ONVERSCHILLIGHEID. Dit en Dat. Wy twyffelen geensins aen de vaderlandslievende onzer vlaeinsche medeburgers. Wy zyn overtuigt, dat indien onze zuiderlyke nabuer (immers, van dezen alleen is een aenval te duchten) het bestond gewapender hand onze grens te overschredenalle Vlaming te wapen zou loopen, zyn bloed en zynen laetsten stuiver schenken zou,om het vaderland te redden. Maer alle vyandelyke veroveringen worden niet stonnender hand beproefd, en de vyand moet niet altyd van over de grenzen komen; dikwyls om ringd hy ons en leeft hy van de zelfde lucht als wy. Zoo is het geval ten onzent. Welnu, die zelfde burger, die bloed en goed ten beste zou geven in eenen openbaren stryd, blyft onverschillig aen eene trapsgewyze en zacht- aerdige veroovering. Eene verovering, waervan de uitslag de zelfde zyn moet van eene met geweld gepleegde ver krachting. Wy bedoelden natuerlyk den geest van ver- fransching, aen welks fluweelen schokken wy dagelyks blootgesteld zyn. Over het algemeen isin tyd van vrede, onze burgery al te onverschillig op het stuk van vader landsliefde, en de bemoeijingen, die zy in tyd van oorlog met goud zou betalen, geweerdigt zy alleenlyk niet te zien in vreedzame tyden. Zoo lang zy het mes op de keel niet heeft, laet zy de staetszaken maer voortrollen zoo als ze w illen. Ondersteuning verwachte men maer niet van haer. En dat is een noodlottig ding. Want zy, die in vreedzame tyden den vloed der vreemde heerschappy met hunnen onderstand zouden kunnen tegenhouden, zouden niet magtig zyn om eenen geweldigen aenslag af te kee- ren. De burger, de landbouwer, wete, dat men niet alles gedaen heeft, wanneer men des daegs zyne zaken verrigt en des avonds zyn pintjen gedronken heeft, wanneer men eer aen zyne zaken gedaen en men het geluk van zyn huisgezin gewerkt heeft. Hy heeft manschappelyke plig- ten, en onder deze rekenen vooraan de afwering, debe- kampingvan den franschen geest. Welnu, daerzyn voor het minst honderd bekwame en wakkere Vlamingen, die de nationaliteit en de belangen der burgery en der land bouwers dagelyks in hunne schriften ter herte nemen, het zyinafzonderlyke boekwerken, het zy in tydschriften, het zy in nieuw sbladen. Wy spreken in name van allen en durven bekennen, dat niet één by het volk de aenmoe- diging verwerft, welke het verdient. En nogthans is het wel minder voor hen, dat zy schryven, dan voor hunne medeburgers. Wy leveren deze bedenkingen over aen degene die het betreft, en smeeken hen uit hunne onver schilligheid op te ryzen, en ieder van zyne kant, en naer zyne genegenheden en zyne middels de Vlaeinsche Be- weging wat meer behulpzaem te zyn, want het is voor het minst zooveel hunne zaek, die in het spel is, als degene der schryvers. De Klciuicaert. DE FRANSCIIE IIOFFELYKHEDEN. Wat de franschen door hel woorlje galanterie vêrstaen, weten wy niet. Het is gekend dal de fransche koningen van het eerste ras hunne wettige huisvrouwen vergiftigden om de ka merjuffers van deze te trouwen. Brunehaut en Fredegonde waren beide niet veel meer dan dienstmeiden. Clovis sloeg zyne vrouw Clotilde, zegt Gregorius van Tours. Onder het tweede ras, deed de galanterie geen groote orderingen Karei de Groote eischte dat zyne vrouw zich bezig hield met de zorgen van het huishouden, en het v uer oppaste. Alcuin verzekert dat hy de keizerin somvvy- len beledigde, wanneer het vleesch aen ge brand was of de soep wat te w enschen liet. Hugo Cajfet heeft geene groote faem van galanterie ach tergelaten, evenmin als Philips Auguste, Lodewyk de muiter, Karei V en Karei