Van Dyk betuigde voldaen te zyn wegens het afbeeldsel, en begon voorts een vriendelyk gesprek met den schilder, zonder zich, echter, le bedienen van eenige kunsttermen zoodat hy niet liet blyken wie hy was. Doch

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 2