Ter gelegenheid der aenstaende Kiezingen plaetsen van uwen raed die denzelven eerder kunnen ontsieren dan vereerlyken; laet gy u door lichtzinnige oorblazingen door partyzucht verleiden; kiest gy knik kers of zwygers, mannen die onder eene dominatie staen, gy zyt verlooren; zes jaren klagcns over de zwakke handclwys van uw bestuer zullen niet gelden, het zal uwe schuld, uwe blinde schuld zyn, en het herdenken zult gy hebben dat uwe gemeente in plaets van in waerde gestegen aenmerkelyk zal gedaeld zyn, wat zeggen wy, zoo zy in den tyd van zes jaren niet geheel verlooren is. Immers wy hebben het meer dan eens gezegd er dient gezorgt, ja wel gezorgt te zyn, op dat het schaep door de wolven niet gebeten worde, of HET ZAL TE LAET ZYN Alle magt vloeit voort uit den volke, zegt de Grondwet. Het is dus in het belang van het volk dat het mannen kieze, welke al de gewigtigheid dezer bepaling begry- pende, moedig op de bres staen wanneer, door het voor beeld van een vreemd land verleid, de uitvoerende magt de gemeentevryliedcn zou durven aenranden, om op de puinen van het duerbaerste onzer regten het tyrannys- sehe stelsel der centralisatie te bouwen. Wanneer men over eenige jaran, voor de eerste mael sinds 1850, inbreuk durfde doen aen de Grondwet met te besluitendat de burgmeester eener gemeente, buiten den gemeenteraeddat is ten spyte der kiezers, mag genoemd worden, wanneer men alsdan, zeggen wy, in de gemeen teraden mannen had aengetroffen, die, zoo als hunne voorvaderen, bereid waren hun regt tot het uitterste te verdedigendan had men die inconsekwentie niet begaen. Indien alle magt uit den volke voorvloeit dan moet het volk zelf zyne besluerders kunnen noemen, en dezelve niet opgedrongen worden. Waer waren de Vlamingen dan in dien tyd Waren zy misschien allen zonneblind geslagen door de schittering vanParys? Van Parys dat nieuw e Babylonie, dat niet alleen op gansch Frankryk drukt, maer daerby op gansch Europa drukken wil. Begrepen zy dan niet dat de genomene maetregel of ergens maetregelen nog, welligt kunnen nood zakelyk by een wispelturig en onstandvastig volk, dat de vryheid niet torschen kanmaer dat in het bezadigde België dit besluit voor het volk alles behalve vleijend is Neen dat begrepen zy niet. Zy verstonden zoo min de regten, welke de Grondwet waerborgt, als depligten, welke het vertrouwen hunner medeburgers hun oplegde. De vreemde beschaving had hier reeds te veel verwoes tingen aengerigt. Een burgemeester was reeds minder de vader, de verdediger, dan de potentaet der gemeente of de uitvoerder van een hoogeren wil geworden. Van dien tyd reeds bestond zyne magt slechts in het teekenen der fransche stukken, welke hem door zynen sekretaris werden voorgelegd, zyne grootste voldoening was Mynheer de Burgemeester genoemd te werden, eenen veldwachter onder zyne bevelen te hebben, en in zekere omstandigheden de eer te genieten den heer Gouverneur te verwelkomen, en hem te kunnen zeggen Bonjour, Monchieu le Gouverneurcomment seportez- vons (historiek). O die verdelgende zuiderwind heeft hier te lande niet alleen de grootste wanorde in het gezellige famillie leven aengewaeid, hy heeft nog den openbaïen volksgeest ver dorven, het nationael gevoel uitgeroeid, en van de Vla mingen een slach van ondergeschikte natie gemaekt, die hooge lasten mag betalenen hare zonen zoowel in het leger, als in het gevang, zoowel in het burgerlyke als in het bestuerlyke leven, met verbitterden harte, den nek moet zien buigen voor vreemden taeldwang. Daerom zeggen wy thands tot onze vlaemsche landge- noo ten De partyzucht alleen heeft schuld aen den bekrom penen toestand, waerin wy verkeeren,want de partyzncht heeft geen wakend oog genoeg gehouden op de vernie lende grondbeginselenwelke aen het hart onzer natio naliteit knagen. Luisterd niet meer naer degenen die sedert zoo vele jaren van vreemden vooruitgang of vreemden kreeften gang spreken. De eenen zyn niet beter dan de anderen. Ileerschzucht en Despotismus alleen in hunne leus. Denk dat gy vrye Vlamingen zyt, denkt dat uw Va derland groot, magtig en ryk was, zoolang het aen de volkszaek getrouw bleef, zoolang het in eigen tael be- stuerd, zelfs de meeningen en de daden zyner bestuerders kon beoordeelen. in een w oord zoo lang de vlaemsche burger, met het gezond verstand, dat hem kenschetst, en in de tael die hy magtig waszich met de zaken der gemeente of van den staet kon inlaten. Vlaemsche kiezersvooraleer gy u naer de stembus geeftvraeg niet inecr of de mandien men u doet kiezen wil de rykste of de edelste iswant Geld noch Naem'ge- ven verstand. Vraegt ook niet of hy katholiek of liberael is, maer vraegt hem of hy ware Vlaming is, of hy zyn vaderland en de vryheid bemint; of hy de regten en het welzyn van 'tonderdruktevlaemscherotic wil vooren staen en,wanneer hy dan op zyn woord van Vlaming, een bevestigend ant woord geeft, kiest nem. En gy vlaemsche maetschappyen die thans zachtjes schyntte sluimeren, staet op uit dien doodenslaep. Strydt met de pen en met het woord tegen alles, wat uwe volks- dommelykheid belaegt. Rigt meetings invormt vlaem sche kiesgenootsehappen; gy weet niet hoe magtig gy zyn kunt als gy het maer wilt. De handen ineen en aen het werkde oude veten moeten vergeten wordenons schoon vaderland moet wederom worden wat het eens was, en wanneer het eenmael zich zeiven zal geworden zyn, blyf dan maer onbezorgd voor toekomst, voor verlichting en voor beschaving. In geen tystip zyn de Vlamingen, hetzy in wetenschap pen, het zy in kunsten, ten achteren geblevenen zy heb ben noch de Paryzische noch de Roomsche zonne noodig, om hun pad te verlichten. Moedig vooruit dan voor 'Moedertael, en Vaderland en Vryheid, want Vlacnderens toekomst is in gevaer. (De Klauwaert). In hel Handelsbladzegt de Gazette van Gend, viaden wy de volgende belangryke korrespondentie Den 15 October werd de Vlaemsche Kommissie door den minister in gehoor ontvangen, om het verslag en de by- hoorige stukken af te geven. Zoo wy de inlichtingen moe ten gelooven, die ons van eene goode kron komen, heeft de Kommissie er sterk op aengedrongen, met de proces verbalen en de annexen, en tevens eene vertaling in het licht te doen verschynnen. De minister, na de gewoone pligtplegingenheeft be loofd dit alles in rype overweging te nemen en het verslag uit te geven, indien er zich niets tegen verzet, en er in de uitgave geen gevaer voor de rust des lands besloten ligt. Ook zal hy, zoo het schvnt, nog de Kommissie by- eenroepenom over de uitvoering der voorgestelde maet regelen te onderhandelen. De Kommissie is dus voor als nog niet ontbonden. Wy willen dus wachten, doch in afwachting schvnt ons de pligt van de Vlamingen afgebakend te zyn. Zy moeten aen de minister eenige weken laten, alvorens hem

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 2