VI. Karei VII had vele avontu ren met Agnes, die zyne vrouw zeker niet veel genoegen konde geven. De Yalois waren hoffelyk, maer op de hoffelyklieid van Hendrik III was wel iets aen te merken. Karei IX nam voor minnares eene bakkersvrouw van Parys. Hendrik IV genoemd de Vert-gc.lant, heeft my altyd toegeschenen zoo hoffelyk te zyn als een huzaren-kapitein. Men noemt Lodewyk XIV het idiael, de type, de God der lioffelykheid. Ily at vier mael daegs, en hy eischt dat de vrouwendie met hem uitredeneven zoo veel aten als hy, metgevaer van alles wat daeruit zoude kunnen volgen. Hy zei harde woorden aen degenen onder haer, dieniet wilden.De koning heeft honger, eet dan, dames Lauzun had den naein van held der hoffelyklieid, 0111 dat hy mejuffer Monpensien sloeg. De vrouwen van hel huis Bourbon (zeide hy) willen met opgeheven stok geleid worden. Welk bewys van hoffely khcid der lioffelyke natie Een Amerikaen zal u nooit van rvne m'nnares spreken, ook geen Engelschmangeen Spaujaerd of Duilscher. Het is de eerste persoon aen wien een Franschman u wil voor stellen. Hy zou zich onleerd wanen, indien, na een uer in gesprek met hem geweest te zyn, gy u verwyderdet, zonder de meening te hebben dat hy minstens dry of vier geliefden heeft. Dit zoo hoffelyk fransch volk (het lioffe- 1) kste de wereld) zegt onophoudelyk kwaed van de vrou- won. Zoo er ergens ury mannen kouten, wees verzekerd dat het eene vrouw is die besproken wort. DeFranschman heeft de huw elyks-verbreking afgeschaft en de scheiding by lyve uitgevonden. Frankryk is het eenige land, alwaer, na een proces van scheiding, men van dezen of geenen advokaet durft zeggen Het is een verstandig man. In Frankryk vindt men lieden die voorgeven dat, 0111 zich van eene vrouw te doen beminnen, men niet moet vreezen 0111 nu en dan den tap toe op haren rug te slaen. In Amerika vreest een meisje niet, heel het werelddeel alleen te doorloopen iedereen eerbiedigt haer. In Frank ryk durft eene vrouw zich niet alleen van Parys naer Por- toise begeven. Er is niets zoo liatelyks, zoo onverdragelyk als de oog slag dien een Franschman op eene voorbygaende vrouw werpt. Die oogslag doet u vreezen, eene dochter, eene vrouw of eene zuster te hebben. Er ligt dus een groot verschil in de hoffelykheid en den eerbied jegens de vrouw. Het laetste is ongetwyffeld veel beter; ten minste zoo denkt zekere Jonathan, een Ameri- kaner, van wien deze oordeelvelling komt. In Indien stuifregend het nog aenhoudend, onzen Bcr- ten gaet er niet naertoe tot wanneer de vlacg over is, zegt hy. Een landbouwer van Welverf, in Groeningen, heei in acht dagen tydsG,700muizcn gevangen op eenen akker van vier bunders en half, bezaeid met koolzaed- planten... Men zegt dat er op. den Molenwal ook mui zen zyn, maer moeijelyker om vangen. Een regtsge- leerde, die eene regtspraek met eene weduwe noest af handelen, nam de gelegenheid waer om te vragen hoe oud zy was. De dame die reeds lang het weduw e floers had afgelegd, trok een jong gezicht en antwoordde, vyf en dertig, mynheer. Zich hierop tof de dochter wendende, zegde hy, Mag ik zoo vry zyn naer uw leeftyd te infor meren Wel zeker, ik ben een beetje over de twee en dertig byna dry jaren jonger dan mama. Dat is be get la ula smcela, zoo gelyk men soms te Cappelje doet. Men zegt dat Brula smoela van naem gaet veranderen, dat het voortaen Brula Neusa zal zynwant hoortIn de Ilazepoellynde is zondag aenstaende eenen vetten leeuw te winnen en al wie het niet gelooft kan gaen....

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 2