VAN ROUSBRUGGE. ROUSBRUGGE. 2 JUNI 1857. N.9 25. l.sle JAEB. Men betaeld voor DEN DORPSBODE die eiken dinsdag verschijntte Rousbruqgc en allen die het blad bg den drukker afhalenperjaer fr. 4-()0; zes mamdenfr. 2-25met de post fr. 4-75, of fr. 2-50 per zes maendenvoor Frankrijk i 7 fr. 'sjaers. Berigten en Aenkondiqingen 12 cenlimen den drukregel. Afielten en Bekendmakingen by den uitgever gedrukt worden Gratis in dit blad geplaetst. Alle opzendingen moeten vrachtvry voor den maendag morgend by DÉS1RÉ ALLAERT, drukker-uitgever te Bousbrugge:J/arinyhetoekomen. Wy ontleenen van den Klauwaerl het volgende schoon artikel ln ons vorig nummer spraken wy over de onverschillig heid van zoovele Vlamingen voor eene zake, die hunne deurbaersle belangen geldt, en wy betreurden dat de vlaemsche burgers, de vlaemsche buitenlieden vooral, zoo koelbloedig den ondergang onzer nationaliteit kunnen zien bewerken, als of destryd, welken wy tot der dood toe, tegen verbaslering en ontaerding voeren willenslechts eene soort van liefhebbery ware, in een oogenblik van verveling aengevangen en uit louter tydverdryf voortge zet. Eenigen denken ook, dat. de flamiganten, zoo als men ons wel eens spottend noemde, enkel zoo veel gerucht inakenom van hen te doen sprekenof oiu het middel te vinden zich eenen winstgevenden maetschappelyken toe stand aen te schaffen. Deze slaen echter deerlyk den bal mis. Wie een greint- jen gezond oordeel bezit weet genoegzaem, dat er ten huidigen dage in België, dit Eldorado der Walen en der Franschmans, meer roem, meer rykdom te behalen is met zyne nationale wacrdigheid onder de voeten te treden, dan wel met dezelve tegen den hoon en den spot des overmoedigen vreemdelings te verdedigen. Doch dit alleszalonsnietweerhoudanonzenburgerplicht te vervullen. Noch spottemy, noch laster zullen ons af schrikkenwant onze hoop berust in ons geweten, die onomkoopelyke rechter onzer daden; zy steunt op onze vaderlandsche geschiedenis, de spiegel onzer toekomst. Konden wy het maer aen allen doen begrypen, dat de sloffelyke welstand eener natie zoo nauw aen de zedelyke verbetering van bet volk is verbondendat waer de eene faelt, de andere noodzakelyker wvze falen moet In de volle overtuiging onzer harten herhalen wy het Sedert 1X30 verkwynt het vlaemsche land slechts daerom, omdat men liefheeft doen ophouden zich zelfs te zyn; omdat hetof te onverschillig, of te goedtrouwig, niet genoeg over zyn heerlykste kleinood, de Moedertael het werktuig zyner beschaving heeft gewaekt. Sederd ze ven en twintig jaren graeft het viaemsch vaderland met de handen van eenige zyner ontaerde kinderen den kuil waerin het met al den roem van het verledene, met al de schande van het tegenwoordige, met al onze hoop in eene betere toekomst storten zal, indien het der Vlaemsche Be- weging niet gelukt, het zelve uit den weg der dwaling, op het regte spoor van het zedelyke geluk en der stoffe- lyke terug te brengen. Daerom willen wy het by elke gelegenheid herhalen. De vlaming die geen nalionael eergevoel meer genoeg in het hart heeft, om deel te nemen in den stryd tegen de vernietiging van zyn volksbestaendie Vlaming begaet eene zelfmoord. De Vlaming die dwaes of laf genoeg zyn zou, om den vyand zyner nationaliteit in de hand te werken, die Vla ming zou. voor de toekomst, van zynen landaerd een sla- venras maken, dat, volgens de wisselvalligheden der fortuin, of den willekeur der diplomatie, nu aen dezen, dan aen genen vreemden meester zou behooren. Wy welen het, niet een enkele Vlaming is in staet met voorbedachten rade deze schanddaed te begaen, niet een enkele Vlaming zou zyne kinderen zonder vaderland, tus- schen overige natiën w illen zien rondzwervenen daerom betrouwen wy op al onze landgenooten, daerom bezwce- ren wy hen in den naeni van het vaderland, De Vlaem sche Beweging in haren stryd te ondersteunen. Naerinate eene gelegenheid zich zal opdoen om het bewys hunnor vaderlandsliefde te geven, zullen wy onze stem verheffen en wy zyn overtuigd dat zy weerklank in de harten onzer landgenooten zal vinden. In hare laetsle zitting van 19 Mei lest, heeft de onze Geineenteraed beslist 1° I)at de steenweg van Rousbrugge naer Crombekc zal gelegd worden mits de gewoone hulpsommen van staet, provintie en belanghebbende gemeenten te bekomen. De uitvoering van dit werk is meer dan noodig, in ziende het groot gebruik dat van dezen weg gemackl is en die het grootste gedeelte van het jaer eenen waren mod derpoel is, ten anderen, kan Crombeke, die in waerde steeds toeneemd, bezonderlvk, er niet dan uitwinnen, het is hunnen meest dringenslen weg, met Rousbrugge moet Crombeke dagelyks in onderhandeling komen en in min dan eene uer zal men alsdan kunnen onze brieven enz. aldaer bestellen en alhier geantwoord zyn, terwyi men nu ter eere der goede verdeeling van den brieveji- post, tot bekendmaking van den vooruitgang van Vlacn- deren VIER DAGEN nodig heeft. VlEll DAGEN voor eene halve uer zoo zyn wy gesteldt in den brievenpost alhier! Beter kunnen wy dan niet bekomen dan goede wegen, zy kunnen ons in staet stellen van den post geen gebruik te moeten maken.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 1