VAN ROUSBRUGGE. ONZE MAETSCHAPPY ROUSBRUGGE. Men betaeld voor DEN DORPSliODE die eiken dinsdag verschijntte Rousbrugge en allen die het blad by den drukker afhalen, per jaer fr. 4-00; zesmaenden: fr. 2-25; met de post fr. 4-73, of' fr. 2-50 per zes maendenvoor Frankrijk 7 fr. 's jaers. Berigten en Aenkondigingen 12 cendmen den drukregel. Affichen en Bekendmakingen by den uitgever gedrukt worden Gratis in dit .blad gcplaetst. Alle opzendingen moeten vrachtvrï voor den maendag morgend by DESIRE ALLAERT, drukker-uitgever te Rousbrugge-llaringhe, toekomen. heeft een ruimen tyd gerust, \vy hoorden van hare ge boorte niet meer gewagen, maertotonze groote voldoening zy ontwaekt en die ontwaking komt niet van hen die haer uit den niet wilden trekken, mannen die aen hare opbeuring vreemd bleven beginnen in het publiek den vvensch te uiten eene maetschappy, in den aert zoo als deze te Leyseleby ons te zien vormenen mogen vvy hun zeg gen goed houden, zoo willen zy haer, van den jongsten dag, een steun zyn. Thans mannen die met deze heilige gedachte liet eerste bezield was, wilt heden nog de grondsteenen van den menschlievenden bouw zyn, lact uwe vroomc zeden en gebruiken, dit kostbaer eefdeel uwer kinderen, niet lan ger door den vreemde vertrappen, bouwd de plaets op waerin gy ze kunt bewaren, komt in broederking uwe gouden tael beschermen die ten hoon van Vlaenderen zoo onbermhertig behandeld wordt, want wy welen allen of wy behooren het te weten, dat den Vlaming door zyne tael alleen zynen geest kan ryk en magtig maken. Voor- waerls en het nageslacht zal u dankbaer zyn. Het verheugt ons te vernemen dat er eerlang een oproep zal gedaen worden aen allen voorstander van letterkunde, welsprekendheid en leesminnaren van goede boeken. Wy twyfelen niet of den oproep zal gulherlig behantwoord worden en de maetschappy zal welhaest door een genoeg- zaem getal leden magtig zyn om het goede te oogsten het welk zy voor oogen hebt, en menig een zal in deaen- staende lange winteravonden een aengenaem onderrigt- tend tyd verdry f willen genieten. Op donderdag 24 september wordt in de hoofdstad het 200-jarig jubelfeest gevierd der koninklyke maet schappy de Wyngaerd. Om halver tien 's morgens zullen op den boulevard van Antwerpen naby den Allée-Verte, de maetschappycn zich vercenigen, welke komen deel nemen aen den stoet. In het paleis zal het cercvaendel worden afgehaelddoor den hertog van Braband geschon ken welke vervolgens ter inwydiging naer de Gudulakcrk zal worden gedragen. Des avonds, om halver acht, uitdeeling der pryzen in den Cirque. Vrydags vertoo ning der bekroonde stukken, door de maetschappy. Zaturdags kostelooze vertooning in het Park van Jan Breidel en de Oude vryster. Zy schreven in de Constitutie: het gebruik der tulen is in Belgiën willekeurig, wie vlaemsch verkiest, sclirylt vlaeinsch, enz. Hel taelgebruik is w illekeurig, het hooge- rc en lagere bestucr, kiest en wil fransch, de tael van den gier, die een gunstig oogenblik afwacht ons tc ver slinden. wat het volk kiest of w ildaer is geene kwestie van. De eenzydige regeering wil, gelyk de Burgemeester van Brussel, maer eene tael. Waerom hebben de slimme wetgevers van 1830 niet in de Gonstitutie geschreven lief gebruik der talen hangt af van den willekeur der regee ring Zy hebben wacrschynlyk moeite gehad om den w illekeur der regecring in overeenstemming te brengen metnr 1 Alleinagt vloeit voort uitdenvolke. Het vlaemsche volk ciseht waerschvnlyk fransch bestucr en fransche bestuerders, om geruster te slapen. De Vlamingen zyn zoo ryk, dat zy hunne zaken door belaelde waelsche amb tenaren kunnen laten w aernemen. Gelukkige Vlamingen De Klacwaert. Het schynt dat onze gemeenleracd heden in openbare zitting byeengcrocpen is. Wy hopen per naesten den uit slag derzelve de kunnen aen onze lezers mededeelen. Wy danken de lieer K. A. uit Brussel, voor zyn re- klaem by het ministerie van openbare werken, over het niet ontvangen van ons blad. Indien eenieder zync regten aldus gelden dedc, hy zou niet dan edel en regtvcerdig handelen. Het Vlaemsch Komiteit te Duinkerke Frankryk ingesteld, heeft zyn vierde bulletin (july en Augustus 1857) rondgesteurd. Wy bemerken uit de verslagen dei- zittingen dat de vlaemsche geest zich in Fransch Vlaen deren meer en meer verbreidt, bewys de gedane giften uit het noorden-departement. De werkmanbenevens de wclhebdende burgers spannen hunne krachten tc sa men. Al wat in het zuidelyk gedeelte van Fransch-Vlacn- deren Vlaming is, weet het zyne by te dragen. De kolonel Guillaumc, van Brussel, is briefwisselend lid benoemd, en de lieer minister van openbaer onderwys in Frankryk heeft aen die vaderlandsche instelling eene toclaeg vaj» 200 fr. toegcstacn.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 1