HUISRAED DE JAERGETYDEN VOOHEEN EN THANS. BEKENDMAKINGEN. J cnditie van en ander MEUB1LAIRE-V00RWERPEN TE LEYSELE. MAENDAG 2 NOVEMBER 1857, ten twee ure namiddag, ten huize van Pieter Franciscus Vol- kaert te Leysele Zal men by openhare Venditie verkoopen den ge- heelcn Huisraed, hestaende in Koper,- Tin,- Yzer,, Gleis,- Glas- en Aerdewerk, Slaghorlogie, Tafels- Stoelen, BedbakkenKleederkas, Kleederkoffer, Brandhout, Metselaershallaem en meer ander voor werpen Alles met den gereeden gelde betaelbaer in handen van den Notaris VANDENBERGHE te Gyverin- chove. aen te vallenwant men kan toch niet verlangen, dat hy in eenige dagen een geheel stelsel omwerpt, dat zoo vele jaren is ingeworteld, en dat hy in eenige uren maetrege- len neemt, waeroverde Kommissie een geheel jaer heeft gewerkt. De Kommissie had, in het geheel, 16 lange byeenkom- sten. Wy hebben by toeval de proces-verbalen gezien, en onder dezelve bevinden er zich van 12bladzyden in folio. Nu, dat de Vlamingen zich bereiden op den stryd, die onvermydelyk zal geleverd worden; want zoo als het Handelsblad het reeds meenmalen heeft gemeld zyn de kouklusien van de Kommissie van zulken aert,datzy onvermydelyk hier en daer ongenoegen moeten doen ont- staen, hoewel zy gansch met de strengste regtveerdigheid overeenkomen. Niets hooren wy Meermalen door de ouderen van da gen herhalen, dat de orde der jaergetyden niet meer zoo is, als in hunne jeugd en dat de warmte jaerlyks afneemt terwyl zytot bevestiging van deze stelling, een strengen winter, eene late lente, een regenachtigen zomer of een harren herft aenvoeren. Velen zelfs durven beweeren, dat onze aerdbolweldra onbewoonbaer zyn zal door de alles innemende koude, en dat de groote Montbard hier toe 93,000 jaren stelde, w as alleen inaer uit medelyden met zyn natuergenoolen. De zomer van 1857 zaler echter vélen moeten bekeerd hebben. Men zouvolgens hun zeggendenkendat de loop der jaergetyden in hunne jeugd zoe regelmatig opvolgen de als de hexameter den andere. Doch deze afwykingen in de natuer zyn niets nieuws; reeds de oudste overleve ringen maken gewag van treurige natuerverschynselen. De groote geschiedschryvers van Griekenland en Rome, Thucidides, Titus Livius, Tacidus maken, even als de dagbladschryvers thans, reeds gewag van strenge winters en barre zomers, van rivieren, die buiten hare oevers traden, en verwoeste oogsten. De kronyken van die on beschaafde en barbaersche tydenwelke men midden eeuwen noemt, zyn vol daedzaken, die aenleiding geven, tot klagten en vooral tot veronderstellingen zoo dwaes, dat die van onze tyden er geheel by in het niet zinken. Ik zal er een, dat dagteekent uit de achste eeuw. als voorbeeld mededeelen. In dien tyd geloofde men vry algemeen, door eene ver keerde uitlegging van eenige verzen van den apostel Joannes, dat het tydpunt van den duizensten verjaerdag van de dood van Jesus Christus, ook dat zou zyn van het einde der wereld. Het toeval wilde dat de dry jaren, welke dat tydpunt voorafgingen en voltallig maekten, de jaren 1031 1032, en 1033, dikke regenwolken onophoudelyk den hemel bedekten en zulk een stortvloed .verspreiden, dat men in dry jaren in Griekenland, Italien, Engeland en gedeel- telyk in Frankryk geen akker kon bebouwen. Gedurende dry jaren, zegt de monnik Ranulphe Glaber, die in zyne cel verborgen, de gebeurtenissen en verhalen van zyn tyd opteekende, groeide op de akkers en velden, die niet on der water stonden'; slechts hier en daer eenig gras. Indien men nagaet, met welke ongloovelyke moeite de gemeen schap tusschen landen en steden toen plaets had, zal men kunnen begrypen tot welk uitersten een volk, reeds ver lamd door het feodale regeringstelsel, toen doer die over stroomingen gebragt werd. De hongersnood bragt allenryken en armen, de mag- tigen, dezer wereld en de bedelaers by elkaer; bleekheid lag op aller gelaet, en gebrek sprak uit aller trekken. In Courgongne betaelde men een schepel koorn met 125 gul den en hooger. Na alle onzekere hulpbronnen van jagl en vischery te hebben uitgeput, voedde men zich met gras en boom schors; men betwiste zelfs aen den wolf de lyken, Er zyn voorbeelden, dat men kinderen trachte meesters te wor den om hen te slachten. Anderentot talryke benden ge vormd, leefden in bosschen en bergen, loerende op voor- bygangers, niet om hen van hunne goederen te berooven maer om hunue lichamen te verslinden. Nogtans zelfs be- staenaen de oevers der Saöne de herinnering aen een kluizenaer van S. Jean de Chatenay. Hy trachte onder den schyn van weldadigheid en vroomheid de geloovigen in zyn cel te lokkenwaervan hy een slagthuis gemaekt had. De kronykschryvers, die by zyne teregstelling tegenwoor dig was, zegt in zyn cel de beenderen van acht-en-veertig slagtolïers geteld te hebben. Hoewel onze eeuw geene gouden eeuw isgelooven wy te mogen veronderstellendat geene dry jaren van hon gersnood dergelyke afsehuwelykheden meer zouden doen geboren worden. Moge zy ook al valsche profeten voort brengen, zoo heeft zy ook de kennis die te wederleggen, en de voorspellers van de bevriezing der aerde kan zy de onfeilbare berekeningen der wiskunde voorleggen. Door nauwkeurige berekeningen heeft de beroemde sterrekun- dige Laplace aengetoond, dat sedert twee duizend jaren de gemiddelde temperatuer dezer aerde niet het honder- ste gedeelte van een honderddeeligen graed verschilt. LYNWAED UIT HOPPERANKEN. Een goed landman trekt geerne nut uit alles wat hem voorkomt, en dit behoort ook zoo; want er is niets op de wereld of het is ergens goed voor, wanneer wy ons maer de moeite willen gevenom te onderzoekenwaer voor het dienen kan. In Zwedon verveerdigd men, wanneer de hop afge plukt is, uit de ranken een grof lynwaed. Men zuivert dacrtoe de ranken zorgvuldig aen alle bladen en weekt ze daerna op het dak, onder den sneeuw, of in stilstaende water even als het vlas, ook somtyds beurtelings in beide. Daerna legt men ze in stroomend water, om alles te laten wegspoelen, wat door het weeken is losgemaekt. Men droogt ze nu in de lucht en breekt ze even als vlas in hennip. Het garen dat daervan gesponnen wordt, is wel niet zoo fyn als dat van vlas, zoo dat men het niet voor lin nengoed kan gebruikenmaer om dekkleederen en der gelyke van te maken is het zeer geschikt.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 3