SCHOON HUIS ROUSBRUGGE. Dit en Dat. BURGERSTAND. TE GYVEKINCHOVE. VANDENBERGHE ter residentie van Gyverinchove ten overstaen van den heer Vrederegler van liet kanton Rousbrugge-IIaringhe. die u betaelt, die nooitzyne kiagten hebt aenhoord, wan neer gy beweert in naem van het volk te handelen en te spreken, dan zyt gy bedriegers; gy handelt slechts in naem uwer stasdsgezindhedenen w anneer gykatholie ken of liberalenspreekt van liefde tot het land, van liefde tot hétvölk, dan liegt gy zy die de|taél des volks verachten en verdrukken, verdrukken en verachten het volkhet zyn de mannen niet van het landhet zyn de mannen van eene party. Het kollegie van bestuerder noodwatering van Veurne Brengt ter kennis van het publiek dat, uit oorzaek der kunstwerken, welke de heeren concessionnarissen van den yzerenweg van Lichtervelde naer Veurne zich vooren stellen uit te voeren in Veurne ambacht, de scheepvaert op de nagenaemde vaerten en watergeloopcn zal gestremd zyngedurende den tyd van eéne maend, te rekenen van de volgende tydstippen 1° Op de Vlaevaert te beginnen van den 20 juny 1857. 3° Op Oostkerkevaert, te beginnen van den 20 juny. 3° Op de oude-A-vaert te beginnen van den 1 july. 4° Op de steengracht te beginnen van den I july." 5" Op de groote Beverdyk te beginnen van den 15 july. Het is thans onbetwistelyk bewezen, dat destoffely- overblyfsels van Lamorael, graef van Egmont, die op bevel van den wreeden hertog van Alba, op den 5 juny 1568 te Brussel onthoofd is, in de kerk van Sottegem benevens die zyner doorltchtigc gezelnede, in eenen kel der zyn begraven', de toegang dezer plaets was zeer moeijelyk; in 't jacr 180£.is hy geopend geweest, waervan een behoorlyk omstandig verslag is opgemaekt. Verandè- ringen aen dè kerk gedaén Wbrdendéis er tusschen de geeslelyke en weerlyke overheid overeengekomeneenen anderen grafkelder té maken, die uitgang op de merk zal hebben; de opening van den kelder on de verplaetsing dezer kostelyke overblyfsels zal door de overheden plaets hebben, op woensdag 1 july aenstaende, ten 9uerdes voormiddags. Is het niet zoo, beminde lezer, de zomer stroomt haren warmsten gloed over de nateur, men mag zich byna niet roeren of een bang zweet verft onze wangen, noglhans lokken de velden ons lot wandelen uit, o! zy zyn zoo prachtig, zoobetooverend!..Doortrappeld het enge baentje, wend de oogen eender langst welke kant, alles doet uw gelooven dat gy in een aerdsparadys geplaetst zyt. Hier eené onmeetbare uitgestrektheid van koorn dat ons een overvloed van graen beloofd. Ginds verder hebben wy dén aerdappel, dit noodig voedingmiddel der werkende klas, zoo veel beloovend. Het vlas is in het algemeen lang en goed. Och, welk hart zonniet zwellen, wélke geest niet lustig worden op het gezigt dier kostbare oogsten die onzen bodem versieren. Het koolzaed is ryp, men begint het te snyden en ook over deze vrucht zal den landbou wer zich niet beklagen het beloofd veel zaed. VOOR TWEE STOOPEX BIER De bout op en de bout neer; twee voet ryzen met een k....; zinken 50 centimeters al van onder tot van boven, van vooren tot van achter; van Sla- velbrugge de koehie langst tot aen Crombeke en van dacr nac Sebastopel op de tafel. P. S. Al wie dit nietverstaet begevc zich donderdag na noen naer Crombeke, boer Pit van Stavele zal het uitleggen en Crombeke is met zyne pieuwê kermis wet bezocht, ook mogtn wy niet nalaten alle eer en lof aen de harmonie van Rousbrtigge toe te dragen, die zophertelvk de massa vreemdelingen vcrlu?- tl' 1/ 'ï- -.V "flik :'-3' tigd heeft. Dit genootschap spaert waerlyk geene moeite om alles by te woonen waer het kan van nut zyn jam mer is 't dal al w ie het in zyne niagt is hier geene hel pende hand aen toereikt,, da.t allen muziek oeffende bur ger er zich mêe vèrvoege en dat eene goede regeltucht deszelf bloei en vooruitgangbewerke. Zoo dan, Sl. Jo- risgasten, handboogscholters van ltousbrugge, zoo dan, bravo die verfranschtc belachelyke grillen uit het hoofd, uwe programma's in het VLAEMSCII, zoo dan, dat nacnit zich welpeizend en fier zyn op uw eigen goed, op uwe tael dat eenigste hoogst adelyk wapen, uwen standaerd in de wereld, dat deh dwazen n tot voorbeeld neme! dal nu nog, zooals het laetst gebeurde, een vreemdeling vraegt of Rousbrtigge in FrankryK is, toont hem uwe program en gy zult hem niets meer moeten zeggen de tael is het kenmerk van een volk, zoo spreekt een geletterd man, en mogt een dwaze nabeur u soms om deze uwe wysheid begekken, laet u niet kleinmoedig zegt hem stouwt w eg dat een Vlaming juist zoo veel regt heeft den Fransch een vlaenisch programma tc zenden, dan den Franschman den Vlaming een franseh. Alsdan Zullen w y overtuigd zyn dat de Vlaming nu nogniinmer een aep wel zyn. ROUSBRUGGE-llARIXGHE. Geboorten. 22 Junius. Regina Maria Delanole^, dochter van Seraphinus en Maria Theresia Meuninckland bouwers, Haringhe. Sterfgeval. 11 Junius. Marina Apollonia Decaesteker, oud 2 j., dochter van Alexander en Barbara Cecilia Bustraen, kleermaker. Haringhe. BEVEREN. Huuelyk. 25 Juny. Carolus Ludovicus Defever, 24 j., jongman, daglooner, gebooren te Westvleteren, woo- nende te Ronsbrugge-Haringhegeabmmicillieerd te zelve Beveren, met Carolina Eupheinia Snick, 58 j., jongedochtcr, dienstmeid, gebooren te Loo, alhier woonende. OPENBAER TE VERKOOPEN ZATERDAG 18 JULIUS 1857, ten 3 ure namiddag, in de herberg den Mostaertpot, bewoond door sieur Franciscus Deboom, zal gebeuren de openbare verkooping, in eene enkele zitting, van het volgende goed Gemeente Ggverinchove. EEXIGEX KOOP. Een Iluis met Stal ten oosten, als mede het regt van erfpacht lot den 1 Ocrober 1876, aen 18 ar. 10 cent. grond en hovenierhof, en die gebruikt word aen den prys van 25 fr. by jare boven de publieke lasten, waerop alle dezelve gebouwen zyn gesticht, toc- behoorende het bureel van weldadigheid der zelve ge meente, by kadaster bekend sectie A, nummers 78 en 79, palende den gezegden grond van noorden de slraet lei dende naer het gehuchte den Abeele. Het voorliandig huis is thans onbewoond, den kooper zal daeraf het gebruik mogen nemen met den dag der betaling van zyne principale koopsom. Deze verkooping zal geschieden krachlens reg- terlyke toelating door het ambt van den Notaris Titels en conditiën ten kantoore van den voornoemden Notaris VANDENBERGHE; alle inlichtingen zyn ook te bekomen by iM.«ler CAPELLE, Notaris te Watou.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 2